2015-02-10, 13:37
  #1753
Bannlyst
Citat:
Så sent som hösten 2014 skrev han på Flashback att han oroas över att invandrare ska invadera svenska hem och bryta sig in hos "vita människor för att ta för sig av pengar, värdeföremål hos sovande kvinnor och flickor".
Undrar om han blev jurist för att undsätta dessa sovande kvinnor och flickor

Citat:
Ursprungligen postat av Golonka
Det gör det väl inte?! Om du har en duglig läkare som kan leverera adekvat vård till den som behöver och i enlighet med sin arbetsbeskrivning, så kan han väl få vara vilken jävla rasistisk misantrop som helst inom sig? Det ska väl du, helt ärligt, skita i? För om du ligger där med en öppen skottskada i bröstet på båren, inte fan efterfrågar du en värdegrundscertifierad läkare, utan du vill ha en bra läkare som kan bota dig för att det är hans jävla jobb!

Alltså, vissa förstår uppenbarligen inte hur det är att jobba med människor. Hur man skavs och gnuggas mot människor som allt som oftast inte uppvisar sina förnämligaste sidor precis. Lyssna på kollegor som jobbar inom vården, äldreomsorgen. Lyssna på folk som är poliser och jobbar inom ambulans och räddningstjänsten. Hur tror ni befälen lät i fikarummet när ni gjorde lumpen? Eller era lärare i deras fikarum... Eller kockarna i köket på restaurangen dit ni går med era födoämnesallergier och specialbeställningar...

Visst, det har under en lång tid nu pågått ett ihärdigt försök att styra upp just detta med "värdegrundsarbete" och "genuscertifiering" och "HBTQ-handläggare" och kurser och skit, men samtidigt behövs en pysventil, ett ställe att lätta på trycket och kräka av sig. Man söker sig till likasinnade kollegor man litar på, man håller det inom kompisgänget eller så skriver man svavelosande inlägg fyllda med raseri, vanmakt och frustration på anonyma nätforum därför att här kan man mötas med likasinnade, man kan få feedback på det man skriver och man måste vara beredd att styrka varje svepande generalisering med källor för att överhuvudtaget tas på allvar!

Flashback är en unik arena för samtids och samhällsdebatt och allt handlar inte om I&I eller nazism eller nätmobbing, som AB vill få den oinitierade allmänheten att tro. De vill skrämma talföra och initierade debattörer till tystnad och de vill misskreditera den alternativa debattscenen totalt och avfärda allt som näthat.

Grejen är att Flashback förmodligen är den främsta just nu existerande plattformen för åsikter att mötas och stötas mot varandra. Med undantag för vissa begränsat spridda bloggar, så har i övrigt de etablerade eter och pappersmedierna (sanslöst hårt infiltrerade av vänsterorienterade journalister och skribenter) i princip åsikts, opinions och problemformuleringsmonopol.

Det finns ingen scen för konservativa och vare sig patrioter eller nationalister tas på allvar hur välformulerade de än är. I Sverige råder konsensus, mittfåran ligger till vänster och åsiktskorridoren är så jävla trång att känsliga vindflöjlar alltid stämmer av på twitter med en liten provballong innan man går ut på bredare front med ställningstaganden.

Det finns massor med exempel på hur sjukt det är i Sverige idag. Massor! Det senaste och tydligaste i närtid är väl överfallsgruppknullet av en ensam svenska på en finlandsfärja förra veckan, där samtliga förövare nogsamt angavs som svenskar i all nyhetsrapportering inom officiella kanaler. Alltså ren jävla lögn, då de ju alla var somalier eller svenska medborgare av somalisk härkomst.

Liknande "svenskhet" har förevisats i andra sammanhang. Det är svenskar som strider med IS och det är svenskar som sitter på Guantanamo eller står åtalade inför domstolar i USA för terrorism. Mest kände av den ullen var ju Mehdi Gehzali, som nästan omedelbart efter frigivandet och hemfärden med regeringsplanet, återupptog sitt märkliga intresse för turistresor till krigszoner och islamistnästen.

Men media har även andra sätt att vinkla och pegga upp sina nyheter för att så misstro och förakt för grupper de själva har en agenda mot. Bara ett par veckor gammal är nyheten om "militären" som sköt ihjäl en snubbe på en parkeringsplats någonstans i Stockholmsområdet inför ögonen på några skolbarn. Där var det minsann dödsviktigt att framhålla just mannens yrke och vi fick därmed bekräftelse på att militärer i princip är tickande bomber av mordlystnad som när som helst kan blomma ut i dödligt våld oaktat om en skolklass står och ser på. Att gärningsmannen varken var i tjänst, använde ett av arbetsgivaren tilldelat vapen eller bar uniform saknar betydelse. Barnen kunde rimligen inte sätta mannen i samband med någon som helst militär yrkesutövning eller roll, men ändå var det viktigt för Aftonbladet att framhålla mannens yrke. En svartsjuk signalmatros med anställning på Berga... En vandrande krigsmaskin!

Det räcker om jag går till mig själv. Den främsta anledningen till varför jag är så "elak" i mitt kommenterande och skrivande, är faktiskt kommen just ur frustration över hur framför allt massmedierna och kulturskribenterna "agendasätter", driver, styr och kontrollerar debatten och med vilka illa underbyggda argument man gör det. Rena härskartekniker är legio såsom raderande av sakliga argument underbyggda av fakta och med källor. Folk som har avvikande åsikter blockeras, raderas, refuseras och ip-bannas och trots att allt fler övergått till att försvåra anonyma kommentarer genom att koppla inloggningar till facebook och andra sociala medier, så har detta ingen avhållande effekt annat än att språket kanske hyfsas lite. Men raderandet fortsätter, för man vill inte släppa på monopolet och släppa upp debatten! Ivar Arpi, Marcus Birro, Tino Sanandaji, Dilsa Demirbag, Mauricio Rojas, Merit Wager... Det finns fler som försöker, men där allt avfärdas som rasism och fiskande i grumliga vatten!

Man avfärdar all opposition som korkad bonläppsrasism, som skinnskalleargumentation och tiger ihjäl välformulerad polemik när inget annat funkar. Eller rycker effektivt undan möjligheterna att nå ut till mediakonsumenterna. I somras gick Danmarks Röst på digital utsändning från vårt södra grannland. En serie på flera avsnitt där man försökte bena ut orsakerna och anledningarna bakom den svenska särvägen i samhällsdebatt. Lyssna på dessa program! Kan ej länka från mobilen, men försök googla fram dem!

Min "extremism" är nog mer än något annat kommen ur just frånvaron av en sund och öppen debatt. Behandla folk som idioter, och de börjar uppföra sig som just det. Behandla folk som barn och de blir trotsiga och utåtagerande!

Samhället förfaller och föröds omkring oss. EU-migranter fyller parker och grönområden med fekalier och hyddor av bråte. Ensamkommande barn som ser äldre ut än soldaterna i en uppställd svensk skyttepluton och som kostar ofantliga summor att "ta hand om" och så assistansfusket, som alltså kostar nästan lika mycket som hela Försvarsmakten trots att klienterna bara är cirka 16000 till antalet och där just invandrade lycksökare har hittat en grov kanyl rätt in i välfärdsartären!

Men "granska" ni, Aftonblaskan! Ni har väl lyckats gnöla er till ett fett presstöd ett tag till så att ni kan fortsätta ert värv. Och en ny guldspade väntar säkert både er och era mordbrännande och misshandlande associerade när er ryggdunkarklubb filurat fram ett lagom provocerande beslut.

Mitt tips till er är dock att retas inte för jävla mycket med "mannen på gatan" och ni bör också beakta att Flashback innefattar en hel del medlemmar som nog inte är allt för pigga på att ni sitter på deras mörkaste hemlisar...
Det här inlägget i kombination med PM:et jag fick av dig får mej att tro att du kanske är lite stenad så här på tisdagseftermiddagen?
__________________
Senast redigerad av psykokanin 2015-02-10 kl. 13:40.
Citera
2015-02-10, 13:38
  #1754
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasttrain
Han skrev rasistiska inlägg så sent som 2014. Känns otroligt irriterande att jag med mina skattepengar sponsrar kukskallen Joel Ankar. En feg ynkrygg som anonymt hatar folk men gör bot under galgen, ej trovärdigt han har sina rasseåsikter kvar men vill inte bli av med sitt fetavlönade jobb.

Det finns många kukskallar och fitthår som jag sponsrar med mina skattepengar, bara att acceptera att alla har en rätt att inte tycka som jag, vissa av dem måste jag avlöna, inget konstigt med det. Att någon har utkomst av skattemedel betyder inte att denne inte får uttrycka sin åsikt.

Det där med att inte vilja bli av med sitt fetavlönade jobb gäller samtliga politiker och andra personer i maktpositioner, löjligt argument för att hänga ut dem till allmän beskådan och andras missaktning tycker jag.
Citera
2015-02-10, 13:39
  #1755
Medlem
Potenza.adeguatas avatar
Om man har ett arbete där man har allt att förlora på att vara offentlig - varför då erkänna att det är man själv som har skrivit inläggen? Aftonbladet/Researchgruppen kan aldrig någonsin helt bevisa att det är du som ligger bakom ett konto och framför allt inte att du har skrivit inlägg X eller Y.

Kan ni inte stå för det ni har skrivit på Flashback och ni blir kontaktade av Aftonbladet - Neka neka neka och hota eventuellt med en förtalsprocess om de ändå skulle få för sig att publicera något. De kan inte bevisa ett skit och deras uppgifter saknar fullständigt bevisvärde.

Det dummaste man kan göra är att erkänna och samtidigt "pudla". Det ser bara svagt ut, och dessa häxjägare livnär sig som bekant på svaghet.
__________________
Senast redigerad av Potenza.adeguata 2015-02-10 kl. 13:42.
Citera
2015-02-10, 13:40
  #1756
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rasbiolog
Jag tycker det är bra att sunda åsikter äntligen börjar få ett ansikte, eller flera.

Jag tror inte att Joel Ankar delar din uppfattning idag...
Citera
2015-02-10, 13:41
  #1757
Medlem
elgecys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Glanton
Det är väl alldeles utmärkt att folk får står för vad de tycker även i verkliga livet. Tacka vet jag människor som kandiderar för t.ex SP, dom står i alla fall för vad dom tycker helt öppet och har min fulla respekt. Även fast jag inte håller med politiskt.
Anonyma hatare på FB som spyr ur sig helt otroligt hatiska och fascistiska inlägg som de ändå inte kan stå för i verkliga livet eller innerst inne kanske inte ens tycker, är bara så jävla skadade.

Okej, de är skadade. Hur läker vi dem då? Genom att hänga ut dem? Blir de "friska" då?
Citera
2015-02-10, 13:41
  #1758
Medlem
Reellfantasis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Golonka
Det gör det väl inte?! Om du har en duglig läkare som kan leverera adekvat vård till den som behöver och i enlighet med sin arbetsbeskrivning, så kan han väl få vara vilken jävla rasistisk misantrop som helst inom sig? Det ska väl du, helt ärligt, skita i? För om du ligger där med en öppen skottskada i bröstet på båren, inte fan efterfrågar du en värdegrundscertifierad läkare, utan du vill ha en bra läkare som kan bota dig för att det är hans jävla jobb!

Alltså, vissa förstår uppenbarligen inte hur det är att jobba med människor. Hur man skavs och gnuggas mot människor som allt som oftast inte uppvisar sina förnämligaste sidor precis. Lyssna på kollegor som jobbar inom vården, äldreomsorgen. Lyssna på folk som är poliser och jobbar inom ambulans och räddningstjänsten. Hur tror ni befälen lät i fikarummet när ni gjorde lumpen? Eller era lärare i deras fikarum... Eller kockarna i köket på restaurangen dit ni går med era födoämnesallergier och specialbeställningar...

Visst, det har under en lång tid nu pågått ett ihärdigt försök att styra upp just detta med "värdegrundsarbete" och "genuscertifiering" och "HBTQ-handläggare" och kurser och skit, men samtidigt behövs en pysventil, ett ställe att lätta på trycket och kräka av sig. Man söker sig till likasinnade kollegor man litar på, man håller det inom kompisgänget eller så skriver man svavelosande inlägg fyllda med raseri, vanmakt och frustration på anonyma nätforum därför att här kan man mötas med likasinnade, man kan få feedback på det man skriver och man måste vara beredd att styrka varje svepande generalisering med källor för att överhuvudtaget tas på allvar!

Flashback är en unik arena för samtids och samhällsdebatt och allt handlar inte om I&I eller nazism eller nätmobbing, som AB vill få den oinitierade allmänheten att tro. De vill skrämma talföra och initierade debattörer till tystnad och de vill misskreditera den alternativa debattscenen totalt och avfärda allt som näthat.

Grejen är att Flashback förmodligen är den främsta just nu existerande plattformen för åsikter att mötas och stötas mot varandra. Med undantag för vissa begränsat spridda bloggar, så har i övrigt de etablerade eter och pappersmedierna (sanslöst hårt infiltrerade av vänsterorienterade journalister och skribenter) i princip åsikts, opinions och problemformuleringsmonopol.

Det finns ingen scen för konservativa och vare sig patrioter eller nationalister tas på allvar hur välformulerade de än är. I Sverige råder konsensus, mittfåran ligger till vänster och åsiktskorridoren är så jävla trång att känsliga vindflöjlar alltid stämmer av på twitter med en liten provballong innan man går ut på bredare front med ställningstaganden.

Det finns massor med exempel på hur sjukt det är i Sverige idag. Massor! Det senaste och tydligaste i närtid är väl överfallsgruppknullet av en ensam svenska på en finlandsfärja förra veckan, där samtliga förövare nogsamt angavs som svenskar i all nyhetsrapportering inom officiella kanaler. Alltså ren jävla lögn, då de ju alla var somalier eller svenska medborgare av somalisk härkomst.

Liknande "svenskhet" har förevisats i andra sammanhang. Det är svenskar som strider med IS och det är svenskar som sitter på Guantanamo eller står åtalade inför domstolar i USA för terrorism. Mest kände av den ullen var ju Mehdi Gehzali, som nästan omedelbart efter frigivandet och hemfärden med regeringsplanet, återupptog sitt märkliga intresse för turistresor till krigszoner och islamistnästen.

Men media har även andra sätt att vinkla och pegga upp sina nyheter för att så misstro och förakt för grupper de själva har en agenda mot. Bara ett par veckor gammal är nyheten om "militären" som sköt ihjäl en snubbe på en parkeringsplats någonstans i Stockholmsområdet inför ögonen på några skolbarn. Där var det minsann dödsviktigt att framhålla just mannens yrke och vi fick därmed bekräftelse på att militärer i princip är tickande bomber av mordlystnad som när som helst kan blomma ut i dödligt våld oaktat om en skolklass står och ser på. Att gärningsmannen varken var i tjänst, använde ett av arbetsgivaren tilldelat vapen eller bar uniform saknar betydelse. Barnen kunde rimligen inte sätta mannen i samband med någon som helst militär yrkesutövning eller roll, men ändå var det viktigt för Aftonbladet att framhålla mannens yrke. En svartsjuk signalmatros med anställning på Berga... En vandrande krigsmaskin!

Det räcker om jag går till mig själv. Den främsta anledningen till varför jag är så "elak" i mitt kommenterande och skrivande, är faktiskt kommen just ur frustration över hur framför allt massmedierna och kulturskribenterna "agendasätter", driver, styr och kontrollerar debatten och med vilka illa underbyggda argument man gör det. Rena härskartekniker är legio såsom raderande av sakliga argument underbyggda av fakta och med källor. Folk som har avvikande åsikter blockeras, raderas, refuseras och ip-bannas och trots att allt fler övergått till att försvåra anonyma kommentarer genom att koppla inloggningar till facebook och andra sociala medier, så har detta ingen avhållande effekt annat än att språket kanske hyfsas lite. Men raderandet fortsätter, för man vill inte släppa på monopolet och släppa upp debatten! Ivar Arpi, Marcus Birro, Tino Sanandaji, Dilsa Demirbag, Mauricio Rojas, Merit Wager... Det finns fler som försöker, men där allt avfärdas som rasism och fiskande i grumliga vatten!

Man avfärdar all opposition som korkad bonläppsrasism, som skinnskalleargumentation och tiger ihjäl välformulerad polemik när inget annat funkar. Eller rycker effektivt undan möjligheterna att nå ut till mediakonsumenterna. I somras gick Danmarks Röst på digital utsändning från vårt södra grannland. En serie på flera avsnitt där man försökte bena ut orsakerna och anledningarna bakom den svenska särvägen i samhällsdebatt. Lyssna på dessa program! Kan ej länka från mobilen, men försök googla fram dem!

Min "extremism" är nog mer än något annat kommen ur just frånvaron av en sund och öppen debatt. Behandla folk som idioter, och de börjar uppföra sig som just det. Behandla folk som barn och de blir trotsiga och utåtagerande!

Samhället förfaller och föröds omkring oss. EU-migranter fyller parker och grönområden med fekalier och hyddor av bråte. Ensamkommande barn som ser äldre ut än soldaterna i en uppställd svensk skyttepluton och som kostar ofantliga summor att "ta hand om" och så assistansfusket, som alltså kostar nästan lika mycket som hela Försvarsmakten trots att klienterna bara är cirka 16000 till antalet och där just invandrade lycksökare har hittat en grov kanyl rätt in i välfärdsartären!

Men "granska" ni, Aftonblaskan! Ni har väl lyckats gnöla er till ett fett presstöd ett tag till så att ni kan fortsätta ert värv. Och en ny guldspade väntar säkert både er och era mordbrännande och misshandlande associerade när er ryggdunkarklubb filurat fram ett lagom provocerande beslut.

Mitt tips till er är dock att retas inte för jävla mycket med "mannen på gatan" och ni bör också beakta att Flashback innefattar en hel del medlemmar som nog inte är allt för pigga på att ni sitter på deras mörkaste hemlisar...

Ingen tror på dig nu, du försöker bar minimera skadan. Stå för din rasism, om du inte gör det så kommer media göra det för dig.

Du är hetsar mot muslimer och ska hängas ut.
Citera
2015-02-10, 13:42
  #1759
Medlem
crusades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArneIII
Vad finns det för nyhetsvärde i att en okänd jurist är rasist?

Kan det vara för att han har ett fett jobb som avlönas av skattepengar?
Citera
2015-02-10, 13:42
  #1760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BajsBoo
Klart att det är rätt när det begåtts brottslighet, att vara spelberoende är inte olagligt men hets mot folkgrupper osv.. är olagligt och sådana som sysslar med sådant skall hängas ut.
Hoppas sedan att allmänheten gör livet surt för dessa, tex att arbetsgivare sparkar dem, hyresvärdar vräker dem, lever du på f-kassa eller andra bidrag så skall dessa pengar dras in, inte meningen att skattebetalarna skall betala för sådana personer, är de av invandrarbakgrund skall de utvisas osv..
Snart har vi då rensat bort dessa sjuka individer

Inlägg #1672

Ditt inlägg i tråden Kartellen uppmanar till homomord och mord på Sverigedemokrater!, #294, är ett upprop att utföra olagligheter.

Alltså bör din anonymitet avslöjas.
Citera
2015-02-10, 13:43
  #1761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Potenza.adeguata
Om man har ett arbete där man har allt att förlora på att vara offentlig - varför då erkänna att det är man själv som har skrivit inläggen? Aftonbladet/Researchgruppen kan aldrig någonsin helt bevisa att det är du som ligger bakom ett konto och framför allt inte att du har skrivit inlägg X eller Y.

Kan ni inte stå för det ni har skrivit på Flashback och ni blir kontaktade av Aftonbladet - Neka neka neka och hota eventuellt med en förtalsprocess om de ändå skulle få för sig att publicera något. De kan inte bevisa ett skit och deras uppgifter saknar fullständigt bevisvärde.

Det dummaste man kan göra är att erkänna och "pudla". Det ser bara svagt ut, och dessa häxjägare livnär sig som bekant på svaghet.

Du har helt rätt angående det. Förstår inte varför man väljer att erkänna när inget bevis har presenterats eller har stöd.
Citera
2015-02-10, 13:43
  #1762
Medlem
8711s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grinchen2014
Aftonbladet har sjunkit till skvallerblaska från nyhetstidning. Det är ju sån smörja som åsiktsförbud och förtryck folk flyr ifrån andra länder och så får vi samma skit här.

Precis. Undrar om folk verkligen förstår hur illa det här är? Det här är ett omfattande förtryck av folk med vissa åsikter, vissa medlemskap och liknande. Det här accepteras inte när det gäller andra länder. I Sverige däremot ska det tydligen anses som fint att förtrycka folket. Som du skriver är det ökad sådan här aktivitet och förtryck folk flyr ifrån. Sånt här kan urarta hur mycket som helst och konsekvenserna kan bli oanade när folk blir misshandlade, mördade och trakasserade i stor grad för dessa uthängningar och trakasserier som dom stora tidningarna bidrar till.

Det är minst sagt för jävligt och jag tror inte vanligt folk inser det här.
Citera
2015-02-10, 13:44
  #1763
Medlem
sxephils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Visst har det väl förekommit hot mot enskilda och i bland namngivna personer på Flashback.

Dom som postar sådana hatinlägg på Flashback träffas av denna lagstiftning.

Som amerikansk medborgare så finns alltid möjligheten att få svar på de påstående du framför hos FBI på deras hemsida om man känner sig utsatt för hatbrott på Flashback.

http://www.fbi.gov/

http://www.fbi.gov/contact-us/legat/legal_offices/europe

Dina Flashbackargument tänker jag inte ens kommentera då jag avhåller mig från att bli upprörd.

Personligen har jag haft internatiionell juridisk kompetens till min disposition när jag så behövt.

PS. Vem har sagt att jag är svensk?

Hot mot enskilda är olagligt i USA, ja.

Men att hata folkgruppen judar är inte olagligt, fatta. Att förneka förintelsen är inte olagligt. Att klä sig som nazist och haila är inte olagligt.

Du kan hata vilken folkgrupp som helst. Inget du har länkat har motbevisats något jag har skrivit.

Om du blir provocrerad av det jag skriver, det är inte min åsikt att hata olika folkgrupper.

Jag bara säger att det är helt lagligt och tillåtet. Det du länkar till stämmer självfallet, men går inte att applicera på allmänna åsikter. Ingen, ingen åsikt är olaglig att uttrycka i USA.
__________________
Senast redigerad av sxephil 2015-02-10 kl. 13:46.
Citera
2015-02-10, 13:44
  #1764
Medlem
crusades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArneIII
Vad finns det för nyhetsvärde i att en okänd jurist är rasist?

Kan det vara för att en jurist arbetar med rättssäkerhetsfrågor?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in