2014-10-17, 20:26
  #517
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ypsilonsport550
Citer in vad som skrivs. Vi är många här som totalvägrar att ge Aftonbladet och Expressen stöd och pengar genom besök på deras sidor.
Intressant att hon skriver "risk" och inte chans...dock inte förvånande som den hycklare hon är.
Jag var också förvånad att hon skrev risk, eftersom det får det att låta som att hon vill att han ska komma tillbaks. Men hon ville förstås inte vara oschysst för någon som mår dåligt.
Citera
2014-10-17, 20:28
  #518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nekst
Han har ju SJÄLV sagt att "det här är en väckarklocka" när han konfronterades om spelandet, så nog är det väl något av ett problem för honom. Det behöver inte vara ett beroende, men att han personligen uttalar sig sådär tyder ju på att något är snett.

Jag förstår att du är ledsen över att din idol mår dåligt, men köp för fan inte allt rakt upp och ner. Våga ifrågasätta t.o.m Jimmie-boy.

"väckarklocka" = "spelberoende"? Stor humor, mycket fantasi i SD-hatet.
Citera
2014-10-17, 20:28
  #519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pletheneis
Antar att hans spelberoende ligger bakom hans sjukskrivning.

Ja, då borde även Stefan och Maggan bli sjukskrivna då de spelar med medborgarnas pengar. JÅ använde i a f sina egna pengar, vilket i s f är betydligt mer hederligt.

Nej, något spelande ligger nog inte bakom JÅ:s välförtjänta vilopaus. Han om någon har bokstavligen slitit under den förra valrörelsen. Ett rent under att JÅ kom in i tv-studion, lika fräsch dag efter dag. Löfven såg i jämförelse med Åkesson ut som en jävla A-lagare. Det gör Löfven i o f s fortfarande.
Citera
2014-10-17, 20:30
  #520
Moderator
easy_dans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lottaberg
Jag frågar om källa angående ditt förtal. Och du har ju ingen - eller hur!

Jag har inte kommit med något förtal så nej jag har ingen källa på något jag inte sagt medan du inte har källa på lögner du kommer med.

Tack.
Citera
2014-10-17, 20:33
  #521
Medlem
pungspark63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Jag undrar om det ligger en hund begraven här. Visst kan en partiledare bli utbränd men det är väldigt ovanligt, särskilt om man vunnit valet på så sätt SD ändå gjorde. Åkesson är så rutinerad också så jag köper inte argumenten att han skulle må dåligt på grund av att folk inte gillar SD och att mött ogillande och även hot under sin valkampanj. Kanske har han börjat tvivla på att SD är hans parti. Kanske har han privata problem, spelmissbruk, eller att han är på väg att separera från sin sambo. SD är ett toppstyrt parti där gräsrötterna inte har någon insyn. Det kan pågå en maktkamp inom de styrande som vi inte vet någonting om. Det kan finnas en rivaliserande person inom SDs toppskikt som har filmer eller annan info om Åkesson som han hotar att publicera om inte Åkesson kliver åt sidan. Eller det kan finnas en journalist som har motsvarande info. Jag tror inte att Åkesson kommer tillbaka.
Så du menar att den mest officiella och mest uppenbara och troliga anledningen är en lögn?
Du kanske inte vill kännas vid att vänsterns hat och stenkastardemonstrationer kan ha något med saken att göra?
Oavsett om man är partiledare eller bidragskommunist så fungerar kroppen på samma sätt hos alla människor.
Tvivlar du på G Perssons nya höftled? Ganska ovanligt att en partiledare får ny höftled...det var säkert en bluff...
Citera
2014-10-17, 20:35
  #522
Medlem
Rebell4evers avatar
Att Åkesson har tagit timeout är helt förståeligt, med tanke på hur mycket hat, mordhot, pajkastning, lögner och en hel "journalist"kår, vars enda uppgift har varit att jaga "kättare"- som han fått utstå i många år nu, oavbrutet!!!

INGEN skulle klarat det han klarat i ens en vecka!!

Ironiskt nog är jag säker på att SD växer än mer nu- Åkesson kommer att ses som en martyr och ett offer för hat och smutskastning av den värsta sortens mobbing i mannaminne, inte bara bland oss SD-are, utan bland normalt folk där ute oavsett parti.

Hatarna kan hata bäst de vill- SD kommer att fortsätta växa, och inget kan stoppa det så länge sjuklövern med vänsterpacket, Jan Hellin och Özz Nujen i fronten fortsätter spy ut sitt hat

Så länge SD är det ENDA alternativet till ansvarsfull migrationspolitik, kommer vi att växa- detta går dock inte in hos dräggen!!


Och Powergirl..... är övriga Norden inklusive flertalet Eu-länder rasister och nazister enligt dig? Jag undrar bara, då SDs mål är en politik i linje med övriga norden.... inte stängda gränser och utvisningar till höger o vänster som du svamlar om....
Citera
2014-10-17, 20:36
  #523
Medlem
RuneRusks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lottaberg
"väckarklocka" = "spelberoende"? Stor humor, mycket fantasi i SD-hatet.

Tidigare citat:

Citat lottaberg:
Ursprungligen postat av lottaberg
Det enda du vet är att han spelat poker och inte blivit av med mycket. Snacka om långsökt.

Citat Easydan:
Var finns den infon?

Citat lottaberg:
I det han sagt.


Din källa är det han sagt. Kan du åtminstone länka till en artikel eller något där det framkommer vad "han" sagt.

Har du nånsin hört en alkis förneka att han dricker?

Det framgår rätt klart inom vilken kategori människor SD har sina sympatisörer
Citera
2014-10-17, 20:39
  #524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lottaberg
"väckarklocka" = "spelberoende"? Stor humor, mycket fantasi i SD-hatet.

Allting verkar enligt dig vara ''stor humor, konspirationsteorier eller SD-hat''. Tycker du själv inte att det är lite underligt att Åkesson sjukskriver sig efter valvinsten. Jag lyssnade på hans ersättare och mellan raderna lät det inte som att Åkesson skulle komma tillbaka.
Citera
2014-10-17, 20:40
  #525
Medlem
tlcswes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif.Jennekvist
Förnekelsen är ett faktum. Det är allmänt känt att han har ett spelmissbruk. Jag tror det är orsaken till att han tar ett break.

/ Leif

Det SVT delvis mörkade var att han omsatt 500.000. Och när det handlar om internetcasino, kan man lätt omsätta 500.000 på några dagar. När du sedan påstår att det skulle vara 'allmänt känt' att han skulle ha ett spelmissbruk, var är din källa?

Sedan är ordet 'spelmissbruk' lika diffust som 'alkoholmissbruk' eller 'drogmissbruk' för den delen.
Men ja, jag kan förstå att du skapar dig en egen agenda efter ditt SD-hat.
Citera
2014-10-17, 20:40
  #526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lottaberg
"väckarklocka" = "spelberoende"? Stor humor, mycket fantasi i SD-hatet.

Nej, precis som jag skrev så betyder det inte att måste vara ett beroende. Läs igen. Du låter om en jävla sektmedlem.

(däremot är det säkert ett spelberoende + att han nyligen blivit farsa - och därmed mognat - och fått nya insikter som gjort att han nu fått nog! Ett steg i rätt riktning, bra!!)
Citera
2014-10-17, 20:41
  #527
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Jag undrar om det ligger en hund begraven här. Visst kan en partiledare bli utbränd men det är väldigt ovanligt

Både Persson och Reinfeldt har varit rätt slut, vilket underlättade deras sorti. Men skillnad från Åkesson smet de iväg redan på valnatten, som värsta sortens förlorare. Det behöver Åkesson inte göra. Skulle han lämna för gott, lämnar han politiken som en vinnare, förmodligen svenskts politiks vinnare nummer ett.

Säg vad man vill om Åkesson, men han är och förblir för SD det som Branting varit för S.



Läs på mina läppar: Skitsamma. Det finns 48 miljarder andra anledningar varför folk röstar på nazze-bönderna.
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Jag tror inte att Åkesson kommer tillbaka.
__________________
Senast redigerad av Zugabe 2014-10-17 kl. 20:45.
Citera
2014-10-17, 20:41
  #528
Medlem
Moffegrevs avatar
Var väl bara en tidsfråga innan jimpan skulle kollapsa. Han har ju rest land och rike runt och talat inför döva öron i 10år nu. Den mängd spott och spe han har stått ut med är det nog få som faktiskt skulle palla med, och framförallt alla jävla artiklar som smutskastat honom varenda vecka.


Han om någon är väl förtjänt av en väldigt lång semester.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in