Citat:
Ursprungligen postat av
Sjuntorparn
Om det finns en ubåt på botten i skärgården. Hur kan ubåten veta vad som händer? har dom internet på ubåten? med vilken teknik då isåfall? Kan ubåten kommunicera med sitt "moderskepp" eller med moderlandet utan att svenska militären kan snappa upp kommunikationen? är inte så insatt i hur tekniken fungerar. upplys mej tack.
Ubåtar kan i regel inte kommunicera under vatten annat än möjligen optiskt eller akustiskt på väldigt korta avstånd. Större ubåtar kan ta emot ELF-vågor och på så sätt få mycket korta meddelanden med mycket låg baudrate. För att svara måste åtminstone en antenn upp ur vattnet. Något internet har man inte ombord.
Jag får känslan att nödsändningen inte nödvändigtvis kom från ubåten, utan besättningen kan ha lämnat den för länge sedan och sänt från land. Men visst är det möjligt att sända även från en ubåt, men då måste man som sagt upp med en antenn. Är det en mycket liten miniubåt så kanske enda alternativet är att lämna ubåten för kommunikation.
Så länge man sitter och trycker på botten (dvs om man verkligen gör detta nu) kan man inte följa vad som händer, annat än att man kanske har passiva sensorer som kan höra aktiva sådana som letar. Om man har en lång, lång släpantenn under vatten eller en mindre antenn ovanför kan man ta emot radio, antingen ELF eller högre frekvenser beroende på. Jag tror inte att mycket små ubåtar har antenner för att uppsnappa ELF, men jag kan ha fel.