Citat:
Ursprungligen postat av
M.Skillt
Soldater som ända sedan vapenvilan lastat och fraktat vapen. Finns ju en anledning att man bitit sig fast i området istället för att ha blåst järnvägen åt helvetet och dragit, jag måste dock erkänna att jag själv missat den här utgången som ett troligt scenario och tjurat lite över oviljan till att ta andra taktiska beslut.
/Micke
Precis, även om UA skulle kunnat ha gjort annorlunda så är det bättre för Ukraina att retirerar från Debaltseve med vapendepån istället för att pro-ryssarna får hela kakan. Nu gäller det bara att omgruppera sig, omvärdera och försöka se över situationen.
Visst separatisterna har lyckas avancera något och intagit en ny stad, om nu vapendepån är bortförd så har man misslyckas med ett av sina viktigaste mål. Att få tillgång till vapendepån och det är ett nederlag för sig. Om man nu ska sammanfatta hela stridsförloppet så har ingen egentligen gått ut som vinnare i det stora hela. Har jag rätt?