Citat:
Ursprungligen postat av
apanal
Det är två olika varianter som jag funderar på i dagsläget.
1. Budget ca 30K (kontantköp), år 00-05 av modell Audi A4-6, BMW 5-serien, S 9-5 2.3 eller Volvo S 80 2.0 T som rullat max ca 20 K mil och förhoppningsvis minst 5-10 K mil till utan några större konstigheter.
2. Det andra alternativet tänker jag eventuellt lösa med billån/blanco, hade ingen inkomst av värde 2013 så det kan eventuellt bli svårt. Budget max 100K(20 K handpenning)
Då tänkte jag ett mer långsiktigt alternativ med acceptabelt pris på helförsäkring.
Bil: halvkombi, 05-10, 5-10k Mil, 170-200 HK, Peugeot 206 RC, Honda Civic type R, Corolla Sport, Golf GTI osv.
Bilarna här som även rymmer inom alternativ 1:s kriterier är också intressanta.
ok tack, tänkte nämligen ta mig en titt på den idag.
Ok, tror jag förstår vad du letar efter. Jag är en av dem som aldrig skulle ta ett lån för att köpa bil. Det är oftast otroligt mycket bättre att bara köpa bilen kontant, med vissa undantag.
Det är generellt bra modeller du har snöat in dig på. Det handlar nog mest om att just hitta ett bra exemplar som är välskött. Av de modellerna du nämner skulle jag starkt rekommendera en BMW E39 som jag tycker är bäst i den prisklassen. Väldigt pålitliga motorer, grym komfort och mycket körglädje. Tyvärr är det ganska standard med ytrost på bakluckan, men det är ganska lättåtgärdat.
Tycker definitivt du ska kolla på den 530:in. Dock kan det ju stämma att det är ett vrak, svårt att säga från bilderna som kanske ibland visar en alltför onyanserad bild.
Ta och provkör den och känn efter vad du tycker.