Citat:
Ursprungligen postat av
Pontus.Malm
Och vad vet du om det? Det enda du förstår är ju världsliga begrepp.
Inte riktigt, det är omöjlig uppgift att ta tempen på frälsningsgradens exakta värmegrad, i resp. inlägg - du får försöka inse att forum handlar om argumentering, lite belysning.. och att du inte kan hålla din frälsokänsla som en slags parameter.
värmen i frälsningskänslan är dessutom inte så ihållande som du saluför. skilj på marknadsföring mission och diskussion debatt, argumentering och i detta hur klarsynt är du? , objetktiv eller enbart hårt sugande på frälsningsnappen och kan bli gråtmild över att behöva ta ut nappen?
Då är dina argument laddade med rätt mycket emotionell investering, inte längre ens teologiska... som ändå väl är lite ambitionen i detta forum? (därmed att dem över 18 år, är klara över vad som öht utgör ett vetenskapligt något så när kvalitativt argument, att duga som underlag)
bibeln ensamt, är ju inte historiskt dokument, i mening dokument : att du tolkar bibeln är inte kriteriet som ger bibeln klass att utgöra dokument för t.ex din släktlinje.
den har alltför stilistisk prägel, dvs litterär konstart i den. att vilja sprida sin konstart är då inte som att "sanningsenligt" ämna dokumentera samtiden. däremot försöka.. iaf bli känd - de ambitionerna uppfylldes.
att en böldpest är känd, betyder inte att böldpest är något att vilja ha, då vilja är så otroligt olik från människa till mänika, dock brukar ekonomi och politik kunna fösa och driva åsikter intill egna intellektet inte längre värderar - så ni som tror så blint är ju mer styrda än ni ens verkar förstå.
att tolka och att värdera, r ju inte heller två synonyma ord som har samma syfte, inte vad jag tycker.
en bibeltolkare drivs fortf. av viljan att bibehålla trovärdighet, en värderare.. och vliderare.. styrs inte av gågna tiders individers förehavanden, den förstår att de hade känslor som var deras och att en. ponerad jesus... inte syftade på alla efterkommande släkten, utifrån att det STÅR och KAN tolkas så.
en jesus, skulle med all sannolikhet stå lika relevant av intresse för sin tid, som varje levande individ drivs av sin överlevnadsinstinkt. medan soicopati och psykopati där storhetsvansinne rinner över.. får så klart mer långtgående konsekvanser : t.ex legitimering av slaveri och intellektuell ofrihet.
världsligt, innefattar jorden sett i kosmologiska sammanhanget också.. därav är världsligt inte begränsat ifrån magiska upplevelser, så att du vill minimera andra utifrån att bibeln inte ensamt står som utimat måttstock på salig vidgad vy eller nåt... var lite väl ynkligt, du vill alltså ha mer kvantfysik och metafysisk konspirationsteori?
eller kommer du och säger att du äger kunskap om kosmos så pass att du med bibel ihand och utifrån bibelstudier el. esoteristiskt (t.ex kabbalah) laddad övertygelse, på något sätt inte tappar fotfästet därmed? eller vill se dig själv som därmed mer begåvad? och så sett sänka betydelsen av IQ? de kriterier som ännu gäller när det kommer till sans och förnuft?
är det alltså oförnuftigt att förhålla sig till den värld du står i? du vill alltså inte kännas vid att stå underordnad naturlagar?
iaf inte dina drömmar, ädlare att förankra gudsdrömmeri än logik? hur då eg.?
av de religiöst betingade krig, som är nog starkaste graden av tragedi och kollaps, är det tolkning och anspråk på att stå-gud-närmast, som utlöst modet att våga släppa alla spärrar för att tolka sig ädlare , då det går juridiskt.
Så juridik är nu plötsligt inte världsligt?
eller låtsas du som en cirkusapa vara helt ovetande om att religion/tro... att det är förvaltat. rakt in i väldigt komplicerad byråkratisk labyrint?
Det gäller i religiösa sammanhanget, men än är inte flashback ett frälsningsläger bara för att det är i statbildningar av teokratisk karaktär.
Det är ju på sådana läger man helst vill dela med sig av frälsningsupplevelser - se MattiasBeming-komplexet eller fanns här på fb iesho med en som starkt drog upp jag-är-ingenjör-så-jag-vet, jag-är-tandläkare, som sådan kan du-inte-antasta-min-tolkning-av-gud.. jargongen...
samma slags utfällning av jesuskomplex (ett milt slags storhetsvansinne, som kunde och ännu kan ses bland dem vilka lider av diverse mentala störningar)
eller när maninte längre kan urskilja tidsparametrar på ett funktionellt hälsobefrämjande vis (det är värdsligt...) utan påbörjar fördomsskapande gammelretorisk praxis att ovanligt snabbt förpassa individer, om så på internet, som varande t.ex av högmod, eller tror-du-att-du-är-gud för att du är ateist och inte kan erkänna-mig-som-jesuskännare.. osv.
när bibeln, är den mall.. man diagnosticerar utifrån, typ jv-konst . man menar sig vara noggrannare... mer "kännare" och vet religion bättre, eftersom man studerar ord-för-ord, inte sjok för sjok...
men boken är densamma... dokumentärstilen är inte där hur vetenskapligt korrekt man än försöker vrida sig.
men det är väl som alltid att all teologi inte ens önskar sig anhängare, för de falska inslag av rent fusk som ligger i skapandet av "teologi" i sig, har intresse av att inte spridas alltför mycket för då kan religionen gå och helt mista sitt uppnådda "värde"
se judendom : mkt starka ekonomiska konglomerat.
knappast tros-baserat.
men med säten i uteslutande usa. (det lönar sig.. att tro.. lite... eller dra till saudi.. och iaf gråta i en egen mercedes åtminstonde... som inte är fy skam alls : och att guldmanchetter inte lyfter människans ädla status, eller att skriva med äkta 24 karats guldpennor... det är ju bevis på guds existens va?)
Nej... världen är alltför upplyst
igår var det : hur man botar horor... idag... hur världslig får en tro vara.. men ändå behålla antik patina och med det fortsatt kamma hem och värva in godtrogna in i lägret för fortsatt försvarslinje.
religiös övertygelse är ju så gott som detsamma som aktiv krigsföring.
det finns blå färg och så finnsröd färg.. och så finns EN person att TRO PÅ, helst blint. han/hon är inte gud.. men det är via bibel och/eller koran försmäktande retoriken får folk att vilja rösta.
utan gud går det inte va? kanske svårt få orgasm utan gud vid konceptionsögonblicket när den fullvärdiga männniskan får sin människostatus?
abortmotstånderiets frälsningskör, gud har avgjort definitionen på liv? verkligen?
gud, är domaren i rätten att klippa snoppar på löpande band? (för det ska inte ses som barbatrisk sed, då kränks trosinnehavaren, som ju är överordnad tolkningsföreträdare, för han känner gud?
galnare o galnare... dennadin trosövertygelse. eller spelad sådan... för du rollspelar dig.
världen kanske är en illusion för dig, men för folk var det knappast illusion att stiga åt sidan för gammelsedliga tolkningsföreträdare. ateism fördomsskapar inte, man har ingen gud att hämta in för övertolknings-praxis.