Citat:
Ursprungligen postat av
Cocinella
Det har diskuterats tidigt i denna tråd om det kunde vara någon hämnd från detta men lades på hyllan rätt tidigt.
Vad då lagts på hyllan? Bara för att saken inte diskuteras, betyder inte att det inte är värt att tänka på!
Min uppfattning är att det spelar faktiskt ingen roll nu för sakens utveckling, om vem som var i bilen, ligger i tältet osv. De har alla blivit mördade på platsen!
Men har denna sak anknytning till andra fall, som är olösta kan det vara av intresse. Det kan ha varit fler personer på platsen vid tiden för mordet, och fler gärningsmän som mötte upp. Dessa personer verkar vara inblandade i en hel del kriminalitet och kriminella gäng. Deras livsstil tyder på att de inte var så nogräknade med vem de umgicks med och gjorde affärer med.
De som nu är häktade kanske är skräckslagna och vågar inte berätta något.
Vid häktningen såg advokaterna allvarliga ut och kom inte med det vanliga skitsnacket om sina klienter som är oskyldiga.