Citat:
Ursprungligen postat av
Ismail
Om man läser en bok och inte förstår allt som sägs i den, då är det inte fel på författaren. Läsaren kanske inte har tillräckligt med kunskap eller kanske inte förstår terminologin.
Sen är det självklart inte fel på koranens författare om man inte kan förstå allt som står i koranen. Faktum är att koranen innehåller både tydliga och otydliga verser. Koranen säger att de otydliga verserna kan endast förstås av de som är väl grundade i kunskap. De som inte har kunskap kan inte förstå de otydliga verserna, utan hittar istället på egna tolkningar så som tex ISIS gör. Sen är ju majoriteten av ISIS unga och obildade människor. Det har vi ju sett, eller hur?
"If you can't explain it simply, you don't understand it well enough" - Albert Einstein.
Skillnaden mellan koranen och en mattebok är just att matten är väldefinierad, koranen är det inte. Fattar du inte matteboken så har du sannolikt inte förstått termerna, mindre sannolikt att den är felskriven. Fattar du inte koranen som är väldigt värdslig i avseendet att den behandlar småsaker, såsom kvinnans mens, när det är ok att ha sex med dina fruar etc. då är det fel på författaren som inte var nog tydlig. Sanningen är inte tvetydig, den är vad den är.
Alla tvetydigheter i koranen måste man gissa sig till, vilket i sig är rätt stört då det ska vara "guds sanning". Som Einstein sa, gud verkar inte fatta sanningen tillräckligt bra för att förklara den. Vad gör din tolkning mer riktig än ISIS tolkning? Missförstå mig inte, jag gillar din tolkning bättre ens utan att veta exakt vad den är, men det verkar inte finnas så mycket som säger att din tolkning skulle vara mer riktigt än någon annans.
Och att du påstår att ISIS etc. inte har något med koranen och islam att göra är ju i sig löjlig, det är ju därifrån de har hittat inspiration till deras handlande då de skriker ut allan akbar då de mördar de som ritar profeten. Huruvida deras tolkning eller din tolkning av koranen ligger närmast vad författarna menade vet vi inte, vilket är ett stort problem, författarna av koranen (dvs allah) var för otydlig och gjorde få eller inga begreppsdefinitioner.