2014-12-23, 13:46
  #1573
Medlem
snillet_1s avatar
Bekräftat: Zeman får sparken.

http://www.theguardian.com/football/2014/dec/23/cagliari-sack-manager-zdenek-zeman

Det blir nog ingen mer Serie A för herr Zdenek. Kanske dags att varva ner? 67 år gammal.

Däremot känns ju det ryktade valet av Zenga högst tveksamt.

---

Roma har gjort viktiga framsteg i kampen för att bygga en ny arena:

Citat:
Roma have received another all-clear from the local council to begin construction on their new stadium. “It’s an historic day.”

The Giallorossi needed a vote to go their way to ensure it was considered “a project of public interest for the City of Rome.”

That vote passed after a lengthy meeting today. “Congratulations to all Romans on this historic day,” said President James Pallotta.

“We all look forward to playing in Roma’s new stadium.”

The investment will be worth €1.2bn and the privately finances Stadio della Roma can create at least 3,000 jobs during the construction phase and at least that many during the on-going operations of the complex.

http://www.football-italia.net/60419/roma-win-new-stadium-vote

Känns riktigt jävla bra det här.
Citera
2014-12-23, 16:43
  #1574
Medlem
När glöggen gjort sitt, snapsen till sillen och kanske framförallt ålen slunkit ned, julölen intagits och whiskyn är framtagen, så kommer jag förmodligen att spinna vidare på Zeman och vad som kunde ha varit...

Tittade som hastigast på Fantacalcio, och därmed la Repubblicas genomsnittsbetyg:

Målvakter :
Perin 6,7
Karnezis 6,5
Buffon 6,4
Sportiello 6,4
Rafael 6,3

Backar :
Manolas 6,4
Acerbi 6,4
Zukanovic 6,3
Danilo 6,3
Gastaldello 6,3

Mittfälltare:
Fernandez 6,5
Nainggolan 6,5
Pogba 6,5
Marchisio 6,4
Vazquez 6,4

Anfallare:
Dybala 6,8
Tevez 6,6
Okaka 6,6
Gabbiadini 6,5
Gervinho 5,5

Endast spelare med 10 matcher eller mer har tagits med, vilket förklarar frånvaron av t ex Pirlo eller Giovinco.
http://www.fantacalcio.kataweb.it/stat/index.php?page=calciatori&ruolo=P

Jag håller kanske inte helt med ovanstående, men valde Fantacalcio eftersom det är vad vi som leker tränare använder.

Och på tal om det. Vem har utmärkt sig som tränare? Jag är svag för Mihajlovic genuint sköna och brutala juggestil som onekligen burit frukt, och Allegri har trots förlusten i Supercupen lyckats inte bara överta Contes Juventus utan ta det ett steg vidare. Pippo känns lite för tidig att uttala sig om men det ser allt bättre ut medan Donadonis Parma uppträder fullständigt jävla kastrerade och utan moral.

På tal om Allegri så verkar det som om Juventus vill byta bort Giovinco utan att vilja utnyttja honom där han skulle kunna briljera. Nåja åtminstone vara riktigt bra. Hmm inte helt olikt hur Pirlo behandlades i Milan, om än med en viss nivåskillnad i kvalitet...

PS
Vill apropå ingenting rekommendera cyberkalles sköna inlägg med fruktansvärd tysk musik i bratwurstrunkarnas allt skönare tråd.
Citera
2014-12-23, 19:56
  #1575
Medlem
Det är ett respektfullt farväl till il Boemo, där de flesta verkar vara överens om att förstärkningar i januari hade varit den riktiga vägen. Samtidigt ser man framåt. Zola skulle såklart vara fantastiskt.

https://www.youtube.com/watch?v=2JnMiNP0Fyk

En stor liten hjälte som absolut skulle kunna återstarta sin karriär där alla avgudar honom.

Var tvungen att kämpa med Mancini, Baggio, Del Piero och Totti om nummer 10 i gli Azzurri. Lämnade något frustrerad italiensk fotboll för CL där han med all rätt blev hyllad.

2003 blev han framröstad av Chelseas fans som deras bästa spelare någonsin. Naturligtvis också årets spelare. Och under 2004 erhöll han Honorary Member of the Order of the British Empire, dvs OBE.

Han lämnade 2003 Chelsea för att återvända till den vackra ön. Samtidigt tog Abramovich över Chelsea och erbjöd sig att köpa hela klubben Cagliari för att kunna behålla Zola på den regniga ön.

Zola tog över kaptensbindeln och lyfte omedelbart Cagliari från Serie B till finrummet. Som en gigantisk hjälte för fansen etablerade han året efter Cagliari i Serie A. Men han kom inte överens med Cellino och slutade d¨refter och fick inte spela en roll i klubben. På samma vis som Cellino var rädd för Riva var han rädd för Zolas enorma populäritet.

Och när man säger att Zola återvände så är det en sanning med modifikation. För han är inte född i närheten av Cagliari och hade aldrig spelat i Cagliari tidigare. Men Cagliari är som vi alla vet hela Sardiniens landslag och därmed återvände han hem. Och han var 37 år, så han kunde inte våanta alldeles oavsett hur många rubler som Abramovich kastade på honom.

Så även om den fantastiska Zola naturligtvis aldrig kan mäta sig med Gigi Riva, eller kanske ens Francescoli? så är han en hjåalte med grundmurat rykte.

I dagsläget tror jag dock att han gjort störst nytta med att snöra på sig dojjorna och ta plats tillsammans med Cossu och Ibarbo.

Och på tal om då Zola ledde Cagliari tillbaka till Serie A så kanske Edy Reja är tillgänglig?
__________________
Senast redigerad av Brille68 2014-12-23 kl. 20:29.
Citera
2014-12-23, 23:17
  #1576
Medlem
zachs avatar
Jahopp, där försvann bohemen. Riktigt jävla tråkigt men det började osa kring honom. Visst hade förstärkningar kunnat varit på sin plats, men känner ändå att det finns tillräckligt med talang i det där laget för att lyckas bättre. Kritik mot Zeman kanske, men tror ändå mer på det man så ofta kommer till när det gäller honom. Underkastelse. Man måste löpa hela linan, köpa hans filosofi rakt av och vara jävligt ödmjuk, lämna egot (och i viss mån ens sunda förnuft) hemma. Indoktrineras och köra på. Är inte rätt man att svara på det, men gjorde man verkligen det? Han har kokat sjuhelvetes soppor på rostiga spikar förr, och hur man än vrider och vänder på det så är inte ens Cagliari av idag rostiga. Dom är fan hyfsade 4 tumsspikar. Inte kanske av titan, men nåt som skulle kunna kriga sig till en överlevnad utan att ens riktigt kriga. Personligen tror jag Zemans blotta närvaro fick dom under nedflyttningsstrecket utan att ens göra fel.
Man vet ju vad man får med honom. Är man inte beredd att köpa paketet så ska man fan inte köpa paketet heller. Roma (under hans andra försök) var det inte. Då är man fan dum i huvudet om man ens försöker. Och då ska man heller inte skylla på Zeman eller stå där och lipa efteråt!

Säger inte att så händer i Cagliari, men man söker som alltid enkla lösningar. Utan att säga det så säger man ju att klubben misslyckas och felande länken är identifierad och nu avlägsnad. Som tränare får man ofta för stor skuld, med Zeman så blir det så synligt. Likt Roma så lyckas Cagliari bara idiotförklara sig själv. Ända in i kaklet för fan. Eller inte alls. Halvmesyrer betyder avsaknad av håriga kulor. Eller utebliven eftertänksamhet i anställningen. Eller noll insyn i vad Zemanlandia är och alltid har varit.

Önskar Zdenek all lycka. Vart fan det nu ska vara. Om det nu ens finns en möjlighet att han får en ny chans.
Citera
2014-12-24, 00:18
  #1577
Medlem
TheDarkKniggits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68

Endast spelare med 10 matcher eller mer har tagits med, vilket förklarar frånvaron av t ex Pirlo eller Giovinco.
http://www.fantacalcio.kataweb.it/stat/index.php?page=calciatori&ruolo=P

Tror inte Giovinco hade varit med även om han lirat varenda minut i ligan.
Citera
2014-12-24, 02:06
  #1578
Medlem
BonhommeDeNeiges avatar
Från Zlatan-tråden om den här artikeln:
http://www.gazzetta.it/Calcio/Estero/23-12-2014/ibrahimovic-votato-secondo-sportivi-sempre-svezia-borg-come-arrivare-ultimo-100303684060.shtml

Citat:
Ursprungligen postat av BonhommeDeNeige
Läste lite i kommentarerna också. Verkar vara en het debatt. De kan sitt Sverige, italienarna.

Det här med att italienarna är fixerade vid och respekterar historien kan man inte vifta bort som en romantiserad Birro-myt. Inte efter att ha ögnat igenom kommentarsfältet och hittat en hockeyentusiast som slog ett slag för den bortglömde burväktaren Åke Lilljebjörn.

Han ska tydligen ha gjort några säsonger i Italien under 80-talet och detta räckte för att kvala in på topp fem svenska idrottare genom tiderna, enligt denna italienare.
Citera
2014-12-24, 02:15
  #1579
Medlem
BonhommeDeNeiges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Bekräftat: Zeman får sparken.

http://www.theguardian.com/football/2014/dec/23/cagliari-sack-manager-zdenek-zeman

Det blir nog ingen mer Serie A för herr Zdenek. Kanske dags att varva ner? 67 år gammal.

http://www.goal.com/it/news/2/serie-a/2014/12/19/7216022/cagliari-in-crisi-moggi-spara-a-zero-su-zeman-nel-calcio

Kung Moggi var givetvis framme med ett odödligt citat om att Zeman borde få en stjärna för 10 sparkningar.

Jag hoppas dock verkligen att Cagliari fixar kontraktet. Det var högt och lågt med Zeman. Matcherna mot Inter och Napoli borta gav hopp om Serie A som underhållningsprodukt för slentriantittaren. Nu krävs stabilitet och grinta. Spelartruppen bör räcka till med marginal.
Citera
2014-12-24, 10:30
  #1580
Medlem
Full omgång i Serie B idag. Crotone mot Frosinone redan kl 12:30, och resten kl 15:00.

Har inte möjlighet att följa dem då familjen förtjänar min fulla uppmärksamhet.

Buon Natale
Citera
2014-12-24, 10:44
  #1581
Medlem
JayGatsbys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
Full omgång i Serie B idag. Crotone mot Frosinone redan kl 12:30, och resten kl 15:00.

Har inte möjlighet att följa dem då familjen förtjänar min fulla uppmärksamhet.

Buon Natale

Märkligt att spela på julafton? Katolska Italien borde väl veta bättre...

Buon Natale alla calciovänner!
Citera
2014-12-24, 18:42
  #1582
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zach
Jahopp, där försvann bohemen. Riktigt jävla tråkigt men det började osa kring honom. Visst hade förstärkningar kunnat varit på sin plats, men känner ändå att det finns tillräckligt med talang i det där laget för att lyckas bättre. Kritik mot Zeman kanske, men tror ändå mer på det man så ofta kommer till när det gäller honom. Underkastelse. Man måste löpa hela linan, köpa hans filosofi rakt av och vara jävligt ödmjuk, lämna egot (och i viss mån ens sunda förnuft) hemma. Indoktrineras och köra på. Är inte rätt man att svara på det, men gjorde man verkligen det? Han har kokat sjuhelvetes soppor på rostiga spikar förr, och hur man än vrider och vänder på det så är inte ens Cagliari av idag rostiga. Dom är fan hyfsade 4 tumsspikar. Inte kanske av titan, men nåt som skulle kunna kriga sig till en överlevnad utan att ens riktigt kriga. Personligen tror jag Zemans blotta närvaro fick dom under nedflyttningsstrecket utan att ens göra fel.
Man vet ju vad man får med honom. Är man inte beredd att köpa paketet så ska man fan inte köpa paketet heller. Roma (under hans andra försök) var det inte. Då är man fan dum i huvudet om man ens försöker. Och då ska man heller inte skylla på Zeman eller stå där och lipa efteråt!

Säger inte att så händer i Cagliari, men man söker som alltid enkla lösningar. Utan att säga det så säger man ju att klubben misslyckas och felande länken är identifierad och nu avlägsnad. Som tränare får man ofta för stor skuld, med Zeman så blir det så synligt. Likt Roma så lyckas Cagliari bara idiotförklara sig själv. Ända in i kaklet för fan. Eller inte alls. Halvmesyrer betyder avsaknad av håriga kulor. Eller utebliven eftertänksamhet i anställningen. Eller noll insyn i vad Zemanlandia är och alltid har varit.

Önskar Zdenek all lycka. Vart fan det nu ska vara. Om det nu ens finns en möjlighet att han får en ny chans.

Barnen leker med presenterna, och min fru är fördjupen i en bok.

Du har såklart en poäng. Äh vafan mer än en poäng...

Zeman kräver fullständig uppmärksamhet och dedikation. Allt eller inget annars fastnar man i limbo som De Rossi gav bevis på. Och det är möjligt att det funnits en viss tvekan i Cagliari. En helt annan kultur där man ska kriga sig till poäng med alla möjliga cyniska knep.

Förra året hade Cagliari 19 poäng efter 16 omgångar. Detta året har man endast 12 poäng.

Men förra året hade man spelare som Astori, Nainggolan, Pinilla osv..medan man sålt etablerade stora spelare har unga talanger strömmat till. Detta tillsammans med ett nytt spelsystem kräver tid. 16 omgångar är en kort tid.

Men enligt mig är det målgörare som har saknats.

Man sålde Pinilla och Nenê. Två utpräglade målskyttar. Vilket gör att Zeman spelat med Cossu och Ibarbo i sin tridente. Två fantastiska spelare. Cossu har levt upp och briljerat med sin spelförståelse och passningsskicklighet, medan Ibarbos snabbhet och teknik firat triumfer. Men de är inga målskyttar.

Tanken var såklart att Sau skulle spruta in mål nu när han återförenades med Zeman. Men det gick sådär, 4 mål på 11 matcher. Och nu mot slutet har han varit skadad...

Cagliaris anfallare: Longo (22 år), Loi (18 år), Caio (18 år), Capello (19 år), Farias (24 år), Ibarbo (24 år), Sau (27 år). Sammanlagt har de gjort 9 mål. Duger inte när man spelar Zemanlandia.

Cagliari gjorde 1! enda mål på de senaste fyra matcherna. Och i vanlig Zemansk stil släppte man in 9 mål. Tre av matcherna var på hemmaplan... Mot Parma och Chievo ska man göra mål. Många mål! Men detta var i Saus frånvaro och där fanns ingen självklar målskytt på bänken. Så i båda dessa matcher gick man mållösa från planen.

Och det är därför som Giulini nu drabbas av panik. Kurvan pekar nedåt, men Sau är så jävla viktig. Och när han återvänder skulle förmodligen spelet återigen fungera. För jag tror att spelarna var med på Zemans tankar. Alla talanger har varit mer eller mindre handplockade av Zeman, Balzano som hämtats av Zeman från Pescara, Ekdal har växt ytterligare, Il Capitano är såklart alltid il Capitano, Crisetig har tagit steget och kan snart vara aktuell för gli Azzurri, Cossu har fått en nytändning, Ibarbo trivs som fan, Sau har hela sin karriär att tacka Zeman för, osv in absurdum.

Men att hela tiden riskera allt för att skapa målchanser. Som ingen kan förvalta. Att fortsätta anfalla mot alla odds ...

"Forward, the Light Brigade!"
Was there a man dismay'd?
Not tho' the soldier knew
Someone had blunder'd:
Theirs not to make reply,
Theirs not to reason why,
Theirs but to do and die:
Into the valley of Death
Rode the six hundred.


Fuckers!

Vilket var anledningen att Zeman i hans sista match för Cagliari gjorde det oerhörda. Han ändrade spelsystem! Till 4-4-2. Men det fungerade såklart inte...
Citera
2014-12-24, 18:50
  #1583
Medlem
Och nu blev det klart.

Gianfranco Zola tar över Cagliari.
http://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/Cagliari/24-12-2014/cagliari-zola-ufficiale-casiraghi-zeman-torna-casa-100311450728.shtml

Känns för jävla bra, under omständigheterna.
Citera
2014-12-24, 19:05
  #1584
Medlem
Hunden007s avatar
http://www.liveresultat.se/match/2gx9PM1h/#matchsummering

Catania fick 4 röda kort idag mot Cittadella.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in