Citat:
Ursprungligen postat av
Unity
Om de har tänkt till lite borde det finnas ett flertal förberedda mineringar redo att utlösas när tåg passerar. Förstörd räls är irriterande men går att fixa relativt lätt, havererat tåg med förstörd last är värre.
Jag tycker iofs att Ryssland är kvar i tänket från 1800tal och tidigare där en vinst mättes i hur mycket yta man lyckats erövra. Antal döda (egna, fiendens eller civila) har aldrig varit särskilt intressant för dem.
Utan att, på minsta sätt var någon militärexpert så kan jag bekräfta att det ryska tänkandet, helt och hållet, är feodalt. Detta trots den ytterst moderna metod man använde sig utav på Krim. Hela det ryska samhället, och den, än så länge, stora majoriteten ryssar är fast i ett feodalt tänkande, som har anor, åtminstone sedan Ivan den försträcklige, men troligt vis ända tillbaka till Moskvastatens grundande och de efterföljande fjäsket som måste till för att blidka Mongolerna.
Den sk. "marxist"-leninismen, är blott en feodal anpassning av marxismen, för att passa de specifikt ryska förhållandena. Kommunism är med andra ord en slags "socialfeodalism", där feodalherrarna är pamparna i kommunistpartiet som utlova "välstånd", stabilitet och säkerhet om folket underordnar sig kommunistpartiet.
Detta feodala tänkande får givetvis även återverkningar på det militära tänkandet även i dagens Ryssland, som i grunden ändå är socialfeodalt. Inte fan vågar man släppa fram fritt tänkande, initiativ hos officerare och soldater, "för vad skulle då kunna hända? De kanske skulle kunna få för sig att rubba den rådande ordningen". Undantag finns givetvis och, ställda emot väggen, med riktig motivation, (man ville inte bli utrotade eller bli rena slavar), så kan de ryska soldaterna kämpa till det yttersta, (som under det andra världskriget).
Det är tämligen belysande att ett hoprafsat frivillighetsförband med snabbutbildade soldater och under någorlunda skicklig ledning kan stå emot och slå även ett ryskt VDV förband, (eller att i alla fall ge dem en ganska blodig näsa). Nu skall man förstås
aldrig underskatta fienden. Det finns säkert även kompetenta ryska förband som kan innebära en fara för hela Europa och Sverige. Men jag tänkte ställa en fråga till "Skillts":
Om Nodic battlegroup 15 skulle sättas in av EU, vilka chanser skulle de ha att verka effektivt i Ukraina? Vilken skillnad skulle det kunna göra?