Citat:
Ursprungligen postat av
Sisoedaersoet
Sitter och tittar på aktuellt. Gäst efter gäst som konstaterar att rödgröna och alliansen inte har några svar om integrationen. Man vet inte hur man ska stoppa dessa brottslingar. Det pratas om "invandrarbarn som drömmer om att bli gangsters". Vissa hävdar att det är Sveriges fel för att man inte ger dem "chansen att starta något" (vad nu det betyder? särbehandling?) Göteborg är delat. Sverige är delat. Ingen har någon lösning. Man vägrar nämna SD.
Bryr mig inte om vad opinionsundersökningarna säger idag det är garanterat 20% nu i ett riktigt val idag om inte 25%.
Trenden påbörjades redan på 80-talet men då kallades de som oroade sig för utvecklingen för "rasister" eller högerextrema nazister men nu börjar även den stora allmänheten känna samma oro och olust som vi andra redan då kunde ana i samhällsutvecklingen. Det bor ingen arbetarklass av den gamla stammen kvar i förorterna och även den första generationen invandrare som kom på 60-70-talet för Volvo eller annat industrier har flytt området.
Otryggheten och olusten har politiker och journalister aldrig tagit på allvar och de har i snart över en generation försökt skönmåla förorten och helt bortse från fenomenet "White flight".
Man kan naturligvis påstå att det är majoritetsbefolkningens ansvar att bo kvar där så att de kriminella klientelet kan få ett umgänge av civiliserat folk och att uppfostra dessa men troligen är det tvärtom så att inflyttningen av ociviliserade "mångkultur" som inte ens har fungerande statsbildningar i sina egna regioner gör att vanliga anständiga människor väljer att ta sina barn och lämna området.
Det blir en höna eller ägget situation helt enkelt. En säger att problemen uppstod därför att svensk arbetarklass övergav området men jag påstår att de lämnade området därför att de inte kunde dela miljö med den senaste tidens ociviliserade befolkningstillskott.
Precis som att de som föräldrar skulle ha som främsta uppgift att tillhanda sina barn som objekt för ett samhällsexperiment att integrera obildat folk från mellanöstern i den industrialiserade västvärlden och helt bortse från sina egna barns bästa. När de sen vare sig vill ha sina barn i experimentet eller tror på det utopiska bländverket vid vägens slut blir de kallade rasister eller nazister.
När medelklassen sen vill behålla sina egna skattemedel och röstade fram en moderatledd regering som förordade skattesänkningar och inte ösa oändliga resurser över stadsdelar där få betalar skatt beskylls de för att bidra till segregeringen. Vi skattebetalare påstås ha skulden och ansvar för att Ahmed och Mohammad födda i Sverige inte klarar en grundskoleexamen trots stora resurser, så borde man inse att IQ är ärftligt och projektet är dömt att misslyckas. De som senare rekryteras till kriminella gäng som försörjer sig på droghandel.
Att dessutom bli beskylld för rasist eller nazist när man vädrar oror över det IQ-befriade befolkningstillskottet och den samhällsutveckling detta frambringar gör det inte särskilt underligt att alltfler ser igenom den förljugna, förskönande verklighetsbeskrivning till bländverk som särskilt journalister ha tagit sig till uppgift att ympa i oss alla.
Nu har varbölden spruckit mitt framför oss och det går inte längre att skönmåla verkligheten längre och alltfler slutar tro på det mångkulturella bländverket vid vägens slut.
När det händer uppseendeväckande dåd så har jag märkt att ingen mer ens ids insinuera att det är Karl, Peter eller Lars som är gärningsmännen längre eller ens tror på att det var skinnskallar eller nazister som sköt mot krogen på Vårväderstorget. Alla vet att förövarna är att leta bland folk som aldrig har idkat vinteridrott. Ingen ids ens att hålla skenet uppe längre. Inte ens journalister.
Marxismen har alltid byggt på lögn och vinklad sanning och journalisterna har i orwellskt nyspråk försökt vilseleda oss men nu tror allt färre på kartan och allt fler upplever en halt annan verklighet.
Gruppvåldtäkter, otrygghet, parallella samhällen, ISIS skottlossningar och vi som anade trenden redan då övergav tron på bländverket mångkultur, flyttade till den välbeställda medelklassens områden, lever tryggt som innan massinvandringen och ser nu hur de politiskt korkade (PK) först
nu även de känner oro och otrygghet. Särskilt när mångkulturen nu blir alltmer påträngande.
Ni borde i rättvisans namn beskyllas för att vara rasister och orosmakare som vi andra som lämnade mångkulturen i tid.
Inte underligt att SD växer i opinionen då deras verklighetsbeskrivning alltmer delas av alltfler och särskilt efter det sista dådet i Biskopsgården där de kriminella nu verkar ha gått helt i bärsärkargång och helt sagt upp samhällskontraktet. Har SD nu 20%..?