Citat:
Ursprungligen postat av
Menved
Jag undrar om inte detta är en del i den specifikt svenska mediadöden, att svensk media helt enkelt håller en mycket lägre kvalitet än vad den hade behövt göra med de resurser de har. Läs t.ex. vg.no som nog inriktar sig på samma målgrupp som Aftonbladet och se skillnaden. För en normalbegåvad finns det åtminstone några enstaka artiklar på VG som kan väcka intresse, men på Aftonbladet finns det ingenting.
Jo. Mediadöden beror ju främst på internet och alla dess följder. Men problemet med svensk media är att den är så jävla enformig. Efter att ha läst den miljonte Zlatan-artikeln, den 5000 artikeln om romernas utsatthet och den 15000 artikeln om valfritt HBTQ ämne så börjar man att tröttna. Finns det
inget annat att skriva om? Detta varvas med rippade artiklar från New York Times och detta är det meningen att vi skall betala för? Vi som inte anser att Fredrik Virtanen, Åsa Linderborg och deras polare inte är höjden av journalistisk briljans vad skall vi läsa? Media har förvandlats till en sekt där journalisterna skriver för att få många retweets på twitter och ryggdunkar från kompisarna på krogen. Inte för att det är vad vanligt folk vill läsa om. Folket skall fostras till att gilla det som journalisterna gillar. Problemet är att i och med internet och kabeltv har folk genomskådat bluffen för länge sedan.
Jag har tyska, franska kanaler och RT på min tv. Jag tittar hellre på dom än ser på Tv1 och Tv2. Tidningar köper jag aldrig utan läser hellre på BBC eller tyska tidningar som Berliner Zeitung. Bättre skrivna artiklar och man slipper Zlatan och romerna.