Världens lösaste och flummigaste pussel, men inte fan är det sämre än Torges och andras knasiga teorier iaf.
Okej, jag gör en grov sammanfattning iaf ... förlåt om jag upprepar mig. Jag är en tjatig jävel.
- TÅ sa att "Kristine" sagt att Catrine stuckit med en kille som "muckat från fängelse", och enligt TÅ fick han informationen kring pingsthelgen
- Robert och Martin släpptes ur arresten 7/6, och det var knutna till Catrines vän Vinof och E-vägen 25
- Catrine försvinner i mitten juni
- Den 8/6 sa Catrine att hon skulle blåsa 2 stökiga män, sälja cannabis för 1000 kr, en ganska rejäl summa i Catrines kretsar (en kapsel heroin kostade ung 500 kr 1984).
- Catrines väninna avrådde Catrine från blåsningen, med tanke på en av männens "läggning"
- Martin och Robert var gravt alkoholiserade
- En av knarkkunderna ("den blonde") brukade hålla till utanför systembolaget vid Hornstull enligt vittnesmål
- En av Vinofs 2 frisläppta polare var dokumenterat våldsam, och var bla inblandad i knivrån
- En av knarkkundernas ytliga signalement ("lång och blond") kan matcha en av de frisläppta männens signalement.
- Catrine försvinner i mitten juni.
- Knarkkunderna var "2 unga män" - Robert och Martin var ung 25 år gamla 1984
- Delar av da Costas kropp hittades på E-vägen, ca 100 meter från E-vägen 25
Detta är säkerligen inte lösningen på gåtan, jag flummar säkert, men hade polisen haft dessa enkla uppgifter och lagt dom till Vinofs biografi och tänkt efter så hade de antagligen undersökt lokalerna och bilarna på E-vägen 25, och vi hade iaf haft en sund utredning istället för en paranoid jävla soppa.
Vinofs bilpark är självklart intressant, eftersom dumparen behövde en bil som kunde avyttras. Man kör ju inte gärna runt med kladdiga likdelar i en bil som används dagligen, inte om man kan slippa. Och på Vinogs gård fanns massor av risiga, avställda bilar. Det var bara att ta en och skrota den.
Flera perfekta engångsbilar borde det ha funnits
Och som vi vet var våra 2 alkoholister biltjuvar. Möbelbussen (som stals i början av juni 1984) startades med "en spik", och Vinof försköt medvetet tidpunkten för brottet 1986, när han förhördes, och han sa att "den stora möbelbussen stals och kvaddades" i juni 1982.