Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-03-23, 20:37
  #193
Medlem
Dr.Katis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Coconoco
Nu blir jag förbannad på dessa flyktingar och deras fräckhet. Utvisning med första flyg är det enda rätta. När mina föräldrar flydde hit från krig för 23år sen var det enda de visade tacksamhet och gjorde allt återgälda det svenska folkets givmildhet och gästfrihet men dessa flyktingar som har kommit hit de senast året är respektlösa och otacksamma med allt från att inte vilja kliva av bussar till att göra direkt kriminella handlingar jag förstår verkligen inte hur dessa människor tänker? är dessa verkligen människor i nöd?.
Föreställ dig då hur blonda och blåögda svenska batikhäxor och andra mångkulturivrare "tänker"!
Detta land (Sverige) är på väg rätt ner i avgrunden pga den fullständigt sjuka pk-ismen där allt som inte är svenskt, utan främmande, är så mycket bättre...
Fy fan, sick19

Citat:
Ursprungligen postat av Kolgrill-ftw
För övrigt kan man tycka vad man vill om politiker men jag är glad att han inte skadades. Kunde som sagt ha varit en kniv lika gärna. Säpo måste bättra skyddet NU.
Hade det kanske tom gagnat invällarkritikerna om mena-apan knivat ministern?!
__________________
Senast redigerad av Dr.Kati 2015-03-23 kl. 20:41.
Citera
2015-03-23, 20:37
  #194
Medlem
Truman Capotes avatar
Jag har bara skummat (ha ha) igenom denna tråd lite snabbt, och jag ska erkänna att mina fördomar besannats. Exakt så här kan en genomsnittlig diskussionstråd i FB se ut när en invandrare/flykting gjort något dumt/dramatiskt/farligt etc. Hånet haglar. (Ursäkta ni som eventuellt har försökt att moderera tonen)

Det har inte slagit er att många av dessa människor mår mycket dåligt. Det handlar ofta om svårt traumatiserade personer med mycket svåra upplevelser i bagaget. Och er reaktion är: "där fick de sig, Morgan Johansson och alla som är för ett svenskt flyktingmottagande".

Att man borde vara säkrare på att bedöma säkerheten, det kan jag tycka. Den här mannen är uppenbart inte i balans. Men hur skulle ni själva må om ni var tvungna att fly? Hur skulle ni vilja bli bemötta?

Nej, nu får vi alla hugga i och hjälpas åt med den viktiga uppgiften att bistå världens utsatta. Lyckad integration kan alla bidra till - även du.

MVH/ T C
Citera
2015-03-23, 20:39
  #195
Medlem
Anusiktets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wosp
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20514668.ab

Kommentarer på det?
Ett brott som förmodligen inte räcker till utvisning.

Men underbart att han som medskyldig drabbades av övergrepp som andra oskyldiga svenskar råkar ut för dagligen.
Citera
2015-03-23, 20:45
  #196
Medlem
Dr.Katis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anusiktet
Ett brott som förmodligen inte räcker till utvisning.

Men underbart att han som medskyldig drabbades av övergrepp som andra oskyldiga svenskar råkar ut för dagligen.
Tja... Att bli besprutad(!) med brandskum ter sig ganska lindrigt jämfört med personrån, gruppvåldtäkter, rasism mm som "vi" svenskar blir berikade med allt som oftast ja nästa var dag.
Citera
2015-03-23, 20:51
  #197
Medlem
Blir nog inge mer besök på flyktingboenden framöver för Morgan utan att en massa beväpnade säpo vakter håller hans hand.
Citera
2015-03-23, 20:59
  #198
Medlem
Väl agerat av asylanten! Invandrare är ju en ren kostnad som i normalfallet antingen sitter på soffan och aldrig får jobb, eller blir kriminella. Detta toklustiga upptåg kommer, antagligen, att vara det mest positiva denna asylant bidrar med under hela sin tid i Sverige. Då invandringen inte kommer att minska förrän landet är förstört så är fler av denna typen av upptåg det enda man har att se fram emot. Hoppas på fler fartfyllda upptåg i framtiden.
Citera
2015-03-23, 21:02
  #199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av riskybizzy
Såg på Rapport idag att Söderköping föregår med gott exempel och föreslår flera modulhus centralt i kommunen. Här slår man två flugor i en smäll - inhyser asylsökande och bidrar till integrationen med det omgivande samhället. I inslaget intervjuades en kommuninvånare som lät försiktigt positiv...
Försiktigt positiv? Hon lät precis som folk i diktaturländer som blir tillfrågade om de minsann inte är nöjda med tillvaron. Jag kunde riktigt se hur hon tänkte "Nu jävlar får jag se till att inte säga nåt som kan tolkas som negativt om invandring".
Citera
2015-03-23, 21:05
  #200
Medlem
Germangestalts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimes76
Väl agerat av asylanten! Invandrare är ju en ren kostnad som i normalfallet antingen sitter på soffan och aldrig får jobb, eller blir kriminella. Detta toklustiga upptåg kommer, antagligen, att vara det mest positiva denna asylant bidrar med under hela sin tid i Sverige. Då invandringen inte kommer att minska förrän landet är förstört så är fler av denna typen av upptåg det enda man har att se fram emot. Hoppas på fler fartfyllda upptåg i framtiden.
Haha ja där sade du något.

"Hela hans tid i Sverige" bör väl dock bli kort efter detta tilltag men med dagens toleransfanatiker vid rodret så får han säkert stanna.
__________________
Senast redigerad av Germangestalt 2015-03-23 kl. 21:11.
Citera
2015-03-23, 21:09
  #201
Medlem
riskybizzys avatar
[quote=Vimur|52756957]
Att verksamhetschefen Hejazi hävdar att sådant beteende hör till ovanligheterna på boendet betyder för övrigt ingenting. Både privata och kommunala flyktingboenden ligger lågt om sådana incidenter och polisanmäler sällan hot mot och attacker på personal för att statistiken ska se bra ut uppåt.[/QUOTE]

Handlingen i sig försvarar jag verkligen inte men i ljuset av hur tillvaron på dessa boende är så kan en viss förståelse infinna sig. Det är nog viktigt att få ut invandrarna i vanligt boende eller i moduler så snabbt som möjligt för att undvika frustration. Precis som en syrisk familj sa efter att ha flytt från helvetet: "vi lider". De hade fått vänta på placering i fem månader. Inte ok!
__________________
Senast redigerad av riskybizzy 2015-03-23 kl. 21:18.
Citera
2015-03-23, 21:13
  #202
Medlem
Vad får han för straff.Måste vara straffbart att angripa politiker.Är det dom här skäggap porna som mina barn ska växa upp till.Fy fan SKANDAL SVERIGE.Skic ut skiten med arsle före.Pack.Hade dom det bättre innan dom kom hit eller. Bedrövligt hur Sverige som land blivit .U - land snart socialbyrå åt hela mellanöstern kamelriddare.
__________________
Senast redigerad av Homoaraben 2015-03-23 kl. 21:17.
Citera
2015-03-23, 21:19
  #203
Medlem
Deon Limes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Ännu fler detaljer:



Nu vet vi definitivt att det är en asylsökande. En väldigt instabil sådan också. Han har haft våldsamma utbrott förut.

Nu hänger jag inte med. Är detta ett boende för ensamkommande flyktingbarn och där sitter en man som de vet är i 25-årsåldern?
Citera
2015-03-23, 21:21
  #204
Citat:
Ursprungligen postat av Kolgrill-ftw
Förlåt. Det sista var lite ironi. Men jag vill att folk hajar till och funderar på vad de läser.
För övrigt kan man tycka vad man vill om politiker men jag är glad att han inte skadades. Kunde som sagt ha varit en kniv lika gärna. Säpo måste bättra skyddet NU.

Det hade kanske vart bättre om ngt allvarligt inträffat politikern som tagit hit dom. Nu blir det vanligt folk utan personskydd som får ta smällarna av dessa psykfall som kommer belasta samhället hela sin livstid.
__________________
Senast redigerad av pe11e 2015-03-23 kl. 21:25. Anledning: tillägg
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in