Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Det tror jag inte. Återigen, osäkerhetsfaktorn, håll dem ovetandes tills vi kan dra fördel av att berätta, man ska alltid ha ett ess i rockärmen tycker jag.
Det bäste vore ju om uppdragsgivaren inte vet om vi har en tom ubåt, då vet de inte heller om de har en besättning som behöver stöd någonstans ute i skärgården. Lättare för oss att ta dem då.
I bästa fall, rent teoretiskt och praktiskt, hur lång tid tror du kreml kommer vänta om de är osäkra på om vi har farkosten eller inte?
Om den inte är sprängd, utan vi har kunnat tagit del av tekniken, kan vi få ut något mer utöver det? Eller kan det vara på det viset att även om ryssarna verkligen inte har någonting på svenskt område att göra, så tar de det ändå som en provokation om vi skulle ta hand om ubåten och lära oss av tekniken, när de väl upptäcker att vi har kontrollen över den?
Kan tänka mig att putin skulle förneka dess existens överhuvudtaget, och möjligtvis fortsätta skylla på holländarna något han bara gör för hemmaopiononen, då han uppenbarligen skiter i omvärlden.
Behövs nato medlemskap nu, eller skulle sverige och Finland kunna hålla ihop mot ryssland om vi skulle låta vår militära budget övdrskrida låt oss säga 4% av bnp, samtidigt som finland utökar sina avgifter? Borde väll kunna fungera i avskräckande syfte, samtidigt som ryssen inte blir "provocerad" av att vi går med i nato.
Just nu är väll ioförsig Finland närmare ett nato medlemskap om jag har förstått det rätt.