Citat:
Ursprungligen postat av
kakburk
Huvudet på spiken. Det är just denna paradox som partitopparna märkligt nog inte tycks förstå. Alliansarna har bajsat på golvet och springer i sin egen skit och undrar vad det är som luktar. De är helt aningslösa,
Hur kan de tro att det är en seriös politik när man har hängt upp sig på 2 frågor:
1. Vi styrs av målsättningen att utestänga från den politiska processen ett parti som fick 13% av röster i ett demokratiskt val.
2. Den enda frågan som vi är beredda att gå i strid för är en fri massinvandring till Sverige på nivåer av 100 000 om året. Samtidigt som arbetslöshet ligger på 8%, bland utrikesfödda på 14% och bland unga under 35 år på 25%, bostadsmarkanden är ett horror (jag väntade 2 år på en bostyad i en mellanstor kommun, i Sthlm är det omöjligt att hitta en hyresrätt).
3. Vi bryr oss inte om det faktum att skolan är i ruiner. Småpojkar från mellanöstern slår med knytnävar medelålders svenska lärarinnor på mellanstadiet, det finns gymnasieskoleklasser som består till 80% av nyanlända som gör att nivån där liknar Somalia och inte Sverige m.m.
3. Sverige är det landet i OECD där det råder den brutalsta segregation på arbetsmarknaden. Är du utrikesfödd så kan du räkna i bästa fall med städarjobb även om du kan perfekt svenska och har en formidabel akademiskt utbildning.
Samtidigt översvämmas öffentliga verk och privatägda arbetsplatser av relativt lågt utbildade och lågpresterande svenskar som skall hantera en föränderlig och dynamisk välrd samt växande internationell kontext och problematik.