Citat:
Ursprungligen postat av
Lionfromthenorth
Dessa otroligt sjuka människor som dödar män, kvinnor och barn på grund en sinnessjuk religion
skall självklart utvisas ur Sverige på livstid och få sina medborgarskap borttagna. SD är det
enda parti som vill slänga ut mördarna ur Sverige. Sjuklövern vill ge dem jobb och pengar.
Fel fel fel!
Saxat från länken i första inlägget:
Jonas Millard (SD), distriktsordförande i Örebro län, menar att Rasmus Persson tänker fel.
– Persson har fel utgångspunkt. Vår utgångspunkt är att väljer en person att lämna Sverige för att kriga utomlands för IS, kan den personen också stanna där. Men får man däremot vetskap om att det finns personer i Sverige som har krigat för IS måste man erbjuda nån form av hjälp. Det kan vara terapi eller liknande för att hjälpa dem in i samhället, säger Millard.
Deras ståndpunkt är alltså att har du åkt ner så skulle vi jättegärna vilja att du stannar där, men kommer du tillbaka får du terapi och jobb.
Min haka snuddade golvet när jag läste detta. Jag har aldrig varit SDare men det förvånar mig otroligt mycket att inte ens dem vill ta i med hårdhandskar mot hemvändande terrorister. Har man beslutat sig för att bli soldat i den förmodligen mest bestialiska och vidriga gruppen på jorden (IS) ska man knappast få terapi och jobb när man kommer hem, man ska sättas på första bästa plan till Haag och ställas inför domstol.