Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Kan det vara så att en basic-IS utbildning på plats, är att du lärt dig avfyra automatkarbin och dödat en eller ett par människor på nära håll. Man groomas in i the brotherhood of evil.
Det finns ju hur många som helst utav dessa här i Sverige. Säpo säger sig känna till vissa dessa är men kan ju omöjligen hålla koll på alla hela tiden. I USA får du ju reda på om du har en sexualbrottsling i ditt grannskap. Borde man inte få reda på om du har en hemvändande ISIS krigare som granne. ISISBASE typ Lexbase
Jo men precis, inte vad jag kallar militär utbildning. Sen dem andra terrorist-organisationerna kanske har värre träning, men skulle som sagt var inte kalla det för militär utbildning heller.
Och jo det är klart man borde få reda på om en hemvändare bor granne med en, men det är ett läge som aldrig borde få uppstå, gör som USA-Mexiko gränsen runt om Sverige, stäng skiten och var överdrivet noggrann med vilka som får och inte får komma in i landet..