Citat:
Ursprungligen postat av
easy_dan
Högst marginellt, inte så att han imponerat i dom landskamper han spelat hittills, har väl bytts ut tidigt i alla matcher han startat.
Han har dock aldrig fått spela på sin naturliga kant till vänster. Till höger får han svårt att utnyttja det han gjort väldigt bra i Malmö, dvs. att vända in från kanten. Sedan tycker jag det var ett dåligt drag av Hamrén att ta ut honom mot Montenegro, vilket jag tycker visade sig i hur matchen fortsatte. Samtidigt är han dock inne i en viss svacka.
edit: blev tvåa på den..
Hur som helst. Kul att Kiese-Thelin får chansen men jag tror att det blir svårt för honom att spela med Bahoui och Zengin. Det har gjort bäst i Malmö är att vara en targetspelare tillsammans med Rosenberg, och jag har lite svårt att se honom skapa så väldigt mycket som topp. Hade föredragit ett 4-4-2 med Guidetti eller Hrgota och Kiese-Thelin. Fortsatt surt att Tinnerholm måste stå över då jag tror han hade kunnat spela till sig en plats i truppen i dagens match.