2014-12-06, 18:12
  #1141
Medlem
M till SD tror jag.
Citera
2014-12-06, 18:12
  #1142
Medlem
AutumnInNewYorks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av H4XX0RL33TDUD3
Att straffrösta på SD känns som att skjuta sig själv i foten om man vill visa SITT eget missnöje. Jag förstår att det finns människor som faktiskt tycker till i princip punkt och pricka till att SDs politik är bra, men till er som vill visa missnöje borde rikta sig till att rösta blankt istället för att göra sin röst hörd genom SD.

Det borde få politikerna till att rikta mindre fokus på att motarbeta den luftballong som media pumpar upp i sina "Anti-SD" spektakel som rinner ut i att folk sympatiserar med SD och ger dem mer stöd.

Vad skulle reaktionerna från partierna vara om 18% av rösterna låg blanka istället för på SD?

Mvh

Eftersom sjuklövern vill att en minoritet inte ska få höras eller synas så skulle dom inte bry sig ett jävla skit om 18% var blanka röster. Så länge 82% är på sjuklövern så är allting bra enligt dessa idioter.
Citera
2014-12-06, 18:17
  #1143
Moderator
Siegfrids avatar
Politik - Inrikes --> Extraval 2015
/Moderator
Citera
2014-12-06, 18:18
  #1144
Medlem
Pattcancers avatar
Finns det någon hemsida eller så, där man kan sälja sin röst? Hur högt bör en röst värderas?

Jag har varit röstberättigad i tre mandatperioder men har aldrig röstat förut eftersom jag inte varit tillräckligt insatt. Nu när jag fått se hur långt Alliansen och Socialdemokraterna är villiga att gå för fortsatt invandring, är jag faktiskt sugen på att rösta SD. Jag är nyfiken på hur regeringen och etablissemanget agerar om SD når nya rekordhöjder. Kommer Aftonbladet skriva "80% älskar massinvandring!" om SD når 20 procent? Vilket parti blir först med att motvilligt sträcka ut sin hand till SD?

Klart man blir nyfiken. Så nyfiken att det kittlas i magen.
__________________
Senast redigerad av Pattcancer 2014-12-06 kl. 18:22.
Citera
2014-12-06, 18:19
  #1145
Medlem
Vad jag tror kommer att bli den stora händelsen i mars kommer inte att vara SD med 17-20 procent utan att ett
av de borgliga partierna åker ur riksdagen! det behövs ju inte mer än 1% av rösterna flyttar till SD för att KD eller centern ska åka ur.
Man kan misstänka att någon av dessa hotade partierna kommer att bryta rank med alliansen när de första opinionsundersökningarna kommer som visar på detta...
Kanske inte var så korkat av löfven att kalla till nyval, tror inte att vänsterblocket är lika hotat. själv så kommer jag att rösta SD så länge som riksdagen inte fungera och media ljuger eller forsätter med PK rapporteringen.
egentligen så påverkas jag inte då jag bor utomlands men vem vet man kanske vill flytta tillbaka om en 20-30år
Citera
2014-12-06, 18:20
  #1146
Medlem
Jag har aldrig röstat trots att jag är över 30.
Meningen var att jag skulle rösta på sd förra valet men jag sket i det.
Nu får jag en chans till och sd får nog min röst pga massinvandringen, segregationen och all skit den för med sig.
Citera
2014-12-06, 18:21
  #1147
Medlem
Röstade på SD i höstas. Sedan kastade S en hel 50-lapp extra i månaden till mina morföräldrar, och Löfvén kallade mig för nyfascist. Kommer därför lägga min röst på S.

Citera
2014-12-06, 18:22
  #1148
Medlem
Jag vet inte vad jag kommer rösta på men håller med med om integration problemen även om jag inte tycker det är viktigast. Kanske sd sossarna eller inget. Kommer inte bli nått allians parti iaf. Har röstat på kd och s de senaste valen. Även om den kombon kan värka konstig så är det mer att det känns normalt, gillar inte rösta på extrema partier för jag vet inte exakt vad de står i alla frågor, och moderaterna är inte min stil direkt.
Citera
2014-12-06, 18:23
  #1149
Medlem
Det verkar det som om alla kring mitt fikabord fått upp öron/ögon.
Man kan diskutera PK-frågor mycket lättare just nu.
Lemmelvandring till SD!
Citera
2014-12-06, 18:26
  #1150
Medlem
Bizmarcks avatar
Själv röstar jag självklart SD sedan några val tillbaka, men har nu även lagt in en offensiv för att lobba i min närmaste omgivning. Verkar hittills ha fått över några stycken till rätt sida.
Citera
2014-12-06, 18:27
  #1151
Medlem
Röstade på Svenskarnas parti i valet och kommer att taktikrösta på SD det här valet eftersom SvP inte ställer upp.
Citera
2014-12-06, 18:33
  #1152
Medlem
qrzds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freethespeech
obs! rösta du på SD i det senaste valet behöver du inte svara..

Denna tråd har jag skapat för att prata om de specifika extra-rösterna SD kommer få i valet
röster som beror på att väljaren helt enkelt vill att politikerna ska lyfta ögonen och ta lite civilkurage i en ohållbar situation(läs:migrationspolitik)

Jag kommer trotsa samtliga partier i Sverige för att de bedriver en misslyckad skola och migrationspolitik.

Jag kommer att att rösta på SD.

Kommer du göra likadant?
isf; varför hoppar du från ditt parti - och vilket parti är detta?

Jag rösta på Vänsterpartiet i det tidigare valet och anser mig vara en öppensinnad och liberal kille.
Jag är för ett multikulturellt samhälle, där alla är lika mkt värda.

Jag har lämnat KD för en mer verklighetstrogen politik, vi måste ju för tusan ordna en dräglig tillvaro för svenskar först, sen de som kommer hit, bajsar man i en tunna blir den snart full, fortsätter man låta röven tala väller det faktiskt över med avföring.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in