Citat:
Ursprungligen postat av
PlantaGenista
För att förtydliga angående Hollande och sanktionerna. Vad han sagt är att väst borde erbjuda sig att häva sanktioner om det görs framsteg i de samtal som ska hållas om Ukrainakrisen i slutet av månaden. Liknande har sagts av många andra europeiska politiker, exempelvis den tyske vicekanslern.
Om man ska dra några av konspirationsteorierna, det lilla som finns av dom så har vi:
1. "CIA mot Ryssland och Frankrike". CIA har på något märkligt vis fått kända islamister och USA-hatare att göra det de ändå förväntades göra efter resor till Syrien och Jemen: Begå terrorbrott.
Motiv 1. Straffa Frankrike för en Hollande som är (felaktigt uppfattat) Ryssland-vänlig.
Motiv 2. Få Frankrike att hjälpa till mer i mellanöstern.
Kommentar: Väldigt långsökt och kontraproduktivt, resultatet från början till slut osäkert såklart.
2. "Israel och Mossad". Enligt antisemiterna/judehatarna så vill Israel:
a) få med Frankrike mer i kriget mot islam
b) straffa Frankrike för stöd av Palestinsk stat.
Kommentar: Israel/Mossad skulle aldrig döda judar, inte ens den minsta lilla.
3. "NSA". Någon nämnde amerikanska NSA som någon slags uppdragsgivare för att de ska kunna bevaka mer.
Kommentar: Någon som brukar blockera NSAs hjärnvågestrålar för utveckla denna teori
TS har någon slags NWO-teori om att Paris utropas till världens huvudstad, den är dock så dålig att den inte kvalar in.
Så, nu har jag gjort lite av konspirationsteoretikernas jobb då de inte kan skriva en sammanhängande logisk text, vilken teori har jag missat?