Citat:
Ursprungligen postat av
joppe
Gängrelaterat. Han hade suttit häktad väldigt länge innan han fick dommen. Därför kom han ut så snabt efter dommen.
Nu är jag medveten om att de flesta som skriver här i tråden är svenskar som sitter i Sverige och tänker som svenskar. Visst, Lars Vilks är känd i Sverige, men man hör väldigt sällan om honom här i Danmark. Vi har Kurt Westergaard och Lars Hedegaard. Vem fan behöver Vilks när man har de två?
De flesta danskar jag känner, har ingen aning om vem Vilks är. Fler vet vem Dan Park är. Att en 22 årig gängmedlem skulle utföra ett attentat mot Vilks, låter som svensk önsketänkning.
Om det var talan om ett attentatförsök (Det hade krävt att han sköt genom ett rum av poliser, genom 2 väggar och med kulor som ändrade vinkel 3-4 gånger) så är frågan om det var Vilks han ville åt. Kurt Westergaard var med vid mötet. Lars Hedegaard har jeg hört skulle vara med. Dan Park var på plats. Islamhatande Facebook-troll som Niels Ivar Larsen var där. Ville man plocka en muslimhatare, fanns det ju 10-12 pers man kunde välja mellan. Det finns inget som tyder på att Vilks skulle vara så speciel (även om han själv anser han är det).
Jeg tror gm sköt mot huset i ett eller annat idiotisk försök på att visa att han var imot hela skiten.
Jag har hört att det vara är ett vittne som sagt det. En polsk 'muslimkritiker'. Hur som helst så verkar polisen inte köra på islamistspåret, men mer på idiotens kriminella historia och gängrelationer.
Tror inte heller att det ska ses som fastslaget att just Vilks var det primära målet. Här fanns såväl poliser, islamkritiker, personer som "förolämpat" profeten och Femen i lokalen. Som du säger, kan han ha varit emot "hela skiten".
Men, att han enligt polskan sägs vråla "Allahu Akbur" under skjutningen talar starkt för ett religiöst motiv. Frånsett polskan har flera vittnen uppgett att han talade arabiska ( men vad han sa har inte meddelats ). Det låter rimligt att det just var "Allahu Akbur" som även de andra hörde.
Planen kan ha varit att ta sig in i lokalen för att genomföra en massaker och dödas under projektet - men han får oväntat motstånd och fegar ur.
Istället beger han sig senare till synagogan med nya planer på en massaker, denna gång på judiska barn - vilket också ger martyrpoäng. Men även här stoppas han. Han kanske strävar efter ett storskaligt dödande, men blir förhindrad och beger sig hem och laddar om.
Han är redan gravt kriminell. Enligt islam kommer han tveklöst att hamna i helvetet - om han inte begår handlingar som räknas som "goda" ur ett sjukt islamistiskt perspektiv. Det finns gott om hatpredikanter på nätet som lockar med paradis även för den kriminelle om han lyckas döda otrogna under någon form av jihadistiskt dödande. Allt blir förlåtet och platsen i helvetet ersätts med ett paradis. Även på fängelser lär samma budskap spridas. Kriminella muslimer är idealiska för att värva till terrorprojekt, att radikalisera, då de indoktrineras att de har en gigantisk belöning att vänta om de dödas under attentat eller i krig - samt är våldsbenägna redan från start.
Tveklöst letar polisen efter kopplingar till våldsbejakande islamism - och det skulle förvåna om de inte dyker upp inspiratörer. Likaså medhjälpare/finansiärer bör som vanligt finnas med, hur skaffar han sig alla vapen på så pass kort tid efter det att han släppts? Det kostar trots allt en slant.