Citat:
Ursprungligen postat av
HanMedHornen
Så du i egenskap av självutnämnt styrelseproffs skulle kunnat skapa bättre ruljangs och omsättning i detta bolag vars börsvärde är 144 miljarder, utan att utnyttja bolagets resurser för att knyta värdefulla kontakter och få över mäktiga individer på din sida?
Och du, ta en titt på balansräkningen innan du kommer med påståenden som du svart på vitt kan se är fel.
Jag hade defenitivt inte slösat hundratalsmiljoner på att använda företagets pengar för privata flygningar utan samband med företaget och jag hade inte kastat pengar i "sjön" för att sponsra segelbåtar som gör noll nytta för SCA´s varumärke.
SCA fanns före Sverker Martin-Löf och tjänade stora pengar före Sverker Martin Löf, att han byggt upp eller ligger bakom SCA´s framgång kan du lura i någon annan.
Han har bra ersättning för sina styrelseuppdrag och skall så ha, däremot skall han inte lura aktieägarna på deras pengar genom att utnyttja företaget som sin privata plånbok, vilket han har gjort.
Ingen motsätter sig att Sverker Martin Löf ägnar sig åt representationsjakt, eller flyger med företagets flyg, det är skalan och hur han misskött det som är poängen.