Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
Krim är en del av Ukraina.
Ukrainas territoriella integritet var och är erkänd av Sovjet, Ryssland och resten av världen, detta i avtal, ord och handling sedan 60 år tillbaks i tiden.
Vad Putin och hans likasinnades kriminella, revisionistiska anhängare i varierande grad släpar fram för argumentation till stöd för sin egen brottslighet är över huvud taget inte relevant.
Jag ser att du har inget att säga om
Chrusjtjovs olagliga överföring av Krim 1954. Detta var väntat.
Jag undrar om du vet att 5-kolonnaren Jeltsyn har
olagligt genomfört en ändring av Rysslands konstitution 1992-1993 (vilket Putin har nu fullt upp med att ändra då den ÄR Ryssland-fientlig, Jeltsyn var ju USAs protegé). Med olagligt menar jag
utan en föregående folkomröstning som alla grundlagsändringar skall föregås av. Mer om detta kan du läsa
här. Därmed bör alla hans beslut ogiltigförklaras, bl a Budapests Memorandum från 1994 som du envist hänvisar till.
Vad
du och
dina likasinnades kriminella, revisionistiska anhängare i varierande grad släpar fram för argumentation till stöd för sin egen brottslighet är över huvud taget inte relevant.