Citat:
Ursprungligen postat av
stros
Du verkar inte alls tro att personen han/de var ute efter var Lars Vilks? Är detta mer en magkänsla eller?
Jag har ingen aning om vem gm är eller vem/vad som var hans mål. Men jag hoppar inte på hela teorin om att Vilks är offret, bara för att han har ritat muhammed som hund. Det kan finnas många orsaker och jag vill hellre vänta tills jag vet mer, innan jag avgör vad som är upp och ner i saken.
Tyvärr är skottlossningar inte ovanligt i stora städer som Köpenhamn. Den organiserade kriminaliteten är stor. Alltid en massa gängkrig. Vapen har alltid vara lätta att få tag i.
Det är möjligt att Vilks var målet. Men det finns ju många andra möjligheter. Vilka andra deltog vid mötet? Vem var väktarna? Har de några relationer/konflikter med gängen som skjutar varandra varje vecka i Köpenhamn? Hade polisen några konflikter med folk som kunde tänkas hämnas med vapen? Hade kulturhuset fiender? Finns många frågor jag gärna vill ha svaret på, innan jag ska göra Vilks till offer och ge honom den uppmärksamhet han hungrar efter
Citat:
Ursprungligen postat av
Som-nam-na
Jo jag citerade ett vittne tidigare i tråden. Om vittnesuppgiften stämmer vet jag inte men den säger emot dig.
Du verkar ha märkligt mycket insiderinformation som inte nödvändigtvis håller för granskning, tex var Vilks satt.
Hur kan du vara så säker på vilka och hur många poliser och väktare som befann sig i entrén har agerat??
Köpenhamn är inte så stort. Jag har bott på Nørrebro i snart 20 år och känner många både kriminella och inom polisen. (Jag förklarade mitt förhållande till mina källor i tråden om kriget mellan HA och invandrargäng på Nørrebro) Jag känner 4 som var med på mötet i dag. Jag har talat med 2 av dem, och deras version stämmer bättre med polisens, än Aftonbladets.
Jag har varit på Krudttønden många gånger och varit gäst i liknande debatter fler gånger än jag minns. Polisen är ju inte fantasifulla. De håller sig till vanor och avprövade metoder. Håller man sig till det polisen säger, tar sina egna erfarenheter i betraktning, och sorterar bort all journalistisk dravel, så är det inte alls svårt att få en hyffsad bild av saken.
Det mesta jag har skrivit är sånt som polisen har sagt.