Citat:
Ursprungligen postat av
Drullknull
Vi kontrasterar med en målande analogi: det förelåg inget tvång i Sovjet att handla i affärerna., människor kunde fritt välja. Ja, du ser hur korkat ditt resonemang är.
Människor kunde inte alls välja fritt i Sovjet. Naturliga följder av en marknadsekonomi satt ur spel uppstod, som varubrist. När du gick till affären i Sovjet så hade någon annan redan bestämt över vilket "behov" du har, oavsett hur mycket du och dina kompisar skulle vilja ha en kexchoklad så kommer ingen erbjuda den då interaktionen mellan tillgång och efterfrågan är satt ur spel. Tvång mot säljaren (som i en marknadsekonomi skulle vara ditt förhatliga ICA) förelåg alltså.
Råder det något tvång mot köparen då i Sovjet? Ja, kvoter begränsade i regel din rätt att köpa alla slags varor.
Citat:
Ursprungligen postat av
Drullknull
I den kapitalistiska ekonomin kan du inte välja bort tvånget att bli exploaterad, äganderätten har större tyngd än individens suveränitet.
I motsats till kapitalismen lägger jag fram ett alternativ där du själv väljer samarbetsform, även kapitalism för de som vill pröva hederlig semifeodalism. Givetvis är alla avtal förhandlingsbara när som helst, blir det tråkigt att pröva på att bli exploaterad är det fritt fram att välja andra samarbetsformer.
Med maximal frihet, ingen äganderätt som dikterar villkoren, ingen inkräktande stat, ingen landmonopolism eller valutamonopol, blir organiseringen lika spontan som de behov som styr den. Denna fria ekonomi är socialiserad, arbetaren äger sitt arbetes resultat, hon ingår i de samarbeten som passar henne bäst, kapitalismen försvinner av sig självt på historiens sophög.
Varför kan du inte välja bort rätten att bli "exploaterad" om det nu är så hemskt att arbeta för någon annan. Starta ett kollektiv, bli poet, var en glad eremit? Ingen tvingar in dig i "löneslaveriet", kapitalismen ger dig tvärtom det största utbudet av möjliga arbeten som kan uppfylla och självförverkliga dig själv i mänsklighetens historia. Därutöver har det materiella välståndet lett till att du har tid för en frihet och hälsoframstegen har gjort så att du också kan njuta av den. Du har miljoner intressen att välja mellan och ingen annan än du själv bestämmer över vilka behov du har.
Utan äganderätt kan ingen äga sitt arbetes resultat, det är ju en självmotsägelse. Du kan såklart producera saker (men helt utan samordning, alla avtal kan brytas när som helst och varför skulle någon hjälpa dig med en produkt som ingen sedan har rätt att använda?), som sedan kan bli konfiskerade när som helst. Du saknar alla former av finansiella institutioner så det du gör när du är ung kan inte överföras till när du blir gammal. Det är bara att hoppas att socialismens otroligt naiva syn på människan åtminstone stämmer till viss del, ja alla fall fram tills dess att första svälten kommer. Då blir livet precis som Hobbes uttryckte det "ensamt, fattigt, otrevligt, brutalt och kort".