Citat:
Ursprungligen postat av
cykelkuken
Så är det ju helt klart men är det inte lite lustigt med högre % per hittat guld oftast brukar det ju vara tvärtom, men som sagt har man skrivit kontrakt är det bara böja sig fram och ta imot!
Ju mer guld Parker hittar på samma tid ger ju större förtjänst. En stor del av hans kostnader ligger ju i att betala löner och diesel för att gräva fram jordmassorna. Hittar han då 1 oz guld per timma så kanske han täcker sina kostnader. Allt han hittar utöver det blir ju ren förtjänst.
Att Tony då kräver en högre royalty % för mer hittat guld känns inte helt fel.
Namnet på kontraktstypen är Sliding Scale Royalty och kan tex vara baserad på guldpriset där en större procentandel ska betalas vid högre guldpris.
Vid en enkel googling på olika mineral och oljekontrakt som använder sliding scale så ökar % vid ökad produktion.
Längst ner på den här sidan listas några olika typer av royaltys.
http://www.franco-nevada.com/assets/types-royalties
Hoffmans fick väl betala 100 oz i förskott och då skulle deras kontrakt vara ett Advance Minimum Royalty kontrakt.