Citat:
Ursprungligen postat av
Djupare
Vänstervriden?
Frågor Skavlan ställde:
Först frågade han Jimmie och hur han mådde och om han kommer orka axla rollen som ledare igen.
Sedan frågade han Jimmie vad han tyckte om att Mattias Karlsson och gänget fällde regeringen.
Sedan frågade han Jimmie vad han tyckte om att företrädare för partiet (så många att de knappt går att räkna och på alla positioner inom partiet) uttrycker sig rasistiskt (pratar om invandrare som parasiter och kackerlackor osv).
Han frågade sedan Jimmie hur många liknande uttalanden som kan göras innan man räknar det till partiets kultur.
Till sist frågade han Jimmie och han såg något problem med reklamfilmen från 2010 där en hord av kvinnor i niqab kör över en pensionär.
Hårda och relevanta frågor från Skavlan, men som Åkesson misslyckades med att besvara.
tyckte nog han besvarade dem allihopan, med tydlighet att dessa frågor har besvarats förut många gånger (indirekt till skavlan: ställ vettigare relevanta frågor)
klart godkänt framträdande, men otidsenliga redan besvarade frågor, och för lite om sjukskrivning och återkomst, varför itne fråga om den förändring som skulle ske i anlsutning till att återkom från sjukskrivningen.
närmast en Epic fail intervju från herr Skavlan.