2015-01-06, 01:52
  #59869
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HubertNorlen
Jag har samlat några vittnesmål från vad som sker i kvarteret omedelbart väster om mordplatsen från det att filmen slutar till minuterna efter mordet. Fyll gärna på (helst med källa)!

Ca 2300 Vittnet Sunniva T ser en polis i en polisbil tala i wt hörnet Tunnelgatan-Drottninggatan. Bilen kör snart därifrån. (Borgnäs s 427)
23.15 Wiklund passerar korsningen Tunnelgatan-Sveavägen första gången. Ser en man gå ur en bil vid Olofsgatan. Ser ytterligare två män i framsätet. (GMP, Anér Cover-Up s 26) Enligt Holmér är mannen i 35-årsåldern av medellängd, mörkt hår och svart mustasch. (Holmér s 13f)
2315 Taxichaufför observerar man i skinnjacka stå i hörnet Tunnelgatan-Sveavägen titta norrut och tala i wt. (Borgnäs 433f)
23.20 Wiklund passerar korsningen Tunnelgatan-Sveavägen andra gången. Ser en man speja Sveavägen norrut. (Källa GMP, Anér Cover-Up 26) Enligt Holmér är det samme man som han fem minuter tidigare såg gå ur bilen vid Olofsgatan.
23.23 Författaren till skelleftehamnsbrevet säger sig se en 185 cm lång man tala tyska i en wt i hörnet Olofsgatan-Tunnelgatan. Mannen har mörk skäggstubb. (Holmér s 15f)
Någon minut efter mordet: Tommy E (Holmér kallar honom Tommy Andersson) möter en man springandes norrut på Olofsgatan i riktning från Tunnelgatan. Han hoppar in i en bil som kör ut på Sveavägen. Mannen är 30-35 år, mörkhårig, mörk täckjacka och har ”kanske mustasch”. (Holmér s 16)

Tidpunkterna här är naturligtvis litet osäkra. Hursomhelst finns det åtminstone två av varandra oberoende vittnen på att det är någon som gör observationer om en man som spanar norrut / talar i wt i korsningen mitt emot mordplatsen. Det kan röra sig om två olika individer. Men den saken är knappast helt säkerställd.

Det är också noterbart att mannen som Tommy E beskriver påminner mycket om mannen som Wiklund beskriver. Med tanken på att Wiklund anger att mannen släpps av vid korsningen TUnnelgatan-Olofsgatan, kan man tänka sig ett scenario där bilen körs in på Olofsgatan för att agera flyktbil. Efter mordet springer vår man Tunnelgatan väst, viker in på Olofsgatan och hoppar in i bilen. Då mordet har skett på östra sidan, blir naturligtvis inte mördaren med i bilen.

Spontant kommer jag att tänka på Glenn Malmström som tar ut pengar vid bankomaten på norra sidan tunnelgatan, han är på plats vid en tidpunkt då han kan sett exempelvis Wiklunds gubbe.

Sedan har du MATTI IIs iaktagelse av poliser Per Jörlin på Olofsgatan och Kenneth Wikström på Tegnergatan. Intressant att namngivna personer kan pekas ut,samtidigt som det gör att en varningslampa lyser för desinformation.
Citera
2015-01-06, 02:15
  #59870
Medlem
deBKatzenbachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OPK123
Från: deBKatzenbach
För övrigt har vi en intressant - på ett trist sätt - utveckling i tråden sen någon vecka tillbaka. Nytillkomna debattörer som i högt tonläge emfatiskt framför sina åsikter som Den Enda Sanna Tron och som idiotförklarar alla andra trådmedlemmar som inte omedelbart signar upp.

För den som har erfarenhet av undertättelsetjänst och som kan identifiera beteenden är detta intressant och välbekant; På precis detta sätt agerade EAP på 70- och det tidiga 80-talet! Det är nästan så att man ord för ord kan förutsäga det kommande inlägget.


Om du menar att "det börjar brännas" och någon/några hoppar in med det ena inlägget efter det andra för att sabotera så kan jag inte annat än hålla med...

Det kan ju vara rätt givande att studera vad som var på tapeten i tråden dagarna innan tråden "friskades upp". Eftersom den mest givande MOP-diskussionen förs i den här tråden följs den helt klart av dem, vilkas framtidsplaner hänger på vad som skrivs här...
__________________
Senast redigerad av deBKatzenbach 2015-01-06 kl. 02:20. Anledning: Formateringsfel
Citera
2015-01-06, 03:30
  #59871
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Spontant kommer jag att tänka på Glenn Malmström som tar ut pengar vid bankomaten på norra sidan tunnelgatan, han är på plats vid en tidpunkt då han kan sett exempelvis Wiklunds gubbe.

Sedan har du MATTI IIs iaktagelse av poliser Per Jörlin på Olofsgatan och Kenneth Wikström på Tegnergatan. Intressant att namngivna personer kan pekas ut,samtidigt som det gör att en varningslampa lyser för desinformation.



Det är komplext.

Vilka observationer är äkta. Vilka är påhittade. Vilka personer finns där naturligt eftersom det var fredagskväll och lönehelg men vars beteende missuppfattades av andra. Alla uppmärksammade mordfall drar till sig oriktiga eller fabricerade vittnesmål. Inte minst detta.

Inte lätt att värdera. Mig veterligen har ingen WT observation blivit förklarad. Vilket antyder att dessa personer inte vill eller kan ge sig tillkänna eftersom deras närvaro inte var oskyldig.

Mängden observationer tyder jag som att det fanns en hel del folk där som inte hade med mordet att göra men ändå fanns där i ett annat syfte. Där olika skeenden korsar varandra.

Nu står vi här. Det är svårt att komma längre eftersom det saknas fakta eller ledtrådar. Eller någon som är mycket smartare än jag som kan hitta nya samband mellan de 100 tals personer som redan nämnts i tråden.

Jallai och Walls kommande bok ska bli intressant att följa.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2015-01-06 kl. 03:59.
Citera
2015-01-06, 04:10
  #59872
Medlem
theanthropologists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Polisspåret är en benämning som används för att förvilla begreppen. Ett spår där en stor del av polisen som organisation ligger bakom MOP är orimligt.

Vad som däremot finns är konkreta misstankar mot en del enskilda polismän, varav en del verkar ha jobbat i grupp.

Sten Andersson får information om att tre SÄPO-män illegalt övervakar Olof Palme. Tipset kommer inifrån SÄPO , finns beskrivet i dokumentären "Mannen, mordet, mysteriet" lätttillgänglig på Youtube.

Carl-Gustaf Östlings hat mot OP gör att han under de första veckorna efter MOP får åtskilliga anmälningar mot sig. Att han misstänks för medverkan eller kännedom om en ev konspiration är inte så konstigt. I synnerhet som en del av tipsen kommer från kollegor.

Att en del andra polisers beteende gör dom misstänkta i MOP är inte heller så svårt att förstå.
"Meritlistan" för oerhört grova brott som Per Jörlin, Stefan Svensson och 3230s förare Leif Svensson dömts för visar att de besitter en hänsynslöshet som går utanpå det mesta.

Rolf Machnows död i juni 1982 kastar för alltid en skugga på baseballigans Leif Thell och Thomas Piltz även om dom nu inte dömdes , RM kunde ju själv inte berätta sin story.

Att Stellan Åkebring efter sina nazianstuckna träffar i gamla stan kollades upp är inte heller så konstigt. SÄPO hade själva utrett ärendet som gick under beteckningen "Projekt Adolf". Intressant nog var Hans Holmers favorit, fd kustjägaren, Jan Länninge med som sekreterare i den utredningen.

Sedan finns poliser som utpekats på väldigt lösa grunder. För mig är det tydligaste exemplet på detta anklagelserna mot Anti Avsan. Tror ingen skulle vilja bli utpekad som GM på osäkra vittnesmål som framkommer på krokiga vägar nästan sju år efter en händelse. Kan mycket väl vara så att AA utsatts för en av de värsta förtalskampanjerna i svensk rättshistoria, fullt i klass med vad OP fick stå ut med..
Att en stor del av polisorganisationen skulle ha varit inblandad är orimligt, men inte att en viktig del av organisationens ledarskap skulle ha varit inblandad. Att så många polismän så öppet verkat mot OP och även efter mordet känt sig trygga, trots allt vad som framkommit om deras ageranden, tyder på att de känt sig uppbackade och skyddade.

Polisorganisationens agerande efter mordet tycks också visa att det fanns ledande poliser som var delaktiga.
Citera
2015-01-06, 04:23
  #59873
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av theanthropologist
Polisorganisationens agerande efter mordet tycks också visa att det fanns ledande poliser som var delaktiga.

Det är det ingen som tvivlar på. Jag är övertygad om att det finns folk högre upp som vet mer än dom säger. Någon källa har jag inte däremot flera frågetecken. Någon utrikes makt eller CP tvivlar jag starkt på.
Citera
2015-01-06, 06:56
  #59874
Medlem
andersaanderssonas avatar
http://www.jallai.se/2014/06/ib-ett-svenskt-stasi/


Inget nytt men mycket intressant.

Vad har historien lärt oss. Jo, där tidigare skeenden förklarar senare skeenden. Där ww2 fick Sverige att agera på ett sätt, men samtidigt köpte både Hitlers o de allierades fiende kommunismen på sitt sätt. Genom att införa STASis modell.

Där Palme lägger grunden till sin makt. Som sekreterare till Erlander startar något som Holmer o Ebbe senare som räddande desinformatörer fixar. Där Erlander upptäckte Palme. Ska man förändra världen måste man ingå i den världen som har makt och ger dig makt.

Där Palmes ev. roll som CIA agent kan spåras. Vill du tjäna våra intressen måste du tjäna maktens intressen i Sverige. Det fanns bara en makt vid den tiden, SAP.

Det har skrivits mycket om OP. Men helt plötsligt fanns han där. Varför tyckte Erlander att Palme var värd att uppmärksammas. Så kompetent så han blev värd att bli hans sekreterare. Här någonstans finns upprinnelsen till hans makt och hans senare avrättning enligt mig.

Vem eller vilka handplockade Holmer från åklagarmyndigheten och varför. Vem eller vilka och varför tillsattes samme Holmer som SÄPOs högste chef. Var finns den ursprungliga orsaken till att Holmer hamnade där han till sist gjorde. Var finns kopplingen mellan en medelmåttig person på åklagarmyndigheten till en maktspelare.

Om man inte hittar orsaken till historien förstår man inte senare konsekvenser.

Var fanns första kontaktytan mellan HH. och Palme. Intressant att utreda.

Jo, som Allai skriver. Det finns en röd tråd mellan nutid och dåtid. Där många händelser hör ihop eftersom samma makt är involverad i alla stora händelser.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2015-01-06 kl. 07:40.
Citera
2015-01-06, 07:00
  #59875
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av deBKatzenbach
Det kan ju vara rätt givande att studera vad som var på tapeten i tråden dagarna innan tråden "friskades upp". Eftersom den mest givande MOP-diskussionen förs i den här tråden följs den helt klart av dem, vilkas framtidsplaner hänger på vad som skrivs här...

Utveckla gärna
Citera
2015-01-06, 08:02
  #59876
Medlem
andersaanderssonas avatar
Det är roligt att se vissa konspirera om vissa skribenters konspiration på ett konspirationsforum.

Krångla inte till det i onödan.

Det finns personer och alltid funnits som vill provocera. Som flyttar runt utan agenda. Kolla alla andra forum så ser ni.

Personer som vill desinformera på ett intelligent sätt beter sig inte så här.

Har inte historien lärt oss detta. Googla CIA.

Om jag med detta inlägg förolämpat någon eller några ber jag härmed ärligt om ursäkt!

Det är enbart min åsikt utan att vilja lämna desinformation eller att konspirera.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2015-01-06 kl. 08:25.
Citera
2015-01-06, 08:19
  #59877
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke

När det gäller Skelleftehansbrevet så är det väl så att det var känt med tipset om RAF när det sändes och att det är ett påhitt av antingen någon som vill göra sig intressant eller någon som ville spä på det Spåret i desinformationssyfte.

Håller med om att Skelleftehamnsbrevet inte helt är att lita på.

Men det kan faktiskt vara så att det rör sig om ett "dåligt" vittne snarare än om desinformation. Vittnen kan ju som bekant fantisera och bli påverkade och det gäller ju också det här vittnet. Det finns en möjlighet att mannen som skelleftehamnsmannen säger sig se är samme man som Wiklund och Tommy E ser.
Citera
2015-01-06, 08:36
  #59878
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HubertNorlen
Håller med om att Skelleftehamnsbrevet inte helt är att lita på.

Men det kan faktiskt vara så att det rör sig om ett "dåligt" vittne snarare än om desinformation. Vittnen kan ju som bekant fantisera och bli påverkade och det gäller ju också det här vittnet. Det finns en möjlighet att mannen som skelleftehamnsmannen säger sig se är samme man som Wiklund och Tommy E ser.


För mig är spår som officiellt omhuldas, ett spår som inte leder någonstans, men som mottages tacksamt.
Citera
2015-01-06, 10:25
  #59879
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Förundersökningssekretessen är numera i princip evig så länge ingen åtalas.

Är du säker på det?

Så här står det i lagen:

Citera
2015-01-06, 11:52
  #59880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Det går inte att avskriva SÄPO i jakten på PKK. Alf Karlsson är den som redan i augusti 1985 går ut i Aftonbladet och varnar för hot mot OP. Långt innan Hans Holmer har någon kontroll över skeendet. PKK är också på tapeten i PU från dag 1, SÄPO är inte speciellt nöjda med att Tommy Lindströms Rikskrim är dom som får utreda PKK under de första veckorna efter MOP.

Med tanke på morden på Enver Ata och Cetin Güngör vore det närmast tjänstefel av SÄPO att inte utreda Abdullah Öcalans terrororganisation. När Holger Romander kopplar grepp om PU i februari-87 beordrar han en ordentlig genomlysning av PKK-spåret. Detta är genomför SÄPO och framåt slutet av samma år och efter det dras gruppen under Walter Kegö ner till närmast symboliska tre-fyra man.

Med tanke på vad STASIs egen utredning kom fram till är RAF ytterst osannolika i MOP. Men både vänster och högerterrorismen var synnerligen blodig på 1980-talet. Blekingegadeligan i Danmark är ett bevis på detta, visade sig vara rena mördarsvin, absolut inga harmlösa palestinasvärmare.

Desinformationen är ständigt närvarande i MOP. Christoph Andersson berättar om hur STASI lyckades rikta sökarljuset mot EAP med hjälp av handgångna män och nyttiga idioter i den svenska pressen. MOP var ett utmärkt tillfälle att kasta skit på sina motståndare för många intressen.

Åke J Ek och hans gäng är lätta att glömma bort men finns alltid med i MOP-bilden.
Skytteklubbsmedlemmen Bo Nilsson, rektor på polishögskolan är mycket tänkbar som pådrivare när Åke oktober 1986 blir kommissarie på RPS.

Men sover alla övriga poliser när Sveriges i särklass farligaste nazist placeras i högkvarteret? Åkes meritlista kan bara inte vara okänd för cheferna på RPS och SÄPO, som ska kolla säkerhetsrisker.
Om HH har något med Eks placering återstår att bevisa. Men det motsägs av att Åke sitter kvar i orubbat bo till pension i 1991 , långt efter att HH åkte ut med huvudet före i februari 1987.

Det är ju så med spår som tas upp att det som du säger vore tjänstefel att inte genomlysa alla möjligheter.

Några saker sticker dock ut. Varningarna kring som Alf K går ut med publikt är märkliga. Lika märkligt är att HH direkt tat fasta på det och låter sig dras med i de säpomäns övertolkningar av t ex avlyssning. Också från vår vän på cypern kom dessa propåer bland annat inofficiella vägar. Vi skall komma ihåg att några av dem som höll på med detta var mycket dåliga säpopoliser och dessutom lojala med HH. Visst skall man ha det i minnet att det kan finnas medverkan av sådana Säpomän i mordet t ex genom sådana irreguljära grupper som det talas om. Just PKK spåret hantering talar för att det kan ha varit en förberedd desinformation men det är inte klarlagt.

När det gäller stasi försöker de helt klart kasta ljuset på EAP men det var ju faktiskt så att det fanns anledning att se på just dessa kretsar där sådana som t ex VG och SE figurerade ändå. Vändes verkligen alla stenar där?

Fullt möjligt är ju att stasi visste mer om EAP och att de ville påvisa att väldigt lite gjordes i den frågan. Att de förekom kretsar som ville koppla ihop PKK med östblocket som desinformation måste de ha vetat och de kanske ville motverka den desinformationen och den mot RAF (och därmed dem själva) genom att väcka en fråga som hade tystats ner ordentligt. Fullt begripligt tycker jag.

När det gäller EK så har du helt rätt och som vi diskuterat tidigare är det kanske en fråga om sk Containment dvs att Ek fick det han åtrådde att kunna gå i uniform i olika sammanhang och samtidgt kunna kringskära hans handlingssfrihet och ha honom under uppsikt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in