2015-01-23, 14:55
  #1405
Medlem
Savoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Frågan är när gränsen är nådd dvs när man inte har något val längre? Vad händer om och när Putins gröna gubbar dyker upp och börjar ta över samhällskritiska funktioner och infrastruktur i stora Ukrainska städer utanför Donbass, Charkiv till exempel?

Det som våra s.k ledare inom EU och den politiska ledningen inom NATO inte verkar fatta är att stora delar av Ukraina faktiskt kan stå inför ett klockrent Anschlusscenario under 2015 om man inte slutar pjoska med Putin.

Du tror på regelrätt ockupation alltså, om en krigsförklaring kommer från ukrainsk sida?
Nja, extremt osannolikt tror jag. Även om Ryssland har stor krigsmakt så pratar vi om Ukraina, med över 600 000 km2 att hålla (skulle vara en tillräckligt svår uppgift till och med för US Army) och där, numera, säkert minst 30 miljoner av totalt 45 är intensivt antiryska. Inte riktigt samma sak som det var för NS-tyskarna att marschera in i Hitlerkåta Österrike där exakt samma språk talades och självaste Hitler var österrikare.

Det vore katastrof för Ukraina med en krigsförklaring, men det skulle även tömma den ryska statskassan på nolltid. Ryssarna kan säkert "ta terräng" ända fram till polska gränsen på bara en månad, men att sedan kunna hålla landet ens någorlunda ockuperat? Nä, det tror jag inte de fixar. Jag ser inte Ryssland försöka ta något utöver "Novorossija" (dvs området sydöst om linjen Odessa-Charkiv) - skulle de få för sig att gå hela vägen löper de stor risk att ett relativt starkt NATO-land som Polen mobiliserar, att vapenexporten till ukrainska motståndet ökar och att därmed Ryssland får problem av en helt ny kaliber. Det här området skulle iofs räcka för att totalt stympa Ukraina som land och göra det helt obrukbart för "väst".
2015-01-23, 14:59
  #1406
Medlem
Dr.Felixiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Frågan är när gränsen är nådd dvs när man inte har något val längre? Vad händer om och när Putins gröna gubbar dyker upp och börjar ta över samhällskritiska funktioner och infrastruktur i stora Ukrainska städer utanför Donbass, Charkiv till exempel?

Vad ska den Ukrainska regeringen göra då? Protestera ännu mer med tomma gester och skicka fram sin handlingsförlamade armé för att dras in och malas ned i samma demoraliserande moras som i Donbass?

Det som våra s.k ledare inom EU och den politiska ledningen inom NATO inte verkar fatta är att stora delar av Ukraina faktiskt kan stå inför ett klockrent Anschlusscenario under 2015 om man inte slutar pjoska med Putin.

Det man kan börja med är förslagsvis att rensa ut de politiker och tjänstemän inom EU där det är helt uppenbart att främmande makt dvs Ryssland har ett otillbörligt inflytande.

Kievs nuvarande politik borgar för att Folkrepublikerna kommer att expandera. Detta för att skydda folket från överfall – dessa ständiga övergrepp som har skett på civilbefolkningen ända sedan uppeldningen av människor i Odessa, fortsatt med terrorbombning från luften i en park i Luhansk och fosfor bombning mot områden med civilbefolkning, vilket bara är några exempel i en ändlös rad av övergrepp och krigsbrott, väl dokumenterat av t ex HRW.

Nu senast sköt Ukraina mot en buss i Donetsk – och bilderna från denna massaker sprids och visas i detalj i rysk media – detta givetvis som legitimation för vad som nu kommer att ske: vinteroffensiven mot den ukrainska terrorarmén.

Vad tror du Ukraina kan göra åt denna offensiv? Svaret är: lika mycket som Ukraina kunde göra då Folkrepublikerna körde över Ukraina i augusti. Finns inget annat Ukraina kan göra? Svaret är nej. Kan inte NATO/EU göra något. Svaret är nej. Varför är det så? Därför att ingen vill riskera en militär konfrontation med Ryssland. Det är bara kompletta idioter som tänker i dessa banor.

Således, Ukrainas öde bestäms nu helt av Folkrepublikernas militära styrka och denna vet vi är mycket god.
2015-01-23, 15:06
  #1407
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerroFruBoll
Luftrummet över Ukraina behövde inte stängas. Däremot underlät separatisterna att deklara att luftrummet ovanför deras leksaks 'republik' inte var flygsäkert. Ukraina hade ingen kontroll över 'Novorossiya'.

Svammel, ta reda på fakta!!

Endast Ukraina och ukrainska regeringen är fullt ansvariga för flygsäkerheten i deras luftrum, enligt Eurocontrol byrån!! Ukrainska regeringens girighet, de erhåller åtskilliga miljoner euro för flygtrafiken genom deras luftrum, var viktigare än luftsäkerheten.

Citat:
Det har hävdats att UKRAINSKA myndigheter hade uppmanats av experter inom civil luftfart för att stänga sitt luftrum längs den östra korridoren dagar innan Malaysian Airlines flight MH17 sköts ner och dödade alla 298 ombord inklusive 38 australier.

The Sunday Times i London har rapporterat att experter från Eurocontrol, byrån som har i uppdrag att hantera Europas flyg, talade privat med ukrainska myndigheterna och uttrycker farhågor om flygsäkerheten pga pågående strider i östra delen av landet längs den ryska gränsen.
http://www.news.com.au/world/ukraine-was-warned-about-mh17/story-fndir2ev-1227147900697
(min fetning)
2015-01-23, 15:08
  #1408
Medlem
Kaotiskt igår i Odessa vid rättegången om maj-massakern i fackföreningshuset. Pravy Sektor och andra Maidaniter tog sig in i domstolsbyggnaden och attackerade människor.

https://www.facebook.com/video.php?v=425859137569261&set=vb.308938099261366 &type=2&theater
2015-01-23, 15:12
  #1409
Medlem
Xeliouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Felixius
Vad tror du Ukraina kan göra åt denna offensiv? Svaret är: lika mycket som Ukraina kunde göra då Folkrepublikerna körde över Ukraina i augusti. Finns inget annat Ukraina kan göra? Svaret är nej. Kan inte NATO/EU göra något. Svaret är nej. Varför är det så? Därför att ingen vill riskera en militär konfrontation med Ryssland. Det är bara kompletta idioter som tänker i dessa banor.

Således, Ukrainas öde bestäms nu helt av Folkrepublikernas militära styrka och denna vet vi är mycket god.
Det skulle inte vara första eller sista gången du har helt fel. När Ukraina startade sina ATO förra gången så gick det fort att trycka tillbaka dom, det tog en vecka eller två. Om "folkrepublikerna" anfaller med sina trupper kommer det vara en patetisk syn, om de reguljära ryska trupperna anfaller kommer det bli mer fight men som Daezz säger så har Ryssland varken råd eller politisk styrka. Tusentals ryska soldater skulle dö för något den ryska befolkningen inte stödjer, och Ryssland skulle tvingas mångdubbla antalet trupper. Clown-republikerna har som vi vet inte många tusen man.
2015-01-23, 15:15
  #1410
Medlem
HerroFruBolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zy45N
Endast Ukraina och ukrainska regeringen är fullt ansvariga för flygsäkerheten i deras luftrum,
Men en del av luftrummet var ju ockuperat, det över Donbas? Hur skulle det gått till i praktiken - Poroschenko ringer till terroristledarna o frågar "Hej, det här är P. Jag undrar, har ni något högtskjutande luftvärn, typ BUK, månne? Jaså inte ännu, när får ni det då?""
2015-01-23, 15:15
  #1411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Felixius
Ukrainas öde bestäms nu helt av Folkrepublikernas militära styrka och denna vet vi är mycket god.

Folkrepublikernas militära styrka (och ditt ordbajseri) är mycket dålig.

Utan rysk hjälp hade Folkrepublikerna varit en våt dröm i dina Marxistiska tankar.

Du skrev i februari 2014 att det var folkmilis på Krim som kastade ut Ukraina.

När din kamrat Putin sedan erkände att det var ryska trupper som gjorde det blev du tyst.

Vad har du att svara på det? Du svamlar likadant igen...
2015-01-23, 15:19
  #1412
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Du tror på regelrätt ockupation alltså, om en krigsförklaring kommer från ukrainsk sida?


Jag är inte så säker på att det behövs en ockupation, dvs i klassisk mening.

Ärligt talat, och det är sorgligt att konstatera, så verkar en stor del av Ukrainarna i gemen inte vara särskilt intresserade av att hävda sin integritet, och om en miljonstad och/eller en region kan hållas under kontroll med benäget bistånd av hundratusentals etniska Ukrainaryssar utan att de berörda medborgarna över huvud taget bryr sig särskilt mycket om det så länge som bussarna går och middagspotatisen ligger på bordet som vanligt så är ju målet uppnått.

Ukraina måste börja bita ifrån på allvar. Ukrainas militär måste anpassa sig till det förändrade taktiska läget. Det är en överlevnadsfråga. Gör dom inte detta pga bristande moral (eller om de inte klarar av det) så kommer deras land att delas och det är definitivt ingen västmakt som kommer att riskera sina soldater om ett land med 45 miljoner invånare inte är intresserade att över huvud taget offra sina för att värna sitt existenberättigande.
2015-01-23, 15:20
  #1413
Medlem
Ja skulle vilja se Ryssland invadera hela Ukraina med 40 miljoner invånare och sen försöka hålla det good luck. Dessutom vore det nice se ryska plan bli nerskjutna av Buk luftvärn Nej ryssarna skulle lida oerhörda förluster det är inte så direkt att Ukraina nu efter 1 år i strid har dålig erfarenhet direkt. Dessutom kör man inte över 250 000 man så lätt.
2015-01-23, 15:31
  #1414
Medlem
Dr.Felixiuss avatar
På senare tid har vi sett en alltmer desperat Poroshenko i media. Han är så vilsen så han t.o.m avbröt vistelsen i Davos för att skynda hem, för gud vet vad för ändamål. Eller kanske vi ändå vet något?

Den mycket smutskastade fd parlamentsledamoten i Kiev, numera politiker i Donbass, Oleg Tsarev har meddelat att det finns risk för en kupp i Kiev som skulle avsätta Poroshenko.

Jag har själv varit inne på temat förut. Jag tycker nämligen att det är konstigt att inte militären genomfört en kupp. Det är ju deras folk som slaktas i öst utan någon chans att vinna.

Men vilka som skulle äga en sådan kupp kanske ändå inte är helt enkelt att förutspå. Man kan förflytta Poroshenko, men vad skall en ny regim göra som inte Poroshenko redan har gjort? Det enda den skulle kunna göra, är att sluta en varaktig fred. Men är det verkligen det som Tsarev tror skall hända?

Källor: dubiösa (sök på google) exempelvis denna.
"Oleg Tsarev: Deputies are evacuating families ahead of the upcoming coup in Kiev"
http://fortruss.blogspot.se/2015/01/oleg-tsarev-deputies-are-evacuating.html
2015-01-23, 15:34
  #1415
Medlem
Dr.Felixiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pobedarov
Du skrev i februari 2014 att det var folkmilis på Krim som kastade ut Ukraina.
Que?
Kan du inte försöka läsa igenom det du skriver före du postar, så slipper du komma med rena falsarier och andra sagor. Du verkar vara lika desperat som Herr Poroshenko. Inte många rätt på något håll.
2015-01-23, 15:35
  #1416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Ryssarna ser i allmänhet Ukraina och Ukrainare som nekulturny white thrash som inte är intressanta i något avgörande hänseende.

De Ryska vänskapsbanden (i den mån de existerar) till Ukraina förekommer mellan de otaliga etniska Ukrainaryssar som bor i Ukraina och som ser sig själva som ryssar, inte Ukrainare.

Att dra paralleller mellan skandinaver och de skandinaviska/nordiska länderna som förmodligen är de mest kulturellt och etniskt sammansvetsade av alla nationer i världen är inte meningsfullt i sammanhanget.

Förekommer det ingen "blanding" mellan dessa två grupper i Ukraina?
Jag menar, om det nu är otaliga etniska ukrainaryssar i landet, så borde väl giftermål mellan dessa grupper förekomma? Särskilt under sovjetiden torde det varit vanligt? Språkligt ligger de ju nära varandra vad jag förstått, och även kulturellt?
Är det så illa att man sett ned på varandra att inte ens äktenskap förekom under sovjeteran? Jag har flera kompisar som har en rysk förälder och en förälder från kaukasus. Men jag känner ingen som är t.ex. halvbalt / halvryss. Hur det ser ut med eventuella blandingar mellan Ukraina / Ryssland har jag ingen aning om, ej heller hur det ser ut inom själva Ukraina.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in