Citat:
Ursprungligen postat av
BlackMetal
Vilka Godard-filmer är det du tyckt om? Jag tycker också han är en väldigt ostabil regissör men att han ändå har haft det i sig att göra mästerverk och även lyckats ett par gånger. Vivre Sa Vie: Film en douze tableaux är favoriten.
Har inte sett så mycket men Vivre Sa Vie och Breathless tycker jag bäst om, Vivre sa vie om jag ska välja endast en, oförglömlig film dock är det till stor del Anna Karinas förtjänst precis som du säger.
Bande A Part gillar jag till viss del men tycker den är ojämn, den har en del briljanta scener och en del mindre intressanta.
Nu tänkte se Le Bete Humaine av Renoir, Indochine som jag såg tidigare var ganska otypisk för en Fransk produktion så suget är ännu inte stillat.