Citat:
Ursprungligen postat av
demotrams
Du säger att vi inte vet hur ett odesignat universum skulle se ut eller vara. Vi behöver inte betrakta ett sådant universum för att förstå. Eftersom universum följer regler och lagar innebär det att lagarna måste ha kommit någonstans.
Du förstår alltså inte kausalitets-konceptet eller logik.
Citat:
Här handlar det inte om bevisbörda
Jo.
Citat:
utan här kan man ta sitt sunda förnuft till fånga.
Aktivera vänligen ditt, då.
Citat:
Att tro och tycka att universum med dess lagar och regler har kommit till av en SLUMP
(Min kapitalisering av "slump").
Strawman.
Citat:
eller alltid har existerat är högt märkligt och otroligt för att sedan hysa liv helt av sig självt utan mål och syfte och slutligen intelligenta varelser som kan observera det.
Naturligvis är det "märkligt" för dig som varken förstår logik, kausalitet eller ens har ett aktivt förstånd.
Citat:
Återigen Att försöka beskriva Gud är väldigt omöjligt. Min uppfattning om Gud är att han är oändlig, är varken manlig eller kvinnlig. Består inte av något som kan åldras, inga partiklar, atomer, celler, DNA osv. Våra sinnen kan inte förnimma honom och vårt förnuft och intellekt kan inte beskriva honom. Vi kan kort sagt på intet sätt ta in information om honom med hjälp av våra sinnen. Tid och plats påverkar honom inte. Storlek, mängd eller styrka har ingen betydelse för honom så som dessa har för oss. Gud är oändlig, levande, seende, hörande. Men det innebär inte att Gud har människor ögon, öron eller andas som oss. Gud är oändlig och för oändligheten är 0 gram = 1000000000 ton. Att vi tycker universum är oändligt stort är endast för att vi ska på ett konkret sätt förstå vad Gud är kapabel till. Universums storlek har ingen betydelse för oändligheten.
Japp, men andra ord: En semantisk konstruktion.