2015-03-15, 21:10
  #4609
Medlem
Grasstomouths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Ni som hävdar att det inte föreligger någon brist måste ju vara oförskämt rika. Eftersom människor som upplever att det är brist erbjuder tiotusentals kronor i "hittelön" till förstahandskontrakt så antar jag att ni skär guld med täljknivar?

Självklart är det brist på skattesubventionerade lägenheter. Vem vill inte ha en skattesubventionerad lägenhet?
Citera
2015-03-15, 21:13
  #4610
Medlem
Hårbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grasstomouth
Självklart är det brist på skattesubventionerade lägenheter. Vem vill inte ha en skattesubventionerad lägenhet?

Jag efterfrågar såklart en osubventionerad lägenhet. Ett vitt förstahandskontrakt till marknadsmässig hyra. Utan att behöva köa. precis som i nästan hela världen utom Sverige och Nordkorea.
Citera
2015-03-15, 21:14
  #4611
Medlem
Grasstomouths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Jag efterfrågar såklart en osubventionerad lägenhet. Ett vitt förstahandskontrakt till marknadsmässig hyra. Utan att behöva köa. precis som i nästan hela världen utom Sverige och Nordkorea.

Då har du tyvärr fötts i fel land. Här är det socialismens way, or no way.
Citera
2015-03-15, 21:19
  #4612
Medlem
Hårbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grasstomouth
Då har du tyvärr fötts i fel land. Här är det socialismens way, or no way.
Precis, och det skapar problem.

Problem för människor som inte kan flytta trots att de vill.
Problem för företag som inte kan rekrytera kompetent personal utan att samtidigt kunna erbjuda dem bostad.

Första steget att lösa ett problem är att erkänna att det existerar. Min mission i denna tråden är att hålla förnekarna på mattan.
Citera
2015-03-15, 21:20
  #4613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Hur vet du det?
Jag fick arbetserbjudande i Stockholm för ett tag sedan. Jag tittade runt i Storstockholm (inte innanför tullarna, men det hade inte hjälpt). Jag vill inte bo i hus då jag helt enkelt inte har tid med det jobb det innebär och för att vi bara skulle vara kvar något år. Jag vill inte köpa BR av ungefär samma anledning. Jag är redo att betala upp mot 15 000 i kallhyra för en fyra. Det fanns ingenting i hela Storstockholm, förutom korttidskontrakt på andrahandsmarknaden.

Vill man inte kalla det för bostadsbrist så är det en lek med ord. Försöker man hävda att det beror på hyresregleringarna så kanske man har rätt, eller så kanske bostadsbristen inte enbart beror på den. Även BRF-systemet förvärrar situationen, och kanske hade bortplockade regleringar och tillåtande av uthyrning av BR fullständigt eliminerat bostadsbristen.

Det kommer alltid finnas folk som inte har råd med existerande utbud, så det är inte det. Men i dag finns inget utbud ens för de som har råd, annat än om man vill köpa. Vill man kalla det icke optimal resursallokering på grund av regleringar så får man göra det och man kanske har rätt, men till syvende och sist är resultatet att det är brist på bostäder.
Citera
2015-03-15, 21:35
  #4614
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Så min tolkning var korrekt, du anser dig äga din grannes bostad. Varför reagerade du på det som att det var fria fantasier?

Jag äger en andel i föreningen och det inkluderar samtliga fastigheter som tillhör föreningen. Det är inget tyckande utan fakta. Har du inte koll på detta, verkligen?

Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Det är brist på bostäder med vita förstahandskontrakt (här inkluderar jag eventuella BR med långtidskontrakt) att hyra med kortare varsel än några år, det är för mig bostadsbrist.

Nej det är innbär inte att det är en generell bostadsbrist, utan brist på en specifik typ av bostäder.


Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
En av anledningarna till bristen är att existerande bestånd är BRF, detta på grund av att det inte fanns några alternativ när de bildades och att det är olagligt att ändra på det i dag. Att säga att jag borde välja något annat, när det enda jag säger är att marknaden är dysfunktionell, gör att jag tror att du inte förstår vad det är som diskuteras.

Vänsterpolitiker har förbjudit marknadshyror, klaga inte på mig för det, jag har inte röstat fram den politiken. Men BRF ska givetvis vara tillåtna och de är mycket populära. Vill du ha andra alternativ får du gärna verka för det men något stöd för förbud mot BRF får du inte från mig. Låt folk fritt få välja boendeform säger jag, så länge man inte kräver subventioner eller förbud mot andra former.
Citera
2015-03-15, 22:24
  #4615
Bannlyst
Kolla in detta då

http://www.friatider.se/nya-lagforslaget-ge-invandrare-fortur-till-bostader
Citera
2015-03-15, 22:49
  #4616
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Ja, men det byggs inte tillräckligt. Det är alltså... Vad hette det nu igen... Brist, va?

Nja jag tror inte det är någon egentlig brist att tala om. Om folk nu skulle vilja bo i dyra nya hyresrätter så vore det konstigt att sådana inte byggdes. Problemet är att det är få som vill hyra dyrt och därför blir det främst bostadsrätter som produceras istället, eftersom det är flera tusenlappar billigare per månad än motsvarande hyresrätt.

Det enda jag kan hitta brist på är billiga hyresrätter på populära lägen, men det är inte samma sak som att det är brist på riktigt.


Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Lite som när du hävdar att BRF är så utbrett för att det är så folk vill bo. Det har ingenting med att det varit det enda lagliga och att det fortfarande är olagligt att ombilda, eller hur? Att vara emot kommunistisk bostadspolitik och för en fri marknad är ju att vara "bostadsnazi" enligt dig...

Om folk inte ville bo i bostadsrätt så skulle sådana inte produceras heller. Hela BR-marknaden är uppbyggd på att folk faktiskt vill bo i bostadsrätter. Ägarlägenheter är inte särskilt poppis i jämförelse.

Det låter mest som om det är hos dig problemet ligger och hur du vill bo. Var och en ska få välja själv anser jag. Vill man hyra ska man få göra det såklart, men då får man också betala vad det kostar.
Citera
2015-03-15, 22:50
  #4617
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Det är ju ett oomkullrunkeligt faktum att hyresmarknaden i de flesta civiliserade delar av världen (dvs ej Sverige) består av ett myller av hyresvärdar där de flesta är privatpersoner som hyr ut allt från en enstaka till en handfull lägenheter.

Men de länderna brukar inte ha bostadskolchos som någon framträdande boendeform.

Personligen så finner jag det oerhört intressant och motsägelsefullt att människor som identifierar sig själva som "höger" omhuldar denna boendeform så mycket.

Det är sannerligen ironi att samma människor som beskyller alla med en avvikande åsikt om bostadsmarknaden för att var vänster, sossar, o.s.v., samtidigt sjunger en boendekollektivistisk idés lov. Amatörernas afton i dubbel bemärkelse. När blev det obligatoriskt för en liberal att suga den stora bostadsrättskuken? Oförståeligt.
Citera
2015-03-15, 22:59
  #4618
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Det är sannerligen ironi att samma människor som beskyller alla med en avvikande åsikt om bostadsmarknaden för att var vänster, sossar, o.s.v., samtidigt sjunger en boendekollektivistisk idés lov. Amatörernas afton i dubbel bemärkelse. När blev det obligatoriskt för en liberal att suga den stora bostadsrättskuken? Oförståeligt.

Att bo i flerbostadshus är att bo i någon form av kollektiv, alternativet är att bo själv i en egen fastighet, dvs. villa. Själv har jag provat båda alternativen och föredrar BR av flera olika orsaker men var och en får göra som den vill. Fri vilja, har du problem med det?
Citera
2015-03-15, 23:00
  #4619
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Det finns redan lägenheter (BR) som står tomma, som skulle hamna på hyresmarknaden om ägarna hade möjlighet att göra det utan att riskera att tvingas sälja lägenheten. Andra skulle välja att hyra ut sin egen BR och i stället hyra en annan bostad att bo i.
Jo men där har man ju lättat på reglerna dels för hur mycket man får ta ut i hyra, men också sänkt till "skäl" istället för "beaktansvärda skäl". Så jag kan inte tänka mig att det är så mycket tomma lägenheter längre.

Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Kort sagt, det skulle fungera precis som i resten av världen. Varför skulle Stockholm vara den enda staden i världen där detta inte skulle ske?
Alla marknader fungerar mer eller mindre, men när man har en kommunistisk hyresmarknad, så rättar marknaden till priset själv på den svarta marknaden istället.


Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Det är jag fullständigt övertygad om, ifall de ansåg att det var värt det. Bättre läge t ex. Varför tror du att det INTE skulle ske? Glöm inte att skillnaden mellan en HR och att hyra en BR är fullständigt obefintlig. Man hyr en bostad av sin hyresvärd.

Men en BR är inte en HR. Jag vill tro att folk skulle föredra ett riktigt förstahandskontrakt före att hatta runt på korttidskontrakt.


Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Ja, det är toppen för dig. Men eftersom att det var den enda lagliga formen under så pass lång tid så finns det inga alternativ, och när det bara finns ett alternativ så är det inget alternativ. Dessutom är det inte "köpa" som diskuteras här, utan "hyra". De starka rättigheterna en BRF har för att stoppa sina medlemmar från att hyra ut gör att hyresmarknaden inte fungerar som den ska. Du som hävdar att du är för den fria marknaden och tycks förstå att planekonomi är skadlig för marknaden borde ju åtminstone kunna förstå att det är så, även om du gillar reglerna som de är i dag.
Men man måste ju inte köpa en BR. Det finns ägarlägenheter och villor också.

Du verkar helt missförstått vad en BRF är. Det är en ekonomisk förening utan vinstsyfte som ska äga och förvalta ett hus ägt av medlemmarna. Börjar folk hyra ut till höger och vänster i för stor utsträckning så kommer föreningen till slut att upplösas. Själv skulle jag aldrig vilja bo i en förening där majoriteten bara sitter och hyr ut sina bostäder.

När man köper en BR så har man köpt grisen i säcken helt enkelt. Du kan inte göra vad du vill eftersom du inte äger lägenheten.


Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Folk kan inte välja själva hur de ska bo i dag, på grund av bostadsbristen. Bostadsbristen som förvärras av det generella förbudet mot uthyrning. Folks tvingas till att köpa eller skita i det. Som jag. Jag kunde inte välja att hyra, för det finns inget att hyra. Jag vill inte välja att köpa, för att jag skulle inte vara i Sverige mer än något år. Jag kunde alltså bara välja att göra ingenting. Att inte flytta till Stockholm. Tycker du det är valfrihet på en fungerande bostadsmarknad?

Nej jag vill ha en fungerande bostadsmarknad, men dit kan vi bara komma med marknadshyror. Och det verkar vara en riktigt het potatis i bostadsdebatten.


Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Det är du, inte jag, som vill hindra folk från att bo i bostadsrätter. Andras bostadsrätter, visst, men icke desto mindre bostadsrätter.
Varför skulle jag det?

Citat:
Ursprungligen postat av rutigtpapper
Jag vet inte riktigt hur många gånger jag behöver säga det till dig. Jag bor i en stad med en fungerande bostadsmarknad, en med avsaknad av planekonomi (hyresregleringar) och planekonomiska arv (i stort sett uteslutande BRF). Här kan man få tag på boende utan problem. Det är en sådan situation jag vill ha i Stockholm. Hur du kan få en fri marknad till att vara emot folks rätt att bo i den typ av bostadsform de vill och att jag skulle vara bostadsnazi är helt oförståeligt.
mmm men då måste marknadshyror att införas.

Du nazi på det sätt att du vill göra om hela bostadsrätten i grunden till ägarlägenheter. Detta medan folk har köpt en bostadsrätt för att de faktiskt vill bo i just en bostadsrätt. Det är riktiga nazifasoner. Låt folk få avgöra själv hur de vill bo och organisera sitt boende.

Hyres, ägarlägenhet, villa, kooperativ hyresrätt, byggemenskaper, kollektiv etc. Man ska få välja själv och inte en Nazi ska avgöra det.
__________________
Senast redigerad av kurt-sune 2015-03-15 kl. 23:05.
Citera
2015-03-15, 23:01
  #4620
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Med mer än 50% brf i en stad som Stockholm och vansinnigt uppblåsta priser, är det tveksamt om det går att få en fungerande bostadsmarknad - även med marknadshyror. Bostadsbolagen kommer inte bygga ned marknadshyrorna och byggbolagen kommer inte bygga ned de enorma spekulativa vinsterna. Varför bygga mer till samma vinst?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in