Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Absolut. Kan det vara så att det fanns folk med vägar in i utredningen som kunde avstyra sådana misstankar från utredare bakom SE?
Vi vet ju att t ex Östling och hans kretsar via HH hade ingångar och intresse av att mördaren ej hittades och möjlighet att påverka in i utredningen och vi vet att nazisten Åke Ek trots sin spektakulära inställning kunde på poster hos Polisen.
Det kan ha räckt att mumla något om att SE inte kunde granskas vidare för att det då kunde framkomma annat som hade med Skandiahuset och rikets säkerhet att göra och det ändå inte skulle leda någonstans. Helt klart är det väl så att det är Skandia och inte SE som person som är off limits i det fallet där så mycket fortfarande hänger i luften!
De första förhören med
Anette Kohut har vi aldrig fått se. Dom utfördes av
Nisse Linder innan den senare utredaren
Erik Skoglund kom in i bilden. Inte omöjligt att tänka sig samma scenario med Stig Engström.
Våldsroteln chef NL är en som försvinner under radarn när vi talar om PU. Han är tidigt aktiv på mordnatten , mordnatten tycker han den självklare mordutredaren
Arne Irvell ska sova ut. Linder handplockas till PU av
Hans Holmer själv när han egentligen gått i pension.
Det som talar emot SE som gärningsman är hans egen kroppsbyggnad. Den lönnfete SE påminner dåligt om den bredaxlade , bredryggade , GM som flera vittnen talar om, bl
Lars Jeppson.
Anna Hage säger att GM hade "snygg kropp". Visst får man hålla öppet för vad hon tänder på, men 17-åriga tjejer brukar inte lönnfeta 50+ gubbar som favorithunkar.