2015-01-07, 16:48
  #1081
Medlem
flabbozs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Haha, "elitsoldater"...snarare ISIS-tomtar påtända som ugglor med amfetamin. Oroa dig inte lille vän, dina islamistpolare kommer bli varse vad det kostar att utföra terrordåd i Europas hjärta.

jo vi säger så, men du lurar bara dig själv, erkänn istället att de visste vad de sysslade med, det syns klart och tydligt. dessutom tror jag att de finns en anledning till att de inte blev förföljda och polisen "råkade tappa spåret" på dem.

de poliser som konfronterade dem blev dödade, så kollegorna insåg snabbt att det är dags att backa och vänta på sin plats tills franska elitförbanden rycker ut, eller så försöker man leka hjälte och blir konfronterad av dessa tre tungt beväpnade gerilla soldater = döda poliser.
__________________
Senast redigerad av flabboz 2015-01-07 kl. 16:51.
Citera
2015-01-07, 16:48
  #1082
Medlem
kolmogorov-smirnovs avatar
Oklar sanningshalt. Danmark pekas ut som nästa mål.

https://twitter.com/AejKhalil/status/552845755237810176/photo/1


next stop for Lion of Ummah " Raid for Defending Rasulullah PBUH". Denmark
Citera
2015-01-07, 16:48
  #1083
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kolmogorov-smirnov
Från Sputnik Twitter om flyktvägen.

https://twitter.com/SputnikInt/status/552847434821668864

Ganska lång promenad till flyktbilen.
Citera
2015-01-07, 16:48
  #1084
Medlem
LexLinneas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Theangleaxe
Det tycker jag också. Grejen är bara att med yttrandefrihet kommer konsekvenser. Bryt ner yttrandefriheten i en stat till ett klassrum. Låt alla i klassen säga rätt ut vad de vill --> klart det är befriande och rätt. Men med det kommer också konsekvenser naturligt och då har man ingen annan än yttrandefriheten att skylla på. Tyvärr men så är det.

Jag förstår faktiskt inte vad det är för poäng du försöker göra här? Det är väl ingen som sagt att yttrandefrihet inte har konsekvenser. Yttrandefrihet innebär att du har rätt att säga vad du vill - men det är inget frikort från kritik eller direkt avsky. Så långt verkar vi vara överens?
Citera
2015-01-07, 16:48
  #1085
Avstängd
konstapels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av siilen
Nja de ser ut att ha rätt så bra koll på sina ak47r i alla fall om man kolla spridningen på kulorna här..

http://i4.mirror.co.uk/incoming/article4934032.ece/alternates/s510b/Charlie-Hebdo-Shooting.jpg

Det märks att folk inte gör lumpen numera. De har varken bättre eller sämre koll på sin ak47or än vad genomsnittlig svensk värnpliktig hade på sin ak5 ett par månader in i lumpartiden.
Citera
2015-01-07, 16:48
  #1086
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluebeast72
Enligt Breaking News på CNN gick gärningsmännen in i fel kontor först, nummer 6. De blev tydligen tillsagda är nr 10 låg jämte o sedan började terrordådet där.

Så mao hade de inte sån lokalkännedom, ej franska, eller kanske inte hemmahörande i Paris?

Tyder på att dådet inte var planerat. Kan ha varit en reaktion på publiceringen.
Citera
2015-01-07, 16:49
  #1087
Medlem
Fattar inte varför man publicerar fler avbildningar efter man blivit grovt hotad på ett sånt sätt. Det är nästan som om att de ville provocera fram attacken.
Citera
2015-01-07, 16:49
  #1088
Medlem
Förstår inte hur svårt det ska vara att ta fast dem om man är många poliser.
Citera
2015-01-07, 16:49
  #1089
Medlem
EvilGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zirkovic
Vänstern-folk säger alltså att det inte är islamister som gjorde attacken.

Vilka var det då?

Katolikerna och deras terrorist-grupp som kallar sig för "attack attack"....oh wait det finns ju inge sådan grupp.

Var det Le Pen anhängare? Varför skulle attackera någon som ritar bilder
de diggar?


Judiska mossad kanske?

Dessa spekulationer låter helt efterblivna faktiskt.


Hur kan de digga en satirtidning från vänster som har häcklat kärringen Le Pen? DET ÄR LOGISKT ATT DE GÖR DET, DET ÄR EN JÄVLA VÄNSTERTIDNING. Satiren är långt mycket hårdare där än i Sverige. Till och med den svenska vänstersatirblaskan Galago häcklar sossarna, varför i helvete skulle en fransk vänstersatirblaska dalta med Le Pen? Hade hon agerat som Jimmie Åkesson genom att sjukskriva sig för "utbrändhet " och ta på sig den största tillgängliga offerkoftan av lite satir och valrörelse hade de drivit henne till att begå självmord.
I Sverige lämnar man honom i fred och tycker lite synd om honom. Trots att han är bidragsparasiten nummer ett, Jimmie Åkesson.

Om det är något som är efterblivet så är det din slutledningsförmåga, ifrågesättning och ditt sätt att föra resonemang

Citera
2015-01-07, 16:50
  #1090
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drulman
Elitsoldater missar inte från 5 meter. Detta är helt vanliga lättkränkta sandniggrer.
Jo, det kan elitsoldater visst göra. Även de är människor, när det hettar till... Beror på ljus, målets rörelse, distraherande händelser etc

Och angående att de pratade franska, så är det inte ett bevis åt något håll. Det är ett världsspråk och det bor miljontals muslimer i Frankrike... om man nu har som huvudteori att det inte var muslimer pga att de talade franska.
Citera
2015-01-07, 16:50
  #1091
Medlem
Alltså den där videon med polismannen är det hemskaste jag sett på år. Så jävla meningslöst. De tar ju verkligen en omväg för att avrätta honom. Stackars familjen. Frågan är vad konsekvenserna blir om det visar sig verkligen vara personer med anknytning till IS som ligger bakom. Intensifieras kriget mot IS i Mellanöstern? De svenska personer som rivit sina pass och slåss för IS i Syrien kan mer än gärna stanna kvar där känner jag.
Citera
2015-01-07, 16:50
  #1092
Medlem
RedXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Theangleaxe
Det tycker jag också. Grejen är bara att med yttrandefrihet kommer konsekvenser. Bryt ner yttrandefriheten i en stat till ett klassrum. Låt alla i klassen säga rätt ut vad de vill --> klart det är befriande och rätt. Men med det kommer också konsekvenser naturligt och då har man ingen annan än yttrandefriheten att skylla på. Tyvärr men så är det.

Ett alternativ är ju att beskylla gärningsmännen i stället.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in