Citat:
Ditt inlägg är unikt för dig, kul!
???????
Som du så ofta påpekat så tror jag på självmordsteorin i första hand.
Jag kan inte se att det faktum att Bosse behärskade Albanska skulle var något skäl till att han mördats.
Om han mot min förmodan mördats på grund av några Albanska skäl så är det antingen att han arbetat för den Albanska staten och t.ex bedrivit någon form av flyktingspionage i Sverige. Det tycker jag verkar tämligen osannolikt att välja en aktiv regimsupporter som är lätt att identifiera som hemlig spion
Att Bosse på någon annans uppdrag skulle ha haft i uppdrag att spionera på Albanien eller vara kontaktperson för personer i Albanska statsledning som verkat mot Hoxa bär inte heller det sannolikhetens prägel. Bosse var i Albanien relativt sällan och då enbart kortare tider.
Det verkar högst osannolikt att han skulle kunnat bygga upp någon förtroendefull relation till Albanska makthavare i en sådan utsträckning att dom lagt sina liv i hans händer.
Expressen publicerade häromdagen ett utdrag ur en bok som beskriver hur engelsmännen hanterade Kim Philby som trots alt måste betraktas som en oändligt mycket större agent än Bosse någonsin skulle kunna blivit.
http://www.expressen.se/nyheter/dokument/spionen-avslojad--over-en-kopp-te/
Om engelsmännen inte tog livet av honom (eller någon av hans kollegor) utan tvärtom erbjöd honom skydd så är teorierna om att Svensk säkerhetstjänst tvingat Bosse till någonting relativt naiva.
Men återigen, berätta varför Bosses kunskaper i Albanska utsatte honom för fara och på vilket sätt det har att göra med försvinnandet