Citat:
Ursprungligen postat av
PickAhp
Iman2014.
Tror du Muslim al-shishani kommer vara en frontfigur för rebellerna i Norra Syrien nu när hans delaktighet i offensiverna varit väldigt lyckade, eller kommer han återgå till sin grupp i Latakia?
Han har nog ingen stor roll i det hela. Utlänningarna i Syrien, alltså muhajireen har inte så stor roll i dessa strider, det är mest symboliskt vi som stödjer rebellerna nämner dem så mycket för att belysa broderskap mellan muslimer oavsett varifrån i världen man kommer ifrån. Plus att det får oss som lever i Väst en varm känsla av gemenskap och glädje att se någon som varit i samma position som vi, och valt att emigrera och leva och strida i Syrien.
Men deras roll militärt är nog inte så stor, även i Jabhat al Nusra är den stora majoriteten syrier.
För att svara på din fråga dock, så tror jag att en Kassab offensiv kommer snart och han kommer ha en del i det. För att i denna offensiven har Allawiterna enligt officiella källor lidit en hel del förluster, 610 döda av vilka 150 är från Lattakia, 200 från Tartus, 150 från Sahl Ghab, 130 från Homs.
Det kommer bli psykologiskt väldigt förödande för Assads armé denna förlusten i Idlib provinsen och kommer påverka fronterna negativt i andra delar av landet. Huvudfronten kommer förmodligen bli Aleppo och då tror jag rebellerna alla är överens om att ett av målen måste vara att få Assad att prioritera andra saker framför Aleppo för att underlätta offensiven. Efter Idlib kommer man ha klart och kompakt landområde hela vägen från staden Aleppo till Lattakia provinsen några kilometer utanför Kassab.
Att då slå till mot Kassab kommer ha dubbelt så förödande effekt nu efter Idlib offensiven och kommer tvinga Assad att skicka elitsoldater och delar av armén dit vilket lär underlätta en Aleppo offensiv. Jag pratar inte bara spekulationer nu men jihadister på twitter som tidigare hade rätt både i Idlib och Jisr al Shughur talar nu om att förberedelser görs i Lattakia men att man inte nämner några detaljer. Notera att dessa personer är i Syrien nu och strider där.
Efter denna offensiven kommer man dessutom befinna sig mycket närmare Allawiternas hjärtområden i Sahel al Ghab plus Lattakia så ännu en Lattakia offensiv hade gjort att för Allawiternas del deras egna områden och deras överlevnad från prioritet framför Aleppo där dem ändå är chanslösa långsiktigt.
Vad som talar också för detta, förutom vad trovärdiga jihadister skrivit om på twitter, är att rebellerna i Aleppo enats i något som kallas Fath Aleppo, notera att Idlib offensiven gick under namnet Jaish al Fath. Och Islam Alloush, en av ledarna för Islamiska Fronten har sagt att syftet bakom skapandet av Jaish al Fath är att återta dem ockuperade delarna av Aleppo.
Man försöker hålla allt detta hemligt för att inte ge ut viktig militär information till fienden. Även Idlib provinsoffensiven försökte man hålla hemligt, men vissa personer kan bara inte hålla käften utan läcker ut på ett allmänt sätt vad planerna är. Helt till 100 % kan man inte dölja stora militära planer så jag känner mig rätt säker på att en offensiv mot Aleppo kommer ske och där kommer Shishani och Lattakia rebellerna ha en roll i Kassab, det är jag rätt säker på.