Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Ja är det en uppgörelse i dom kriminella kretsarna, droger/vapenaffärer mm , så är ju ingen större skada skedd, ja förutom tjejen som nog var på fel plats tyvärr.
Speciellt om männen gjort sig skyldig till misshandel förut. Då förtjänande dom ju att dö. Alla våldsbrott ska straffas med döden. Det tror jag de flesta håller med om.
OM det visar sig att flickan ej är en våldsbrottsling så är det tragiskt. Fast hon uppvisade ett högriskbeteende genom att vara där vid den tiden på dygnet, med dessa människor.
Klättra i berg är farligt, hoppa fallskärm är farligt, att hänga med kriminella mitt i natten är farligt osv. Man får göra sin egen risk/reward analys och om man tycker att det är värt det så kör man och tar alla eventuella konsekvenser.
Tycker synd om alla normala människor i Uddevalla som känner sig otrygga efter en sån otäck händelse.