Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Det låter onekligen så. Med tanke på att den anhörige direkt ringde upp akutpsykiatrin (och "hans" läkare) tror jag inte detta var första gången. Desto mer förvånande att dom inte agerade mer kraftfullt. Men exakt vad dom gjort är ju inte offentligt.
Han kommer med största sannolikhet dömas till fängelse för att han ska få rättspsyk krävs det mycket mer än alkoholpsykos och depression.
Vi kanske kan dra en jämförelse med Flink som dömdes till fängelse istället för rättspsykiatrisk vård. Men självklart kan Benny vara sjukare än vad han har gett sken av.
"Flink: ”Befann sig i ett tillstånd av psykotisk karaktär som hade utlösts av kraftig alkoholberusning”, står det i domen. När den psykiska undersökningen gjordes fanns inget som visade på en allvarlig störning."