Citat:
Ursprungligen postat av
Clodius
Men OT, så torde det stå klart att det inte finns någon militär lösning på konflikten. Kiev kan inte med våld tvinga in en motsträvig befolkning under sitt styre, så enda vettiga lösningen är förhandlingsvägen mot en eventuell delning av landet med förebild i Tjeckoslovakiens delning. (Detta självfallet under förutsättning att det är folkflertaets vilja i de berörda regionerna.) Även etniska ukrainare stödjer en sådan lösning, även om de under nuvarande politiska stämningar talar tyst om det.
Du kan resonera som du gör teoretiskt, men Kiev kan varken förhandla med eller tvinga någon så länge Putin tycker att kriget gynnar hans syfte, som ju är att underminera Ukraina.
Putin kan förstärka terroristerna o marchera , norr-, väster- o söderut.
Han kan låta kriget som det ser ut nu hålla på o hålla på..
Han kan beordra halt o eld upphör ganska snart, om/när han är nöjd med territoriet.
Han kan skicka trevare till Kiev/Tyskl/Fra om att han vill ha en deal, inkl total autonomi för Donbas, vilket ju betyder att Donbas är förlorat för Ukraina (varför skulle f.ö. U vilja betala för ett autonomt Donbas?)
Kort sagt med Putin i bilden är det omöjligt att sia om vad som ska hända o hur man ska få slut på vansinnet. Det tar inte slut förrän Putin vill ha slut på det, men för det behöver han ju en "seger"!