Har köpt två skjortor från Tailorstore.
Den första i det blå/vit-randiga Murau-tyget, ett ganska grovt oxfordtyg, som jag är mycket nöjd med. Passformen är helt perfekt och kvaliteten känns hög. Tyget är inte lika mjukt och behagligt som på mina NN07-skjortor, men passformen är överlägsen. Har tvättat den 3-4 gånger hittills.
Andra skjortan är av tyget "Prater, red". 100% linne och är tänkt att användas under sommarmånaderna. Har ännu inte hunnit tvätta denna skjortan, och ska därför inte uttrycka mig alltför hårt, men upplever att passformen inte är lika bra som hos oxford-skjortan. Ärmarna är rejält för långa (3-4 cm) och det är en del överflödigt tyg i ryggen. Som sagt, den kanske krymper till perfekt storlek efter första tvätten, det återstår att se.
Har använt mig av mina kroppsmått och beställt skjortor i slim fit, med rygginsömnad.
Beställde även ett par chinos men dessa var alldeles för vida för min smak, trots att jag valde tapered fit. Känns som att dra på sig ett par 501'or ungefär. Hantverket verkar dock vara väl utfört.
Slutligen köpte jag en pikétröja, slim fit, efter samma mått som skjortorna. Köp INTE slim fit-piké om du inte eftersöker ett ålskinn på överkroppen. Ärmarna är lagom, men kroppen är ruggigt tight. Kan dock funka som strandraggar-piké då den verkligen framhäver V-formen.
Stort plus för att man fick en gratis slips tillsammans med skjortan dock, riktigt fin kvalitet på dessa.