2015-01-18, 09:44
  #8737
Avslutad
Striderna mellan YPG och regimen fortsätter idag också.http://www.firatnews.eu/news/guncel/haseke-de-catismalar-yeniden-basladi.htm
Citera
2015-01-18, 09:50
  #8738
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Turkiet hade ambitionen att bli utrikespolitiskt respekterade genom sin starka ställning i denna konflikt. Det har dock tagit en helt annan väg än vad man tidigare hade tänkt sig. Detta är en diplomatisk katastrof för den turkiska regeringen. Deras ageranden och dubbelmoral saknar motstycke i vår tid.

Vi ska med beaktande av detta komma ihåg att Turkiet försökt närma sig ett EU-medlemskap.
Turkiet och EU har blivit ovänner under Erdogan makt. Turkiet har get upp om att gå med i EU. En annan sak som man borde ihåg är att Turkiet går mot diktatur.
Citera
2015-01-18, 12:19
  #8739
Medlem
freeriderXIIs avatar
Här en karta:

https://www.google.se/search?q=islamic+state&biw=1280&bih=913&tbm=isch&i mgil=ecBsLzTyyrPqrM%253A%253Bsc50vtLBbrx4DM%253Bht tp%25253A%25252F%25252Fwww.vocfm.co.za%25252Firaq -breaks-islamic-state-siege-of-amerli%25252F&source=iu&pf=m&fir=ecBsLzTyyrPqrM%25 3A%252Csc50vtLBbrx4DM%252C_&usg=__CPg1GdzVqOOFc2Rz eVr2vOlhuvo%3D&ved=0CFIQyjc&ei=XZa7VNSFKqPOyQO61YG 4Dg#imgdii=_&imgrc=gOJZ5Nfgi-2ECM%253A%3BCcxkL2SrIUApCM%3Bhttp%253A%252F%252Fww w.stratfor.com%252Fsites%252Fdefau lt%252Ffiles%252Fstyles%252Fstratfor_full%252Fpubl ic%252Fmain%252Fimages%252Firaq_syria_caliphate_v2 .jpg%253Fitok%253DeY-O-Uo8%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.stratfor.com%252Fanal ysis%252Firaq-united-states -and-iran-align-against-islamic-state%3B940%3B742
Citera
2015-01-18, 12:22
  #8740
Medlem
freeriderXIIs avatar
En bild från innan USA började bomba IS, nu åker de inte längre i sådana kolonner. De sprider ut sig
Citera
2015-01-18, 13:01
  #8741
Medlem
Intressant hur pass många som var emot Assad under början av kriget. Rebellerna var frihetskämpar mot diktatorn och kolla nu. Kan själv erkänna att jag var tveksam i början på vem man "höll på".
Frågan är dock, hur pass stor del av rebellerna var vanliga medborgare som ville ha "frihet" och hur pass stor del var terroristerna!
Citera
2015-01-18, 13:03
  #8742
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MbmA
Fast nu var det NDF som hamnat i konflikt med YPG. Frågan är om ens SAA är närvarande längre? Möjligtvis kring flygplatsen.?
Kommer uppgifter om att SAA bombar med flyg och artilleri, antagligen är det NDF på marken och SAA som bombar.

Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Det är idiotiskt att YPG och NDF attackerar varandra i al-Hassake. Detta är ett uttryck för bristande ansvar. Oerhört pinsamt att behöva se dessa strider titt som tätt när IS försöker forcera stadens yttre försvar.

SAA utgör det yttre försvaret av al-Hassake, den södra delen som IS försöker bryta sig igenom. Jag har för mig att NDF patrullerar i staden, tillsammans med YPG som är på den norra delen. Någon som vet vad denna konflikt handlar om? Jag tror i och för sig att det är en bagatell, som vanligt. Finns det döda rapporterade? Såg mer ut som en propagandavideo än en verklig strid.
Det är dock ändå inte passande som situationen ser ut för YPG och SAA/NDF.

Citat:
Ursprungligen postat av AdminHunter
Striderna mellan YPG och regimen fortsätter idag också.http://www.firatnews.eu/news/guncel/haseke-de-catismalar-yeniden-basladi.htm
Såhär har jag förstått det, regimtrogna styrkor ville sätta upp en checkpoint inne i staden. YPG vägra då grep regimtrogna styrkorna fyra stycken YPG-soldater. YPG svarade med att gripa 25/30 regimtrogna soldater. Har kommit uppgifter om en död YPG och fyra döda regimtrogna soldater.


Edit: Kommer uppgifter om att YPG tagit någo sorts militärbas där dessa 25-30 regimtrogna soldaterna funnits.
__________________
Senast redigerad av Qandil 2015-01-18 kl. 13:17.
Citera
2015-01-18, 13:39
  #8743
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Det är idiotiskt att YPG och NDF attackerar varandra i al-Hassake. Detta är ett uttryck för bristande ansvar. Oerhört pinsamt att behöva se dessa strider titt som tätt när IS försöker forcera stadens yttre försvar.

SAA utgör det yttre försvaret av al-Hassake, den södra delen som IS försöker bryta sig igenom. Jag har för mig att NDF patrullerar i staden, tillsammans med YPG som är på den norra delen. Någon som vet vad denna konflikt handlar om? Jag tror i och för sig att det är en bagatell, som vanligt. Finns det döda rapporterade? Såg mer ut som en propagandavideo än en verklig strid.
Det är dock ändå inte passande som situationen ser ut för YPG och SAA/NDF.
Det är inte SAA utan NDF gäng medlemmar som härjar eller det är vad SAA sympatisörer säger i twitter.

Dessutom har detta med arabism att göra om du vet vad VICE är och vem Aris är så läs detta(killen har varit i syrien minst 30-40 gånger)

''1 year ago YPG shook their heads at Arab villages in Rojava not deciding if they were pro-regime or revolution; now they're pro-IS.''

''a yr ago, Hassakah Arabs supported the regime: now they support IS. They just support Arabism, it's hard not to take YPG side.''

Detta är vad en icke kurd säger. Araaber i hasakah är rasister även en arabisk sheikh from Serekaniye påstod det.
Citera
2015-01-18, 16:31
  #8744
Medlem
interiorcores avatar
Enligt en artikel från Rudaw så flyggbombades Salihiya som är en YPG kontrollerad stadsdel beläggen i den nordöstra delen av staden. Om detta stämmer så är det en eskalering i användandet av tungre och mer kostsamma vapen från regimsidan. Först var det artilleri och nu flygg. http://rudaw.net/english/middleeast/syria/18012015

Enligt hurriyet (ytterst neutral och saklig nyhetssajt baserad i Turkiet) så är denna strid mellan YPG och regim i Hasaka aldrig tidigare skådad där upp emot 18 dött. I samma artikel så uppges viktig information. Enligt ett avtal mellan YPG och regimen som skrevs för ett år sedan så bestämdes maktdelningen över stadens yta. YPG fick kontrollen över norra delarna, regimen de sydliga och emellan finns det demilitariserade områden.

Striderna började efter att 10 regimlojalister arresterades av YPG för att dem försökt ta kontroll över ett område som finns i det demilitariserade området. http://www.hurriyetdailynews.com/18-dead-as-kurds-battle-regime-forces-in-syria-city-.aspx?pageID=238&nID=77095&NewsCatID=352

Om man utgår ifrån information här ovan, det som utlöste hela den här striden var ett avtals överträdelse av NDF/eller regimanknyttna militanter. SAA har använt artilleri och flyggvapnet mot YPG. 18 personer har stupat till följd av denna strid. Försöker regimsidan ta över delar av staden och därmed bryta mot ett avtal som dem har med YPG eller var det så att de tyngre vapnena användes av regimen för att hejda en YPG reaktion där YPG avancerade mot NDF? Bör dock nämnas att det inte alltid finns en logisk förklaring till händelseförlopp mellan människor.

Daesh finns i närheten, men de angränsar inte direkt till staden och det finns ett mellanrum från staden till Daesh både i den norra YPG kontrollerade och södra regimkontrollerade. Så det är inte så att båda parterna strider mot Daesh i staden samtidigt som dem stridit sinsemellan. Det finns alltså utrymme för tjafs, men om det eskalerar och fortsätter under en längre tid så är det fullt möjligt att Daesh får för sig att utnyttja möjligheten och påbörja en offensiv om dem har alla delar på plats som krävs för ett nogorlunda framgångsrikt projekt.

Stadsdelarna där strider förekommit är Tall Hajar och Salhiyah, gränstrakterna. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Battle_of_Hasakah.svg
Citera
2015-01-18, 19:10
  #8745
Medlem
interiorcores avatar
Lite bakgrundsinformation för att underlätta orienteringen av detta spektakel. Den kurdiska och assyriska rörelsen är anti-regim. Finns inga tvetydigheter här, dem har mängder med medlemar som fängslats av regimen både innan och efter inbördeskriget. Dem är även öppna med deras hållning gentemot regimen, det framgår medialt.

Dessa två har närmast identisk struktur på deras organisationer och dem är intregerade och tillhör samma system. PYD-SUP (Politik), YPG-MFS (Militär), Asayish-Sutoro (Polis). De sistnämda två orden betyder säkerhet på respektives språk och de är polisstyrkor tillskillnad från Asayish i KRG som är underrättelsetjänst. YPG och MFS strider ofta tillsammans mot fiender. Det finns även arabiska klaner som allierade med denna sidan samt även mindre arabiska förband.

Det jag menar med att kurderna och assyrierna tillhör samma system är att det finns ett helt annat samhälle innanför deras gräns och denna är helt frånskild från det samhället som finns på de regimkontrollerade områdena i Hasaka. Dem har egna myndigheter, regler och rättigheter för sina medborgare. Deras samhälle är byggd efter socialistisk model med kvotering för minoriteter och kvinnor.

På andra sidan av denna konflikt finns SAA, den reguljära armen i staten Styrien och bokstäverna står för Syrian Arab Army. SAA har inte många soldater i Hasaka provinsen och dessa är främst koncentrerade i militära baser som är belägna utanför städerna. I städerna och byarna finns NDF och dessa styrkor upprättades av regimen för inte så värst länge sedan. Utöver detta så finns det även i mindre utsträckning civilklädda personer som rör sig i grupper på 10-20 pers samt arabiska klaner som är på regimsidan.

Glömde nästan att nämna det, det finns också en mindre lokal kristen grupp i en stadsdel i Qamishli. Dessa kallar sig Sotooro, de verkar inte vara så aktiva och deltar inte i strider. Den assyriska rörelsen som jag nämnde tidigare, är motståndare till Sotooro och dem betraktas som ett regimprojekt.

De regimanknyttna kontrollerar i huvudsak de områden i provinsen som är befolkad av en arabisk majoritetsbefolkning. I Hasaka är det södra delen av staden och i Qamishli är det centrala delen av staden.

I den här provinsen så finns det en historia som på sätt och vis liknar dagens situation. Under det franska koloniala eran och fram till statens självständighet så fanns det en koalition bestående av kurder och kristna och de strävade efter autonomi. Hasaka trakten har historiskt sett haft kopplingar med Diarbakir(Amed) i Turkiet och en koppling till Damaskus har tidigare inte funnits. Så det fanns en motvilja att inordna sig efter Damaskus ledning. Sedan så var man inte förtjust i den arabisknationalistiska rörelsen som växte fram och gjorde anspråk på makten i Damaskus. Deras agenda gick helt och hållet emot Hasaka koalitionens. Araberna betraktade minoriteterna som franska agenter för att fransmännen under sitt styre höjde upp minoriteterna och bekämpade majoriteten som var arabiska nationalister.

Detta var den syriska statens tidiga historia, alltså runt 100 år sedan. Under 60-talet växte en mer radikal form av arabisk nationalism, anhängarna till denna ville införa omfattande åtgärder i syte att arabisera delar av staten som de ansåg inte var arabiska. Argumenten var närmast identiska med nationalsocialisternas i Tyskland där man menade att Hasakaprovinsens befolkning var som cancer och måste utrotas.

Den här radikala rörelsen fick gehör och deras ideer implementerades. Omfattande tvångsförflyttning, konfiskering av medborgarskap och bosättningar bestående av araber. Syftet var att man skulle bilda ett arabiskt bälte som skärde igenom den kurdiska befolkningen i området. Om konflikten tidigare var mindre intensiv och handlade om centrum-periferi så fick den nu en annan dimension då den blev lokal och mer intensiv.

Dagens konflikt i staden Hasaka och även alla de andra tillfällen där temporära strider blosat upp mellan YPG och NDF, har att göra med fientligheten som skapades av staten flera decenium tidigare. Den kurdiska och arabiska befolkningen i provinsen är fientligt inställda till varandra. Det hela ställs på sin spets i och med inbördeskriget när centralmakten kollapsatt och de instutionellt diskriminerade kurderna blivit de fakto självständiga medan den tidigare gynade arabiska befolkningen delvis förlorat sin särställning i provinsen.

Motståndet mot Daesh i den här trakten är baserad på bräklig grund. Både YPG/MFS och regimen betraktar varandra som motståndare och det samma gäller i högre grad de förstnämnda och NDF som stöter på varandra dagligen. Båda parterna är motståndare till varandra samtidigt som dem har en gemensam fiende i Daesh.

Det här triangeldramat är intressant att betrakta för ibland inträffar märkliga händelser. I samband med att YPG/MFS utförde en lyckad offensiv mot Tal Hamis och lyckades ta över staden, så spred Daesh falska rykten om att YPG/MFS utfört massaker på stadens arabiska invånare. Iprincip alla arabiska områden i Haska som kontrolleras av NDF, så startades upplopp och det blev ytterst allvarlig situation som var okontrollerbar. YPG gjorde offensiven på begäran av arabiska klaner som ville få ut Daesh från sina områden och dem här stackarna var tvungna att intervjua stadens invånare i tv-sändning för att få NDF folket att lugna ner sig.

Det man fick klart för sig efter denna händelse var att regimen troligen inte har 100% inflyttande över NDF. Dessa är först och främst anti-kurder och därmed lättmanipulerade och kan utnyttjas av andra parter i syfte att uppnå egna intressen. Även av fiender till regimen.

Den här aktuella händelsen är så pinsamt! Regimen artilleri- och flygbombar YPG. Vad sänder det för signaler, vilka skrattar över detta om inte den gemensamma fienden. Om motståndet mot Daesh i Hasaka upplevs vara bräckligt/osäkert/oförutsägbart så är det fler ur den arabiska befolkningen som går över till Daesh. Det finns redan många som har gjort det, detta borde regimen vara intresserad av att motverka.
Citera
2015-01-18, 19:30
  #8746
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av interiorcore
Lite bakgrundsinformation för att underlätta orienteringen av detta spektakel. Den kurdiska och assyriska rörelsen är anti-regim. Finns inga tvetydigheter här, dem har mängder med medlemar som fängslats av regimen både innan och efter inbördeskriget. Dem är även öppna med deras hållning gentemot regimen, det framgår medialt.

Dessa två har närmast identisk struktur på deras organisationer och dem är intregerade och tillhör samma system. PYD-SUP (Politik), YPG-MFS (Militär), Asayish-Sutoro (Polis). De sistnämda två orden betyder säkerhet på respektives språk och de är polisstyrkor tillskillnad från Asayish i KRG som är underrättelsetjänst. YPG och MFS strider ofta tillsammans mot fiender. Det finns även arabiska klaner som allierade med denna sidan samt även mindre arabiska förband.

Det jag menar med att kurderna och assyrierna tillhör samma system är att det finns ett helt annat samhälle innanför deras gräns och denna är helt frånskild från det samhället som finns på de regimkontrollerade områdena i Hasaka. Dem har egna myndigheter, regler och rättigheter för sina medborgare. Deras samhälle är byggd efter socialistisk model med kvotering för minoriteter och kvinnor.

På andra sidan av denna konflikt finns SAA, den reguljära armen i staten Styrien och bokstäverna står för Syrian Arab Army. SAA har inte många soldater i Hasaka provinsen och dessa är främst koncentrerade i militära baser som är belägna utanför städerna. I städerna och byarna finns NDF och dessa styrkor upprättades av regimen för inte så värst länge sedan. Utöver detta så finns det även i mindre utsträckning civilklädda personer som rör sig i grupper på 10-20 pers samt arabiska klaner som är på regimsidan.



De regimanknyttna kontrollerar i huvudsak de områden i provinsen som är befolkad av en arabisk majoritetsbefolkning. I Hasaka är det södra delen av staden och i Qamishli är det centrala delen av staden.

Hasaka trakten har historiskt sett haft kopplingar med Diarbakir(Amed) i Turkiet och en koppling till Damaskus har tidigare inte funnits. Så det fanns en motvilja att inordna sig efter Damaskus ledning. Sedan så var man inte förtjust i den arabisknationalistiska rörelsen som växte fram och gjorde anspråk på makten i Damaskus. Deras agenda gick helt och hållet emot Hasaka koalitionens. Araberna betraktade minoriteterna som franska agenter för att fransmännen under sitt styre höjde upp minoriteterna och bekämpade majoriteten som var arabiska nationalister.

Detta var den syriska statens tidiga historia, alltså runt 100 år sedan. Under 60-talet växte en mer radikal form av arabisk nationalism, anhängarna till denna ville införa omfattande åtgärder i syte att arabisera delar av staten som de ansåg inte var arabiska. Argumenten var närmast identiska med nationalsocialisternas i Tyskland där man menade att Hasakaprovinsens befolkning var som cancer och måste utrotas.

Den här radikala rörelsen fick gehör och deras ideer implementerades. Omfattande tvångsförflyttning, konfiskering av medborgarskap och bosättningar bestående av araber. Syftet var att man skulle bilda ett arabiskt bälte som skärde igenom den kurdiska befolkningen i området. Om konflikten tidigare var mindre intensiv och handlade om centrum-periferi så fick den nu en annan dimension då den blev lokal och mer intensiv.

Dagens konflikt i staden Hasaka och även alla de andra tillfällen där temporära strider blosat upp mellan YPG och NDF, har att göra med fientligheten som skapades av staten flera decenium tidigare. Den kurdiska och arabiska befolkningen i provinsen är fientligt inställda till varandra. Det hela ställs på sin spets i och med inbördeskriget när centralmakten kollapsatt och de instutionellt diskriminerade kurderna blivit de fakto självständiga medan den tidigare gynade arabiska befolkningen delvis förlorat sin särställning i provinsen.

Motståndet mot Daesh i den här trakten är baserad på bräklig grund. Både YPG/MFS och regimen betraktar varandra som motståndare och det samma gäller i högre grad de förstnämnda och NDF som stöter på varandra dagligen. Båda parterna är motståndare till varandra samtidigt som dem har en gemensam fiende i Daesh.

Det här triangeldramat är intressant att betrakta för ibland inträffar märkliga händelser. I samband med att YPG/MFS utförde en lyckad offensiv mot Tal Hamis och lyckades ta över staden, så spred Daesh falska rykten om att YPG/MFS utfört massaker på stadens arabiska invånare. Iprincip alla arabiska områden i Haska som kontrolleras av NDF, så startades upplopp och det blev ytterst allvarlig situation som var okontrollerbar. YPG gjorde offensiven på begäran av arabiska klaner som ville få ut Daesh från sina områden och dem här stackarna var tvungna att intervjua stadens invånare i tv-sändning för att få NDF folket att lugna ner sig.



Den här aktuella händelsen är så pinsamt! Regimen artilleri- och flygbombar YPG. Vad sänder det för signaler, vilka skrattar över detta om inte den gemensamma fienden. Om motståndet mot Daesh i Hasaka upplevs vara bräckligt/osäkert/oförutsägbart så är det fler ur den arabiska befolkningen som går över till Daesh. Det finns redan många som har gjort det, detta borde regimen vara intresserad av att motverka.

Kurmanjboy, du är från Iran, så sluta spela som att du har koll på Syrien efter att du läst en pocketbok.


Citat:
Glömde nästan att nämna det, det finns också en mindre lokal kristen grupp i en stadsdel i Qamishli. Dessa kallar sig Sotooro, de verkar inte vara så aktiva och deltar inte i strider. Den assyriska rörelsen som jag nämnde tidigare, är motståndare till Sotooro och dem betraktas som ett regimprojekt.
Haha. Ni kurder kör med ert äckliga spel överallt. Antingen är du helt efterbliven eller så låtsas du bara för att det passar ditt syfte. Du är väl medveten om att den gruppen du snackar om är en fabricerad kurd-marionett milis på 50 man. De representerar inte på något sätt assyrier. Denna gruppering tillhör Dawronoye, som du har koll på. Dessa startade en organisation som hette "Sotooro/Sutoro" efter den ORIGINELLA Sootoro för att sno åt sig anseendet den sistnämnda gruppen har. Kurderna använder även detta som ett propagandaverktyg för att försöka visa omvärlden att assyrierna "stöjder" kurdernas fantasiprojekt.

Dawronoyegruppen och deras kurdiska "vänner" försöker göra samma sak i södra Assyrien (norra Irak). Efter att assyriska lobbyister lyckats få igenom ett lagförslag som innehåller stöd till lokala trupper i Nineve så skapade kurderna en organisation som består av 20-30 man för att att försöka splittra den assyriska rörelsen. Även denna gång startade man en organisation och snodde namnet på en etablerad styrka sedan innan. I västra Assyrien var det Sootoro -> Sotoroo. I södra Assyrien är det Nineveh Protection Unit - > Nineveh Plain Protection Units.


Originella - assyriska/syrianska - Sootoro, som du försöker basha, har med sin militära gren varit med och rensat byar från ISIS. Du vet, byar som kurmanjerna förlorade en efter en.


Citat:
I den här provinsen så finns det en historia som på sätt och vis liknar dagens situation. Under det franska koloniala eran och fram till statens självständighet så fanns det en koalition bestående av kurder och kristna och de strävade efter autonomi.
Haha, tror du folk är efterblivna eller?

För det första fanns det inga kurder som bodde i Hassake på den tiden. Åtminstone inte i stora grupper. Dessa kom till Syrien efter misslyckade revoltförsök mot Turkiet och under krigen i Mellanöstern. Och tror du själv folk är så korkade och tror att assyrier skulle ingå i en koalition med folkmördande kurder som bara något decennium tidigare våldtagit deras fruar och mördat obeväpnade människor en masse?


Citat:
Det man fick klart för sig efter denna händelse var att regimen troligen inte har 100% inflyttande över NDF. Dessa är först och främst anti-kurder och därmed lättmanipulerade och kan utnyttjas av andra parter i syfte att uppnå egna intressen. Även av fiender till regimen.

Det är otroligt underhållande hur du försöker måla upp en bild om hur alla är rasistiska emot kurder och dittan och datten. Men det finns bara en part i denna konflikt som strävar efter ett etniskt homogent land, och som tagit till folkmord som mördat MILJONTALS för att nå det. Jag tror du vet vilken? ISIS är ingenting än "kurmanji-light version".

Men nej, de enda här som är rasistiska är kurder. Det vet alla som någonsin satt sin fot i Syrien, eller Mellanöstern.



Har du inte bättre saker för dig? Du som alltid försöker förmedla en "enad kurdisk" bild, borde du inte kolla vad som händer mellan PKK-terrorister och Barzani-terrorister i Sinjar?
__________________
Senast redigerad av Cirdic 2015-01-18 kl. 19:33.
Citera
2015-01-18, 20:57
  #8747
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av interiorcore
Lite bakgrundsinformation för att underlätta orienteringen av detta spektakel. Den kurdiska och assyriska rörelsen är anti-regim. Finns inga tvetydigheter här, dem har mängder med medlemar som fängslats av regimen både innan och efter inbördeskriget. Dem är även öppna med deras hållning gentemot regimen, det framgår medialt.

Glömde nästan att nämna det, det finns också en mindre lokal kristen grupp i en stadsdel i Qamishli. Dessa kallar sig Sotooro, de verkar inte vara så aktiva och deltar inte i strider. Den assyriska rörelsen som jag nämnde tidigare, är motståndare till Sotooro och dem betraktas som ett regimprojekt.

Det har redan påpekats, men det bör upprepas då jag sett att många kurder fått en felaktig uppfattning av den assyrisk/syrianska minoritetens agenda i al-Hassake och Qamishli.

Sotooro som du talar om, den regeringslojala styrkan i Qamishli är utifrån mina källor i Qamishli den som har ett lokalt stöd. Den andra försvarsgruppen Sutoro som samarbetar med YPG och som är emot den syriska regeringen utgörs av det som många kallar för "Dawronoye". Dessa har ett minimalt stöd bland den assyriska/syrianska folkgruppen. Detta ämne har debatterats på AssyriaTV ett flertal tillfällen.

Jag vet inte hur många gånger detta har upprepats i denna tråd. Sotoroo och den assyriska/syrianska befolkningen i allmänhet stödjer inte det autonoma projekt som YPG/PYD vill upprätta. Detta är en folkgrupp som redan har blivit marginaliserad av kurder i både KRG och Turkiet men aldrig i Syrien. Makt och girighet har visat sig vara skadligt för den assyriska minoriteten och förtroendet för kurdiska politiker och soldater är litet. Just nu finns det en gemensam fiende, men tro inte att assyrierna i Qamishli stödjer ett Kurdistan - för jag kan lova dig att de inte gör det. Kurderna stödjer inte ett assyriskt Ninveslätten och projektet där motarbetas febrilt.

Varför ska assyrier/syrianer i Qamishli stödja "Rojava"? Det finns inte ett sådant stöd och jag anser att man bör vara noga med att påpeka det. Demokrati i all ära, men samma ord upprepades i KRG när assyriernas mänskliga rättigheter nonchalerades och dokumenterades av HRW.
__________________
Senast redigerad av ZuparN 2015-01-18 kl. 21:11.
Citera
2015-01-18, 21:18
  #8748
Medlem
MC.Hammers avatar
Några nyheter om Qamishli och Hasakeh?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in