2014-10-17, 20:58
  #541
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av existentiella
vilken pajas till "man" som ska leda och representera sveriges 3e största parti. avgå
Vilken tuffing du är då som kommer in och leker kung. Tönt.
Citera
2014-10-17, 20:59
  #542
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zugabe
Motsvarande siffra för Reinfeldt är 48%

Och vad hände efter att Reinfeldt hoppat av? M har ökat sitt väljarstöd.

… och där sitter Mats Knutson i Aktuellt och lallar. "Hur ska det gå för SD, hur ska det gå för SD?" Ärligt talat är jag mer orolig för Mats Knutson och de andra pk-iterna som förlorat sitt älskade mobbningsobjekt. Vad ska de hitta på nu? De får väl tävla om vem som har längst pk-dase istället, hehehe …

Visst är det märkligt?
JÅ kan lugnt ta ledigt fram tills nästa höst samtidigt som Mattias Karlsson är jäkligt defensiv.
SD kommer att stiga i väljarpreferenserna ändå tack vare kamrat Verklighet.
Citera
2014-10-17, 21:00
  #543
Medlem
pungspark63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Allting verkar enligt dig vara ''stor humor, konspirationsteorier eller SD-hat''. Tycker du själv inte att det är lite underligt att Åkesson sjukskriver sig efter valvinsten. Jag lyssnade på hans ersättare och mellan raderna lät det inte som att Åkesson skulle komma tillbaka.
Det är inte alls underligt, tvärtom är det ganska vanligt att utmattningssyndrom kommer i en period av någorlunda lugn efter en längre tids stress etc.
Citera
2014-10-17, 21:00
  #544
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Ännu en "SD-expert" tar till orda:
Citat:
Mattias Irving: I SD tar man inte hand om varandra

Under höstens intensiva partiledardebatter hade de övriga partiernas företrädare ständig uppbackning. När debatterna var över fylldes scenerna av partivänner som gav blommor och stöd till debattörerna. Utom till Åkesson, som alltid stod ensam kvar, alltid till synes lätt besvärad över att stå mitt i etablissemanget, och aldrig vara en del av det.


Veckan före valet uppdagades det att Åkesson och hans sambo har satsat mycket stora belopp på online-casinon. Många kallade det då för en skandal, men hos de flesta landade beskedet snarare som en tragedi, ett uns av mänsklighet som trängde igenom en polerad politisk persona. Till skillnad från Sverigedemokraterna själva tycker ju de flesta svenskar om att ta hand om och lyfta varandra ur perioder av svaghet.
http://www.dn.se/kultur-noje/kulturdebatt/mattias-irving-i-sd-tar-man-inte-hand-om-varandra/
Citera
2014-10-17, 21:02
  #545
Medlem
Saturnuspojkens avatar
Själv varit utbränd och rek. Åkesson med familj minst 3 månaders vila med ordentlig sömn, vila, nyttig mat och samvaro med enbart familjen samt fiske, promenader i naturen och ingen radio eller TV heller som kan störa lugnet.
Citera
2014-10-17, 21:02
  #546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lottaberg
Åter igen, ni SD-hatare har inte EN ENDA källa för era fantasifulla påståenden.

Stefan Löfven är från planeten Jupiter, är inte det ett större problem?

...och så börjar vi prata om andra partier istället. Håll dig till ämnet, lottis, för fan.

Du verkar så jävla såld på Jimmie så det är helt otroligt, går knappt att beskriva. Så fort något negativt sägs om Jimmie så är du där och försvarar honom. Men nu när puppen är sjukskriven så är du OTROLIGT intensiv.

Ut i verkligheten med dig, träffa riktiga människor. Res runt. Sitt inte bara isolerad och snacka skit. Har du inte pengar så skaffa dig ett jobb. Betala skatt så att alla stackars pensionärer - som du väl älskar? - kan leva lite bättre. Eller tar invandrarna alla jobb ifrån dig?
Citera
2014-10-17, 21:04
  #547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RuneRusk
Menar du att du vill ha en källa för påståendet att många alkisar säger att dom inte dricker eller vilket av mina påståenden menar du?

Smart att kontra med en fråga om källa när man själv får den frågan

Jag vill ha en källa om Jimmies "spelberoende" som inte är ett anonymt spamtroll.
Citera
2014-10-17, 21:05
  #548
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Vilken tuffing du är då som kommer in och leker kung. Tönt.
först spelträsket och nu detta. han är inte den starke Führer ni trodde han va utan en svag liten lort bara.
Citera
2014-10-17, 21:05
  #549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Med godvilligt menar jag att man inte skuffats åt sidan i ädel(?) politisk tävlan.

Det är det här med att lämna på grund av att man själv väljer det (inte väljarna, inte opponenterna, inte "falla i strid" som gör mig litet fundersam. Givetvis får man respektera JÅ:s beslut att göra så, men det är inte lätt att komma tillbaka från ett sådant beslut.

Jag kan inte se att det är en "listig taktik".


Jimmie Åkesson är den populäraste partiledaren i Sveriges historia, det finns ingen och har aldrig funnits en partiordförande som har så stort och kompakt stöd bland sina väljare.

Jimmie fick över en kvartsmiljon kryss i valet! Mer en både Löfen och Reinfeldt. Ingen i partiet som ens skulle komma på tanken att utmana Åkesson, han är och kommer förbli Sverigedemokratisk partiordförande. Allt annat är konsprationsteorier.
Citera
2014-10-17, 21:06
  #550
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av lottaberg
Jag vill ha en källa om Jimmies "spelberoende" som inte är ett anonymt spamtroll.
källa på att han/hon är ett anonymt spamtroll?
Citera
2014-10-17, 21:06
  #551
Medlem
Hans utbrändhet beror kanske på hot, för mycket spelande med pengar på nätet, tvivel, tappad lust för politiken, utsatthet.
Så man kan förstå att han behöver tid.

Men tror/vet att partiet inte står och faller med Åkessons frånvaro, det kanske t.o.m blir en höjning av partiet med en mer målinriktad linje i invandringsfrågan och att man börjar se mer till landets bästa.
Sd har tappat sin kärnpolitik och känns numera som ett parti i mängden och på väg att bilda en 8-klöver.
Citera
2014-10-17, 21:06
  #552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zugabe
Motsvarande siffra för Reinfeldt är 48%

Och vad hände efter att Reinfeldt hoppat av? M har ökat sitt väljarstöd.

… och där sitter Mats Knutson i Aktuellt och lallar. "Hur ska det gå för SD, hur ska det gå för SD?" Ärligt talat är jag mer orolig för Mats Knutson och de andra pk-iterna som förlorat sitt älskade mobbningsobjekt. Vad ska de hitta på nu? De får väl tävla om vem som har längst pk-dase istället, hehehe …
Okej, indirekt skriver du alltså att Jimmie Åkesson inte är viktig för SD, utan honom kanske SD rentav ökar sitt väljarstöd. Då vet vi att du tycker det. Jag tror att du har helt fel. Bland annat för att Jimmie Åkesson inte har hoppat av. Eller, vänta nu, du skriver "hoppat av" som en direkt liknelse och sedan "förlorat sitt älskade mobbningsobjekt". Jimmie Åkesson är alltså väck nu?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in