Citat:
Ursprungligen postat av
santos_deville
Jag är emot SD´s politik (förutom minskad invandring) och vet att SD behövs i sverige.
Problemet Sverigedemokraterna skapade för sig själva var att de var aldeles för bråskande att komma in med sin politik. Vilket är förståerligt men så fungerar inte svensk politik. Den skyndar långsamt.
Vad som var droppen som fick bägaren att rinna över var hotet om att fälla alla budgetar som inte föll dom i smaken.
Spiken i kistan för sammarbete med Sverigedemokraterna var Björn Söders uttalanden om judar och svenskhet
Hade jag varit Sverigedemokrat hade jag krävt att alla ens förtoendevalda skrev på ett kontrakt om att de ska hålla käften med ideologier som kan skada SD som parti.
Skriv inte saker online som du inte kan backa upp av media, varken anonymt eller i stängda grupper
Sluta prata om etnicitet och tillhörighet
Lugna ner nationalismen utåt
Låter som om du tror att det handlar om ett mc-gäng?
En viss ärlighet blir allt mer nödvändig inom politiken då allt fler själva har möjligheten att granska på egen hand. SD är väl även det enda partiet som utesluter medlemmar med tex rasistiska åsikter?
Kommunisterna borde se och lära.
SD är ett nationalistiskt parti rätt och slätt. Antingen gillar du det eller inte. Förövrigt är det rätt fantastiskt att vi i Sverige i övrigt bara har partier i riksdagen som vill se nationen Sverige undermineras.
Söders uttalande känns dock som en storm i ett vattenglas, SD är nog väl medvetna om att det räcker att några negrer råkar elda upp sin egen moské för att just SD ska bli hängda för det.
Här ligger dock det stora problemet för SD på kort sikt men även något som kan löna sig på längre sikt och man jobbar på det i ett längre perspektiv vilket borde vara tydligt för alla med öppna ögon?
Med politiska partier får man ta det onda med det goda, finns det något parti där någon med handen på hjärtat kan säga att dom gillar allt?