Nobelvägen är berikad på vissa delar, men var det en prostituerad och hennes hallick som råkade illa ut? Kvinna misstänks inte för brott, kan mycket väl vara prostitution ändå, sexköpslagen. Det är nära Industrigatan också kanske?
Edit: verkar vara nära Amiralsgatan och Nobeltorget. Bilderna från trapphuset visar ett välvårdat ställe.
http://www.sydsvenskan.se/malmo/man-misstankt-for-valdtakt-i-malmo-i-natt/
Citat:
En man är misstänkt för våldtäkt, olaga frihetsberövande, misshandel och olaga hot mot en kvinna i Malmö under natten till onsdagen.
Polis larmades vid 01.20-tiden om ett bråk på Nobelvägen. När polisen kom fram hittade man en knivhuggen man och en misshandlad kvinna i trapphuset. Ambulanser larmades till platsen för att ta hand om de skadade, som fördes till sjukhuset i varsin ambulans.
Citat:
Kvinnan har lämnat sjukhuset, men mannen ligger kvar, säger Mats Thimgren, inre befäl på polisen i Malmö till Sydsvenskan på onsdagsmorgonen.
Enligt Skånepolisens informatör Calle Persson är mannen misstänkt för våldtäkt, olaga frihetsberövande, misshandel och olaga hot.
Citat:
Mot kvinnan riktas inga misstankar om brott.