Citat:
Ursprungligen postat av
Kulturellatantella
Visst är det en märklig bild som växer fram, i tingsrätten framställer hon sig själv som ett underdånigt våp. "Pratar bra" sa tolken att Yaras mamma sa om henne, men jag har svårt att tro att prat och efternamn skulle fixa gränser och medhjälpare åt Amani. Nej, det är nog pengar som öppnar smuggelvägarna där, som på alla andra ställen i världen.
Mest troligt. Jag googlade på släkten Madi i Palestina och fann bl.a. en Dr Muhammed Ibrahim Madi en religiös ledare på den Palestinska myndigheten. Någon har här också sagt han Madi är släkt med Arrafat.
Men kanske Madi är lika unikt som Johansson eller Svensson. Ett "långskott" mao.
En annan sak. Ur den förvirrade förhöret med Yaras mamma. Man frågade henne om samtalet hon hade med Madi den kvällen Yara dog. Det handlade om att Madi sagt att hon "slagit" till Adnan. DÅ säger Madleen något typ hon brukar slå honom på rumpan när han busar och tar ett exempel från Madi att han brukar "slå Yara i huvudet med en penna av trä"???
Madi har berättat själv att Adnan ofta lekte med kaveln, använde den som typ pistol. Leksaker fanns ju inte.
Jag tror inte att Adnan bankat en kavel i huvudet på Yara. Däremot tror jag Madi blandar falskheter med inslag av sanning ganska vilt omkring sig. Men absolut inte med sig själv som huvudperson.