Citat:
Ursprungligen postat av
Hessian
En laddning frågor här från en nybörjare.
Jag har lite svårt att få grepp om hela den här "RC-Grejen", men stämmer det att dessa preparat är helt lagliga att beställa?
Om det stämmer så borde det väl vara helt safe att beställa från SV*** till sin riktiga adress?
Som tanke-experiment: Om jag skulle "råka" få i mig BF, hur i helvete märker man om det är en överdos? Kan det vara läge att ha någon sorts sitter som kan släpa ut mig på en promenad medans drogen peakar och därmed se till att jag håller mig vaken och slipper andningsdepp?
Ja det är lagligt. Du märker direkt om du tagit OD, i detta fall kommer det gå så snabbt så promenad är inget du hinner med, mest troligt du somnar/noddar och i värsta fall slutar du andas. Promenad är bra, nyktert sällskap i närheten är bäst, vågade mig inte på att ta när jag var inne själv första gångerna.
Klarar du dig att hålla dig vaken och kan ut och gå så kan du lugna dig med att du troligen inte tagit en överdos. Då den går ur kroppen snabbt och slår till snabbt så kommer du troligen inte hinna tänka så mycket, utan en överdos kommer verka direkt och inom några minuter slocknar du. Peak är 5-10min efter intaget sen efter är du lätt påverkad i 40minuter, efter 60min börjar du bli nykter igen, 2-3h och det mesta är ute ur systemet och du undrar vad som just hände. Skulle inte ha några problem att köra bil efter tre timmar.
Börja dosera lågt, nässpray är bra, en halv spray i näsan eller om du sprayar på papper och lägger halva under tungan. 0,1-0,2mg i näsan gav mig stark effekt trots stor vana med opioider och tolerans på både tramadol, sub oxy och kodein.