Citat:
Ursprungligen postat av
flashbackdasen
Läser den franska wikipediasidan som är ganska informativ.
Några intressanta saker.
Twitterinlägget med ISIS-ledaren publiceras bara minuter innan attacken.
De går först in i nummer 6 innan de hotar personal och får rätt adress, nr 10.
När de kommer till nr 10 skjuter de mot två vaktmästare vid ingången. En av dessa dör.
Sedan möter de Coco som har med sin dotter som hon hämtat på dagis. De kräver att hon visar vägen till redaktionen. Hon visar medvetet fel våning. De går till tredje våningen. De hotar en annan person som de möter och den säger att de är på andra våningen.
Coco tvingas sedan slå in rätt kod till redaktionen.
De kommer in i lokalen och skriker Allahu Akhbar. De frågar efter Charb och dödar honom. De säger sedan: Ni ska få betala för att ha hånat profeten. Sedan dödar de flera andra däribland polisen som inte lyckades göra något alls enligt vittnen.
De springer ut. Skjuter och skriker Allahu akbar.
De sticker i en citroen c3 som står parkerad utanför. Enligt ett vittne försvinner en tredje på en scooter TMax.
De stöter på polispatrull i bil. De skjuter men ingen skadas.
De stöter på ytterligare en polispatrull. Skottlossning utan att någon skadas.
De stöter sedan på en tredje polispatrul. De går ut ur sin bil och skjuter mot Ahmed som har skjutit mot dom. De skadar honom i magen. De går fram och avrättar honom.
En tappar skon och de går in i sin bil skrikandes. Vi har hämnats profeten Muhammed. Vi har dödat Charlie hebdo.
Hoppar sedan lite i storyn.
En av brödernas ID tappas/glöms i bilen när de byter bil.
fr.wikipedia.org/wiki/Fusillade_au_siège_de_Charlie_Hebdo
Intressant med uppgiften om en tredje gärningsman som flyr på moped. Jag har varit tveksam till uppgiften om tre personer eftersom det inte går att hitta några säkra källor om detta. Så här står det på den franska Wikipediasidan (uppgiften om moped finns ej på den engelska som jag kan se):
"tandis que selon un témoin, un troisième serait reparti seul sur un scooter TMax". Ungefär så här på svenska: "enligt ett vittne lämnade samtidigt en tredje på en scooter av märket TMax".
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fusillade_au_si%C3%A8ge_de_Charlie_Hebdo#cite_note -libe-20
Wikipediasidan hänvisar till Libération där det står:
"Selon une source policière, un troisième complice,
«un barbu dont le rôle reste à cerner», serait arrivé à bord de la Citroën C3 noire du commando mais serait reparti
«seul sur scooter TMax», à l’instar du jihadiste Mohammed Merah qui utilisait, en mars 2012, un engin de marque Yamaha pour perpétrer sept assassinats de militaires et de juifs à Toulouse et Montauban. Ungefär så här och något förkortat: "Enligt en poliskälla kom en tredje gärningsman, en skäggig oidentifierad man, i en svart Citroën C3 men lämnade på en scooter av märket TMax, samma som terroristen Mohammed Merah använde i mars 2012 vid dåden i Toulouse och Montauban."
http://www.liberation.fr/societe/2015/01/07/un-commando-organise-et-prepare_1175841
Finns det andra uppgifter som ger stöd åt detta?