2014-11-12, 18:55
  #1
Medlem
BrutusBeefcakes avatar
Den stora filmprojektstråden!

Alla har vi påbörjat dem, vissa kanske likt mig har svårt till att avsluta det som påbörjats med andra kör på stenhårt och lägger ned blod, svett och tårar för att bli klara. Men alla har vi riktigt skoj med dem! Jag talar givetvis om filmprojekt vi filmtittare gärna drar igång. Vissa är långa, andra lite kortare men alla med ett distinkt mål! Att se mer film.

Denna tråden är till för de mer rutinerade filmprojektsnördarna men också för nybörjarna där ett filmprojekt kan vara ett startskott till att få uppleva mycket film man kanske aldrig hade sett annars. Här skriver vi ned våra filmprojekt, progression och givetvis sammanfattning. Fullt med statistik och tankegångar kring projekt, både under och efter.

För att det rätt saker skall hamna i rätt tråd skriver jag här en liten guide (och små regler som gäller när man skriver ned sitt projekt) för att det inte skall bli allt för rörigt för eventuella läsare.

* Ett projekt är inte ett marathon som man kan avsluta under en kväll, det skall helst ta minst ett par dagar (beroende på hur mycket fritid man har, man kan ju dunka 20 filmer på 2-3 dagar om man så vill) Därför har jag tillfälligt satt minimumgränsen på 10 filmer för att det skall godkännas att posta sitt projekt i tråden.

* Projektet måste ha en röd tråd, detta måste givetvis också förklaras när man lägger upp det. Om det är en specifik regissör, specifikt årtal, genre eller en lista man tar sig igenom.

* Vi älskar uppdateringar! Så skriv gärna uppdateringar under projektets gång och kanske ett par kommentarer om olika filmer du vill diskutera eller vilken film som är nästa i pipen. Men observera att detta inte är en recensionstråd. Håll de till recensionstrådarna.

* Försök hålla projektet i allra största mån till en redan färdiggjord lista (som du själv eller någon annan gjort) ELLER ett färdigbestämt datum. Skriv t.ex. inte att du har ett Sci-fi projekt men så ser du kanske en film som du väljer på måfå en gång i halvåret. Däremot finns det ju oändlighetsprojekt eller listor som du givetvis får posta, men det må ha någon slags struktur i det hela.

* Sugen att haka på någon annans projekt? Gör det! Posta gärna sedan hur det går för dig, så kan man jämföra och diskutera kring det. Jag tror ingen kommer tar illa upp.

Exempel på projekt (För dig som sitter som ett frågetecken)


Det är ju dock bara ett exempel på alla projekt man nu kan tänkas starta.

* Struktur vid uppläggandet av sitt projekt. Man som läsare vill ju gärna ha det lättöverskådligt så en slags struktur vid sin presentation av sitt projekt är väldigt viktigt. Punkter som jag anser man borde ha med:

- Datum påbörjat
- Datum som är planerat för avslut
- Filmer som är med i projektet
- Förklaring av sitt projekt
- Mål med projektet

Vid avslut kan man kanske strukturera det på detta sättet (givetvis frivilligt):

- Datum avslutat
- Antal filmer som kom med
- Statistik (kvantitet, snitt etc etc.)
- Tankar och reflektioner

Så var inte rädda och skriv ned era projekt här! Tråden är främst till för att fler skall starta projekt, lättare kunna fullföra dem genom att andra användare uppmuntrar, kommenterar samt att hjälpa de som sliter med att komma på något eget och givetvis det allra viktigaste: Projekttrådar ger MÄNGDER med filmtips man aldrig annars skulle få!

Lycka till!
Citera
2014-11-12, 19:28
  #2
Medlem
BrutusBeefcakes avatar
Topp 25-projektet: Regissörer

Vad är detta för projekt? - Startade igår ett projekt där jag ser en film från varje regissör som ligger på min topp 25 lista över regissörer med bäst snittbetyg (med minst tre sedda filmer av mig). Filmerna från respektive regissör har jag valt efter vilken jag tycker ha verkat intressantast eller en film som jag egentligen redan borde ha sett. Snittet är taget ifrån min lista som finns på filmtipset.se .

Startdatum: 11/11 - 2014
Slutdatum: Ej specifiserat, men tanken är att vara färdig inom en till två månaders tid.
Varför?: För att se mer film från regissörer vars tidigare verk jag redan uppskattat och att det blir skoj att se hur topplistan ser ut när jag är färdig då den säkerligen kommer vara långt ifrån detsamma. Det är galet roligt med topplistor och snittbetyg!
Mål: Att se mer film som jag egentligen redan borde ha sett, men inte fått tummen ur att göra.

För de som är nyfikna om hur min topplista med regissörer såg ut innan projektet startade:


Filmer som ingår i projektet:


Tankar inför:

Enligt mig en galet spretig filmlista med allt från odödliga klassiker till italiensk äventyrarfilm, vilket visar hur schizofren filmsmak jag har (är en allätare med både musik och mat också). Detta ger mig dock goda förutsättningar att göra färdigt projektet då det blir svårt att tröttna när det är så många olika filmer och jag har egentligen lust att se allihopa.

Började redan igår med Nolans debutfilm Following, den fick underkänt med en sval 2:a, vilket gjorde att Nolan halkade ned från sin 25e plats till plats 33 bredvid Tarantino. Men det gör ingenting, men vi får hoppas att resterande filmer är bättre. Ikväll blir det i vart fall Alien-kväll!
Citera
2014-11-12, 19:32
  #3
Medlem
BrutusBeefcakes avatar
Topp 25 projektet: Dagens film

Börjar kvällen med en film ur detta projekt!

Film #2

Aliens - återkomsten (1986)
Regissör: James Cameron
Plats på topplistan: #10
Snittbetyg: 3,80

En film jag borde ha sett för längesedan men aldrig blivit av, har galet höga förväntningar faktiskt! Ser självfallet directors cut!
Citera
2014-11-13, 00:10
  #4
Medlem
BrutusBeefcakes avatar
Topp 25: Regissörer

Film #3

Blood Simple (1984)
Regissör: Joel Coen
Plats på topplistan: #9
Snittbetyg: 3,91

Efter en liten besvikelse med projektets senaste film Aliens så tar jag nya tag med Coen. De brukar aldrig göra mig besvikna, som man kan se på snittbetyget.
Citera
2014-11-13, 00:33
  #5
Medlem
Härligt att det blev en egen tråd! Har inget projekt igång men följer gärna andras.
Citera
2014-11-13, 00:59
  #6
Medlem
Lotsos avatar
Fantastisk tråd, gillar att någon faktiskt tog och gjorde en tråd utav detta då jag själv har många filmprojekt i kikaren. Men nästa projekt för min del börjar inte kicka igång fören i December, så då kommer min officiella inblick i tråden mer.
I nuläget kollar jag in och ser andras projekt som pågår.
Citera
2014-11-13, 01:17
  #7
Medlem
BrutusBeefcakes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaptenFantastisk
Härligt att det blev en egen tråd! Har inget projekt igång men följer gärna andras.

Citat:
Ursprungligen postat av Lotso
Fantastisk tråd, gillar att någon faktiskt tog och gjorde en tråd utav detta då jag själv har många filmprojekt i kikaren. Men nästa projekt för min del börjar inte kicka igång fören i December, så då kommer min officiella inblick i tråden mer.
I nuläget kollar jag in och ser andras projekt som pågår.

Kul att ni gillar det! Vi får tacka Arctic Monkey som kom med förslaget i en annan tråd
Citera
2014-11-13, 05:28
  #8
Medlem
Cpt.Obviouss avatar
Har väl skapat ett livslångt projekt där jag ska se alla filmer som ligger på IMDb:s topp 100 för respektive genre med minst 1000 röster samt deras generella topp 250. Uppdaterar dessutom listan ca en gång per månad så den blir aldrig kortare. . Vissa filmer som återfinns på listan skäms jag dessutom riktigt mycket över att jag inte sett. Utgår inte nödvändigtvis alltid från den när jag väljer film men skönt att ha ett stöd när man inte vet vad man ska titta på.

[URL="http://nyheter24.se/filmtipset/yourpage.cgi?member=116396
__________________
Senast redigerad av Cpt.Obvious 2014-11-13 kl. 05:40.
Citera
2014-11-13, 09:13
  #9
Medlem
Arctic Monkeys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrutusBeefcake
Kul att ni gillar det! Vi får tacka Arctic Monkey som kom med förslaget i en annan tråd

Riktigt gött att du tog tag i det! Ambitiös och mycket god trådstart. Ett förslag bara: Du kanske skulle kunna posta länkar till recensionerna i recensionstråden så att man slipper söka igenom den för att hitta recensionerna i fråga. Kan särskilt tänka mig att det underlättar om man vill konsultera någons projekt i framtiden.

Jag ska bidra med ett litet eget projekt nu efter helgen när filmfestivalen i Stockholm tar slut.

___

Jag har lekt med tankarna kring ett kollektivt projekt som jag hade tyckt varit lite kul. Men givet att filmklubben dog ut rätt snabbt så kanske det är ovärt att försöka.

Hur som helst går den idén ut på att försöka tvinga folk att se ens favoritfilmer.

Det skulle gå ut som så att man ansluter sig till klubben. Vid anslutande till klubben ställs man längst ner i en lista. Den översta namnet på listan får i början av viss tidsperiod (säg 2 veckor) presentera en lista på låt oss säga 25-30 filmer som hen verkligen gillar. Det kan vara en topplista över personens absoluta favoritfilmer all-time, personens favoriter under en viss tidsperiod eller inom en viss genre. Huvudsaken är att man ska hålla alla filmerna väldigt högt.

Under de efterföljande två veckorna ska alla andra medlemmar i klubben se en (eller kanske till och med två beroende på ambitionsnivå) av dessa filmer och posta lite tankar/en liten recension om denna film. När tidsperioden är slut flyttas den som har varit "diktator" längst ner i listan och stafettpinnen går vidare. Klarar man inte av kraven utan "giltig anledning" flyttas man längst ner i kön. Tanken är ju då att man ska vilja 1) se filmer som andra gillar och att detta incitament att deltaga ska förstärkas genom att man vill 2) sprida sin egen smak och sina egna favoriter.

Skulle folk tycka detta var kul eller hade det dött ut direkt?
Citera
2014-11-13, 12:07
  #10
Medlem
RonJeremyClarkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arctic Monkey
Skulle folk tycka detta var kul eller hade det dött ut direkt?
Tycker att det låter som en kul idé. Extra kul vore det om man blev tvingad att se den film, av de filmer man inte sett, som ligger högst upp listan. Annars finns det risk för att folk bara väljer mainstreamfilmerna tänker jag.

Har själv ett pågående projekt som går ut på att se alla filmerna från Filmtipsets Topp 250. Har sett 218 av 250 hittills. Ser dem inte i någon speciell ordning och projektet går numera i snigelfart eftersom att jag är sjukt osugen på de filmerna som jag har kvar.
Citera
2014-11-13, 12:11
  #11
Medlem
Rakiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
Har själv ett pågående projekt som går ut på att se alla filmerna från Filmtipsets Topp 250. Har sett 218 av 250 hittills. Ser dem inte i någon speciell ordning och projektet går numera i snigelfart eftersom att jag är sjukt osugen på de filmerna som jag har kvar.

Cred till dig, hade fan aldrig orkat att ta mig itu med ett sådant projekt då de flesta filmerna inte är intressanta för min del.
Citera
2014-11-13, 13:17
  #12
Medlem
ConjureMes avatar
Har ett litet gött projekt som jag håller på att jobba mig igenom när lusten faller på. Nämligen att se allla massacre filmer.

Sedda.


Skall se.


Tips tages emot tacksamt allra helst på filmer från 70- och 80-talet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in