Citat:
Ursprungligen postat av
DAEN
Spekulationer:
Tänk om kvinnan sagt att hon ville skiljas till mannen eftersom hon fått en ny pojkvän.
Sedan visar sig efter ett par månader att allt inte var bra med den nya pojkvännen, han slänger ut henne efter bråk eller kvinnan vill längre vara tillsammans med honom.
Kvinnan kommer då tillbaks till pappan till sina barn och ber honom ta tillbaks henne. Han säger nej eftersom han känner sig sviken och gått vidare.
Hon vet inte var hon ska ta vägen, har inget fast boende, oklar ekonomi, och ser ingen annan utväg just då.
Är det är ett möjligt scenario?
Nej, inte alls troligt scenario enligt mig. Som redan påpekats av annan i tråden så hade denna kvinna både ordnad ekonomi i form av fast arbete och hon hade dessutom boende. Så där har du ju helt fel i sak.
Vad gäller självmord genom att kasta sig i en isvak så skulle jag tro att det är ett extremt ovanligt sätt att ta livet av sig på. Är det någon som känner till ett enda fall där en person tagit livet av sig genom att kasta sig i en isvak? Finns betydligt mindre plågsamma sätt att ta sig själv av daga än att dränka sig i iskallt vatten.
Den specifika kvinnan i detta fall beskrivs som social och orubblig, en sådan person hade lätt kunnat vända sig till valfri doktor och fått utskrivet tabletter som inte är så bra att överdosera. Av dem som känner henne beskrivs hon dessutom som en person som absolut inte skulle ta livet av sig.